Zostaw w krzakach tego zwierzaka

W minioną niedzielę w Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Narodowego „Bory Tucholskie” odbyły się warsztaty z cyklu Niedzielne spotkania z Parkiem. Uczestnikami były dzieci w wieku od 4 - 10 lat wraz z rodzicami.

Uczestnicy warsztatów już wiedzą, że nie należy zabierać młodych zwierząt z lasu.   |  fot. A. Szulta

Zawitała do nas już wiosna, więc zajęcia poświęcone były właśnie tej porze roku. A w szczególności młodym zwierzętom, które właśnie się rodzą. Podczas wiosennych spacerów często napotykamy na młode sarny czy zające. Co wtedy robimy? Wydaje nam się, że zwierzęta te są pozostawione bez opieki i często zabieramy je z lasu.

Matki jednak są w pobliżu a pozostawienie ich jest  jedynie strategią obrony przed drapieżnikami. Młode są pozbawione zapachu a przebywanie z matką cały czas naraziłoby je na śmierć. Warsztaty odbyły się w ramach projektu edukacyjno – promocyjnego pt. „Zostaw w krzakach tego zwierzaka” realizowanego przez Park Narodowy „Bory Tucholskie”, Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślecinek”, Gdański Ogród Zologiczny oraz Gabinet Weterynaryjny Wiesław Borkowski z Inowrocławia.  

B. Grabowska, fot. A. Szulta