"Znaki nie są jego mocną stroną"

Artur Eichenlaub w mailu do redakcji poinformował: W dniu 16.04.złożyłem w Urzędzie Miejskim w Chojnicach pismo w sprawie wyjaśnienia celowości rozmieszczenia wzdłuż ulic Młyńska, Stary Rynek i Gimnazjalna znaków zakazu skręcania w prawo.

Sporo wątpliwości wzbudza oznakowanie w stefie śródmiejskiej.   |  fot. A. Eichenlaub

Po konsultacji z Policjantem z Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej w Chojnicach wynika, że przy takim oznaczeniu mieszkańcy ulicy Myśliboja oraz dostawcy do ulic Myśliboja, Szewskiej czy Podmurnej nie mogą na te ulice wjechać.

Pismo złożyłem w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji po to by wjazd na w/w ulice był czytelny i nie zależał od interpretacji Komendanta Straży Miejskiej.

Poniżej treść pisma skierowanego do Burmistrza Miasta Chojnice:

Szanowny Panie Burmistrzu,

Zwracam się do Pana z zapytaniem dotyczącym znaków drogowych B-22 "zakaz skręcania w prawo" rozmieszczonych wzdłuż ulic Młyńska, Stary Rynek, Gimnazjalna. Pismo kieruję na Pana ręce, ponieważ Komendant Straży Miejskiej, jak sam powiedział w programie emitowanym przez stację TVN Turbo, (zobacz) "nie jest Alfą i Omegą i nie musi się znać, czy nie ma obowiązku znać się na przepisach".  I jak się okazało, znaki nie są jego mocną stroną.

fotoreportaz.jpgNa w/w ulicach znaki B-22 powodują, że mieszkańcy np. ulicy Myśliboja nie mogą, nie łamiąc przepisów, wjechać na własne posesje. Dostawcy nie mogą wjechać z towarem, a tyczy się to również ul. Szewskiej i Podmurnej. Na wjazdach na te ulicę są ustawione znaki B-1 "zakaz ruchu w obu kierunkach" z tabliczką informującą o tym, kogo ten zakaz nie dotyczy.

Wydaje się, że takie oznaczenie wystarczy, jednak ustawienie tam znaku B-22 powoduje, że pomimo tablic informujących o tym kto może wjechać na zakaz ruchu, wjazd ten staje się niemożliwy, ponieważ nie można tam skręcić. No chyba, że przez teleportację. Proszę o wyjaśnienie tej sytuacji tak, aby poruszanie się tam było czytelne a nie zależało od dowolnej interpretacji Komendanta Rudnika i jego pracowników.

Tak na marginesie portier, inaczej mówiąc cieć, gdyby takowy był w Urzędzie Miasta, może nie znać się na przepisach, ale od Komendanta Straży Miejskiej powinniśmy tego wymagać

Z wyrazami szacunku

Artur Eichenlaub

  1. wczoraj 20:05   OD   amen

    putina, pika,szwila i rudnika-ZACHOWAJ NAS PANIE!

    0
    0
  2. przedwczoraj 21:13   jak zlikwidujecie   piesek bez jedzenia i picia

    straz miejska to gdzie takie kwakwa-rakwa ja semrau i homa beda falszywe donosy na ludzi skladac?hyba do putina!

    0
    0
  3. przedwczoraj 01:56   zlikwidować   Mariusz Dorawa

    Straż miejska ma służyć obywatelom! Niczemu dobremu ni służą, jestem za likwidacją.

    0
    0
  4. 21 kwietnia 2015  17:48   ...Chojnicka policja ...   .

    ...Chojnicka policja poszukuje sprawców chuligańskiego wybryku. Przed niespełna dwoma tygodniami ktoś pomalował kilka elewacji bloków. Napisy "zdobiące" szczyty budynków mają związek z meczem podwyższonego ryzyka Chojniczanka : Arka Gdynia. Spółdzielnia Mieszkaniowa wyceniła swoje straty na ok. 4 tys. zł...- Jeśli policja nie namierzy sprawcy, to koszty pozostaną po stronie spółdzielni. Będziemy musieli je dopisać do funduszu remontowego danego budynku - tłumaczy prezes SM... ...~... KOMENDA POWIATOWA POLICJI W CHOJNICACH 89-620 Chojnice, ul. Warszawska 13 tel. 52 3956222 Centrala 52 3956105 Komendant Powiatowy Policji -Sekretariat 52 3956103 3956131 -Rzecznik Prasowy 52 3956126...7 WYDZIAŁY Kryminalny -Sekretariat 52 3956170 3956158 Prewencji -Sekretariat 52 3956191 3956203 -St. ds. Prewencji Kryminalnej Nieletnich 52 3956197 -Dyżurny 52 3956222 3956147 Rewir Dzielnicowych -Kierownik 52 3956192 -Dzielnicowi 52 3956193...4

    0
    0
  5. 21 kwietnia 2015  14:47   Ludzie oprzytomnijcie !!!   REALISTA Z ZAGRANICY

    To WY i tylko WY macie wpływ na to co się w waszym mieście dzieje. Pisane kto kogo i za ile jest jak oredzie premiera na święta . Nic do niczego nie wnosi tylko zamieszanie i bełkot. Weźcie się do roboty i do działania , bo władza to jest wynik waszych wyborów (jeśli oczywiście bierzecie w nich udział ). Prawda jest taka ze 60% społeczeństwa to tumany i typowe barany co ida tam gdzie ich pies pasterski goni . Słowa gorzkie ale prawdziwe ! Taka jest sytuacja w Chojnicach i w kraju . Władza podaje coś na ruszt żeby sie tłum zajął jakimś wydarzeniem albo plotką a po cichu załatwia swoje! Tak jest było ale nie musi być !!!

    0
    0
  6. 21 kwietnia 2015  13:49   Straże miejskie obciążają ...   anonim

    Straże miejskie obciążają podatników ZUS, strażnicy miejscy będą otrzymywać emerytury, za które zapłacą kolejne pokolenia, dzieci, wnuki, prawnuki, po co...by im się dobrze żyło na emeryturach...po co utrzymywać strażników miejskich, no po co dla ich emerytur...

    0
    0
  7. 21 kwietnia 2015  13:46   Następne pokolenia będą ...   CYNGEL.

    Następne pokolenia będą utrzymywać ich emerytury ze straży miejskiej. Bez straży miejskiej da się żyć udowodniły to miasta i gminy które jej nie utworzyły lub rozwiązały, ROZWIĄŻMY STRAŻ MIEJSKĄ W CHOJNICACH JAK NAJSZYBCIEJ...

    0
    0
  8. 21 kwietnia 2015  10:49   REFERENDUM   Chojniczanin

    Witam, każdy tu pisze aby rozwiązać straż miejską a jak już ktoś się za to zabierze i stworzy możliwość likwidacji na referendum to chętnych do złożenia podpisów brak....to jak to jest szanowni internauci, dużo gadki a robić nie ma komu....

    0
    0
  9. 21 kwietnia 2015  10:14   Zarobki Komendanta SM   gosc

    zgodnie z oświadczeniem majątkowym za 2012 rok (nowsze są niedostępne na stronie UM) p. Rudnik otrzymywał średnio pensję 7,5 tys. zł !!! Teraz pewnie z 8 tys. ma. Czy to są zarobki dla człowieka, który "nie jest alfą i omegą"?

    0
    0
  10. 20 kwietnia 2015  19:09   Straz   sasiad

    Czas juz rozwiazac ten sztuczny twor, a przede wszystkim pojechac z komendantem. Przeciez nie jest alfa i omega!?

    0
    0
  11. 19 kwietnia 2015  19:34   straz rudnika   ja

    konfidentow iprowokatorow klika to chojnicki model na sukces jest!!!!!

    0
    0
  12. 18 kwietnia 2015  21:49   komu potrzebna jest ...   Stasio

    komu potrzebna jest "policja polityczna" obecnie rządzącej władzuni tylko...

    0
    0
  13. 18 kwietnia 2015  21:26   Chojnice bez strażników? "Bez Straży Miejskiej można żyć! Domagamy się jej likwidacji!"...   .

    Chojnice bez strażników? "Bez Straży Miejskiej można żyć! Domagamy się jej likwidacji!"...

    0
    0
  14. 18 kwietnia 2015  07:53   obserwator   anonim

    Prywatne miasto !!!

    0
    0
  15. 17 kwietnia 2015  16:49   Kandydat na burmistrza Chojnic kolejnej kadencji... (1)   A.S.

    Program gospodarczy punkt pierwszy Rozwiązanie Straży Miejskiej w Chojnicach: Straż Miejska w Chojnicach prędzej, czy później zostanie rozwiązana, obecna władza, burmistrzynio, radni rady miasta Chojnic nie chcą jej rozwiązać, Więc są dwa wyjścia referendum rozwiązujące Straż Miejską w Chojnicach i odwołanie ich mocodawców obecną władzunię burmistrzynia i radnych rady miasta Chojnic, która ich nie chce rozwiązać lub w kolejnych wyborach do samorządu wybranie osób, którzy rozwiążą Straż Miejską w Chojnicach na pierwszym posiedzeniu nowo wybranej rady miasta w Chojnicach.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 18 kwietnia 2015  20:46   Strażnik Miejski   S.A.

      Następny ukarany za niewinność,krewny p.Fi..k z Czerska.Byś wziął się w końcu do uczciwej pracy i nie pieprzył głupot.Mam dla Ciebie propozycję pracy- zamówić wagon waty,zroluj w kulki i sprzedawaj jako zatyczki do uszów to wtedy przestaniesz błądzić.

      0
      0
  16. 17 kwietnia 2015  13:12   Referendum przeprowadza się ... (1)   anonim

    Referendum przeprowadza się z inicjatywy organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego lub na wniosek co najmniej: 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy Referendum w sprawie odwołania organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego nie przeprowadza się: przed upływem 10 miesięcy od dnia wyborów albo od dnia ostatniego referendum w tej sprawie, Z inicjatywą przeprowadzenia referendum na wniosek mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego wystąpić może: grupa co najmniej 15 obywateli, którym przysługuje prawo wybierania do organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego, a w odniesieniu do referendum gminnego – także 5 obywateli, którym przysługuje prawo wybierania do rady gminy, statutowa struktura terenowa partii politycznej działająca w danej jednostce samorządu terytorialnego, organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną, której statutowym terenem działania jest co najmniej obszar danej jednostki samorządu terytorialnego. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuje uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum, jeżeli wniosek mieszkańców spełnia wymogi ustawy oraz nie prowadzi do rozstrzygnięć sprzecznych z prawem; organ stanowiący jest związany treścią wniosku. Musi to zrobić na nie później niż 30 dni od złożenia wniosku przewodniczącemu zarządu. W przypadku złożenia dwóch lub więcej wniosków mieszkańców o przeprowadzenie referendum organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuje uchwałę w takiej kolejności, w jakiej wnioski zostały przekazane przewodniczącemu zarządu tej jednostki przez inicjatorów referendów lub ich pełnomocników. Organ stanowiący może również, jeżeli jest to możliwe, poddać jednocześnie wszystkie wnioski lub ich część pod referendum. Na uchwałę organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego odrzucającą wniosek mieszkańców w sprawie przeprowadzenia referendum, inicjatorowi referendum służy skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego w terminie 14 dni od dnia doręczenia uchwały lub upływu terminu do jej podjęcia. SA rozpatruje skargę w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia skargi. Od wyroku przysługuje skarga kasacyjna. Wyrok sądu uwzględniający skargę zastępuje uchwałę organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego. Referendum przeprowadza się w dzień wolny od pracy, najpóźniej w 50 dniu od dnia opublikowania uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego w tej sprawie w wojewódzkim dzienniku urzędowym lub od dnia ogłoszenia przez sąd administracyjny wyroku. Referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest wiążące jeżeli udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu. To, kiedy mieszkańcy jednostki samorządu terytorialnego, jako członkowie wspólnoty samorządowej, mogą zorganizować referendum lokalne określa ustawa z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym. Mieszkańcy wyrażają w nim swoją wolę: 1) w sprawie odwołania organu stanowiącego tej jednostki, 2) co do sposobu rozstrzygania sprawy dotyczącej tej wspólnoty, mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji organów danej jednostki, 3) w innych istotnych sprawach, dotyczących społecznych, gospodarczych lub kulturowych więzi łączących tę wspólnotę. Przedmiotem referendum gminnego może być również: 1) odwołanie wójta (burmistrza, prezydenta miasta), 2) samoopodatkowanie się mieszkańców na cele publiczne mieszczące się w zakresie zadań i kompetencji organów gminy. Referendum przeprowadza się z inicjatywy organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego lub na wniosek co najmniej: 1) 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy albo powiatu, 2) 5% uprawnionych do głosowania mieszkańców województwa. W sprawach odwołania organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego (rady gminy lub miasta, rady powiatu bądź sejmiku wojewódzkiego) przed upływem kadencji, co do zasady, rozstrzyga się wyłącznie w drodze referendum przeprowadzonego na wniosek mieszkańców. Jednakże radę gminy może także rozwiązać Sejm na wniosek Premiera w przypadku powtarzającego się naruszania przez radę gminy Konstytucji lub ustaw. Referendum w sprawie odwołania organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego nie przeprowadza się: 1) przed upływem 10 miesięcy od dnia wyborów albo od dnia ostatniego referendum w tej sprawie, 2) jeżeli data wyborów przedterminowych, przeprowadzanych w wyniku referendum, miałaby przypaść w okresie 8 miesięcy przed zakończeniem kadencji organu stanowiącego. Referendum przeprowadzane z inicjatywy mieszkańców Z inicjatywą przeprowadzenia referendum na wniosek mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego wystąpić może: 1) grupa co najmniej 15 obywateli, którym przysługuje prawo wybierania do organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego, a w odniesieniu do referendum gminnego – także 5 obywateli, którym przysługuje prawo wybierania do rady gminy, 2) statutowa struktura terenowa partii politycznej działająca w danej jednostce samorządu terytorialnego, 3) organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną, której statutowym terenem działania jest co najmniej obszar danej jednostki samorządu terytorialnego. Organizatorzy referendum mają 60 dni na zebranie podpisów mieszkańców danej społeczności lokalnej, którzy popierają konkretną inicjatywę. Aby referendum doszło do skutku na listach podpisać musi minimum 10% mieszkańców danej jednostki terytorialnej. Listy trafiają następnie do komisarza wyborczego. Ten ma 30 dni na przyjęcie, bądź odrzucenie wniosku o referendum. Na postanowienie komisarza o odrzucenie wniosku przysługuje skarga do sądu administracyjnego. Referendum przeprowadzane jest w ciągu 50 dni od upublicznienia decyzji komisarza referendum o przyjęciu wniosku. Referendum jest ważne, jeśli udział w głosowaniu wzięło 3/5 obywateli, którzy wzięli udział w poprzednich wyborach wybierających wójta, prezydenta, burmistrza, radę miasta etc. Referendum przeprowadzane z inicjatywy organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuje uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum bezwzględną większością głosów swojego ustawowego składu. Uchwała ta zawiera: pytanie lub pytania referendum albo warianty zaproponowane mieszkańcom jednostki do wyboru, termin przeprowadzenia referendum, wzór karty do głosowania, kalendarz czynności związanych z przeprowadzeniem referendum. W przypadku gdy przedmiotem referendum gminnego jest samoopodatkowanie się mieszkańców na cele publiczne, uchwała rady gminy wskazuje również cel lub cele oraz zasady samoopodatkowania. Uchwała ta podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym, przy czym uchwała rady gminy podlega ponadto bezzwłocznemu rozplakatowaniu lub ogłoszeniu w inny sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie. Referendum na wniosek mieszkańców w sprawach innych niż odwołanie organu stanowiącego Inicjator referendum przekazuje pisemny wniosek o przeprowadzenie referendum przewodniczącemu zarządu jednostki samorządu terytorialnego. Przewodniczący zarządu jednostki samorządu terytorialnego niezwłocznie potwierdza na piśmie otrzymanie wniosku. Wniosek ten powinien zawierać pytanie lub pytania referendum albo warianty zaproponowane do wyboru, a jeżeli wniosek dotyczy referendum w sprawie samoopodatkowania – cel lub cele oraz zasady samoopodatkowania. Przewodniczący zarządu jednostki samorządu terytorialnego przekazuje niezwłocznie wniosek przewodniczącemu organu stanowiącego tej jednostki. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego powołuje ze swego składu komisję do sprawdzenia, czy wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum odpowiada przepisom ustawy. Do udziału w pracach komisji w charakterze obserwatora zaprasza się inicjatora referendum lub jego pełnomocnika. Inicjator referendum lub jego pełnomocnik może w razie potrzeby, w tym z własnej inicjatywy, składać komisji dodatkowe wyjaśnienia i przedstawiać dowody. Komisja może również żądać od inicjatora referendum lub jego pełnomocnika złożenia takich wyjaśnień i przedstawienia dowodów. Wniosek o przeprowadzenie referendum niespełniający warunków, komisja zwraca inicjatorowi referendum, wyznaczając 14 dni na usunięcie uchybień. Jeżeli komisja stwierdzi, że wniosek o przeprowadzenie referendum zawiera uchybienia, których nie można usunąć, przekazuje wniosek organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego wraz ze swoją opinią. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuje uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum, jeżeli wniosek mieszkańców spełnia wymogi ustawy oraz nie prowadzi do rozstrzygnięć sprzecznych z prawem; organ stanowiący jest związany treścią wniosku. Musi to zrobić na nie później niż 30 dni od złożenia wniosku przewodniczącemu zarządu. W przypadku złożenia dwóch lub więcej wniosków mieszkańców o przeprowadzenie referendum organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuje uchwałę w takiej kolejności, w jakiej wnioski zostały przekazane przewodniczącemu zarządu tej jednostki przez inicjatorów referendów lub ich pełnomocników. Organ stanowiący może również, jeżeli jest to możliwe, poddać jednocześnie wszystkie wnioski lub ich część pod referendum. Na uchwałę organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego odrzucającą wniosek mieszkańców w sprawie przeprowadzenia referendum, inicjatorowi referendum służy skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego w terminie 14 dni od dnia doręczenia uchwały lub upływu terminu do jej podjęcia. SA rozpatruje skargę w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia skargi. Od wyroku przysługuje skarga kasacyjna. Wyrok sądu uwzględniający skargę zastępuje uchwałę organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego. Referendum w sprawie odwołania organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego Inicjator referendum w sprawie odwołania organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego przekazuje na piśmie, komisarzowi wyborczemu, wniosek mieszkańców wraz z informacją o spełnieniu obowiązków wskazanych wcześniej. Komisarz wyborczy niezwłocznie potwierdza na piśmie otrzymanie wniosku. Komisarz wyborczy zwraca inicjatorowi referendum lub jego pełnomocnikowi wniosek zawierający uchybienia i wyznacza 14 dni do ich usunięcia. Komisarz wyborczy odrzuca wniosek o przeprowadzenie referendum, w którym stwierdził nie dające się usunąć uchybienia. Postanowienie o odrzuceniu wniosku przekazuje się niezwłocznie inicjatorowi referendum lub jego pełnomocnikowi. Komisarz wyborczy wydaje postanowienie o przeprowadzeniu referendum lub odrzuceniu wniosku nie później niż w ciągu 30 dni od dnia jego złożenia. Postanowienie wojewódzkiego komisarza wyborczego o przeprowadzeniu referendum zawiera: termin przeprowadzenia referendum, wzór i treść karty do głosowania, kalendarz czynności związanych z przeprowadzeniem referendum. Na postanowienie komisarza wyborczego odrzucające wniosek o przeprowadzenie referendum, a także w przypadku niedotrzymania przez komisarza terminu, inicjatorowi referendum służy skarga do NSA w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia. NSA rozpatruje skargę w terminie 14 dni od dnia jej zgłoszenia. Wyrok sądu jest ostateczny. Wyrok sądu uwzględniający skargę zastępuje postanowienie komisarza wyborczego. Referendum przeprowadza się w dzień wolny od pracy w okresie między 30 a 40 dniem od dnia opublikowania postanowienia komisarza wyborczego w tej sprawie albo od dnia ogłoszenia przez WSA (ewentualnie NSA) wyroku. Referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest wiążące jeżeli udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 18 kwietnia 2015  20:48   Strażnik Miejski   S.A.

      Ale wypociny.Wszyscy o tym wiedzą.Ale odkrycie?

      0
      0
  17. 17 kwietnia 2015  13:00   Poczytajcie media co ... (1)   anonim

    Poczytajcie media co piszą...Straż Miejska Chojnice - Likwidacja Społeczność...https://www.facebook.com/smchojnice...

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 18 kwietnia 2015  20:50   Strażnik Miejski   S.A.

      Poczytaj mi mamo.Co za bzdety.

      0
      0
  18. 17 kwietnia 2015  12:58   Już nie długo będą potrzebne osoby do zbeiórania wymaganych głosów... (2)   anonim

    w niedługim czasie będzie potrzebnych kilka osób by zbierać głosy wymagane do przeprowadzenia referendum oraz do urn wymagana liczba osób poszła by referendum było skuteczne oraz by mieszkańcy, którzy pójdą do urn opowiedzieli się za rozwiązaniem Straży Miejskiej w Chojnicach...

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 18 kwietnia 2015  20:51   Strażnik Miejski   S.A.

      Tak Długo jak otrzeźwiejesz.

      0
      0
    • 17 kwietnia 2015  13:17   ...Referendum lokalne: ...   anonim

      ...Referendum lokalne: terminy, zasady, ważność, prawo głosu W jakich sprawach przeprowadza się referendum lokalne? Kto ma prawo głosu? Jakich terminów należy przestrzegać i kiedy wyniki referendum są wiążące? Odpowiedzi na te pytania przygotowała Hanna Sz. Jedną z podstawowych zasad demokracji przedstawicielskiej, postulowaną już przez Marsyliusza z Padwy w dziele Obrońca Pokoju (Defensor Pacis), jest zasada demokracji bezpośredniej, realizowana poprzez podejmowanie decyzji w najistotniejszych sprawach przez samych wyborców. W polskim systemie prawa konstytucyjnego, również w zakresie regulującym funkcjonowanie samorządu terytorialnego, zasada demokracji bezpośredniej znajduje zastosowanie, w zakresie określonym w przepisach szczególnych. Ustawa z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r., poz. 594, z późn. zm. - zwanej w dalszej części artykułu ustawą o samorządzie gminnym) wskazuje w artykule 11 ust. 1, że rozstrzygnięcia podejmowane są przez mieszkańców w głosowaniach powszechnych, poprzez wybory i referenda, lub za pośrednictwem organów gminy. Z analizy tego przepisu wynika, że głosowania powszechne mają charakter nadrzędny, podstawowy, natomiast działanie przez organy gminy nosi natomiast charakter pochodny. Jednocześnie ustawa o samorządzie gminnym określa, w jakich sprawach konieczne jest przeprowadzenie referendum. Są to następujące rozstrzygnięcia: a) w sprawie odwołania wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w przypadku podjęcia przez radę gminy uchwały o nieudzieleniu wójtowi absolutorium (art. 28 a ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym); b) w sprawie samoopodatkowania się mieszkańców gminy (art. 54 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym). Ustawa o samorządzie gminnym określa również, że referendum może zostać przeprowadzone w następujących sprawach: a) odwołania wójta (burmistrza, prezydenta miasta) z innych powodów, niż nieudzielenie mu absolutorium przez radę gminy (art. 28b ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym); b) utworzenia, połączenia, podziału i zniesienia gminy oraz ustalenia granic gminy (art. 4c ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym). W pozostałym zakresie ustawa o samorządzie gminnym zawiera odesłanie do ustawy z dnia 15 września 2000 roku o referendum lokalnym (Dz. U. z 2013 r., poz. 706 - zwanej dalej ustawą o referendum lokalnym). Powyższa ustawa powtarza co do zasady regulację ustawy o samorządzie gminnym, jednocześnie określając również, że referendum lokalne może zostać przeprowadzone w sprawie: a) odwołania rady gminy; b) sposobu rozstrzygnięcia sprawy dotyczącej wspólnoty, leżącej w kompetencji organów samorządu, c) w innych, istotnych sprawach, dotyczących społecznych, gospodarczych lub kulturowych więzi wspólnoty samorządowej (art. 2 ust. 1 ustawy). W art. 2 ust. 3 ustawy o referendum lokalnym ujęto definicję referendum, w myśl której referendum stanowi udzielenie odpowiedzi na postawione pytanie lub pytania, bądź dokonanie wyboru pomiędzy zaproponowanymi wariantami. Prawo do udziału w referendum mają osoby, które posiadają czynne prawo wyborcze do rady gminy oraz zamieszkują na terenie gminy, w której przeprowadzane jest referendum. Inicjatywę do przeprowadzenia referendum posiada rada gminy oraz 10 % mieszkańców gminy, uprawnionych do głosowania, przy czym w sprawie odwołania rady gminy inicjatywa przysługuje wyłącznie grupie mieszkańców. Wniosek ten może być połączony z wnioskiem o odwołanie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) bądź też może zostać złożony samodzielnie. Ustawa wprowadza ponadto czasowe ograniczenie możliwości złożenia wniosku o odwołanie organów gminy, bowiem wniosek taki może być złożony nie wcześniej, niż po upływie 10 miesięcy od dnia wyboru organu lub ostatniego referendum w tej sprawie, jak również nie później, niż na 8 miesięcy przed upływem kadencji. Po podjęciu przez radę gminy uchwały w przedmiocie przeprowadzenia referendum, podlega ona ogłoszeniu w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym oraz bezzwłocznemu rozplakatowaniu lub ogłoszeniu w sposób przyjęty zwyczajowo w danej gminie. Referendum przeprowadza się w ciągu 50 dni od ogłoszenia uchwały w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym, w dzień wolny od pracy. Z wnioskiem o przeprowadzenie referendum z inicjatywy mieszkańców występuje inicjator referendum, którym może być: a) grupa co najmniej 5 mieszkańców gminy, którym przysługuje czynne prawo wyborcze do rady gminy, przy czym w sprawie utworzenia, połączenia, podziału i zniesienia gminy oraz ustalenia jej granic grupa ta musi liczyć 15 mieszkańców; b) statutowa struktura partii politycznej, działająca na terenie danej gminy oraz c) organizacja społeczna, wyposażona w przymiot osobowości prawnej, działająca na terenie danej gminy. Inicjator referendum ma obowiązek powiadomić wójta (burmistrza, prezydenta miasta) o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum, określając sprawę, w której referendum ma zostać przeprowadzone oraz wskazując odpowiednio: a) dla grupy wyborców - nazwiska, imiona, adresy zamieszkania i numery PESEL wszystkich członków grupy, jak również wskazanie osoby, będącej jej pełnomocnikiem; b) dla partii politycznej i organizacji społecznej – jej nazwę, adres siedziby, nazwisko, imię, adres zamieszkania i numer PESEL jej pełnomocnika, przy czym do powiadomienia dołącza się również poświadczony odpis z ewidencji partii politycznych lub z rejestru organizacji wraz z jej statutem. Pełnomocnikiem inicjatora referendum może być wyłącznie osoba, która posiada czynne prawo wyborcze do odpowiedniej rady gminy. Takie ograniczenie może powodować trudności, zwłaszcza w odniesieniu do organizacji i partii politycznych, które mogą nie posiadać dostatecznie rozbudowanych lokalnych struktur. W przypadku referendum w sprawie odwołania organów gminy inicjator referendum przesyła powiadomienie również do komisarza wyborczego. Wójt (burmistrz, prezydent miasta), jak również komisarz wyborczy, niezwłocznie potwierdza pisemnie otrzymanie powiadomienia. Dodatkowo, na pisemny wniosek inicjatora, wójt (burmistrz, prezydent miasta) w ciągu 14 dni powiadamia o liczbie mieszkańców gminy, uprawnionych do głosowania, objętych rejestrem wyborców na koniec poprzedniego kwartału. Inicjator referendum zobowiązany jest do podania na własny koszt mieszkańcom informacji o przedmiocie zamierzonego referendum w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie, podając pytanie, pytania bądź warianty proponowane do wyboru. W przypadku referendum w sprawie samoopodatkowania informacja ta zawierać musi również cele i zasady samoopodatkowania, a w sprawie odwołania organu gminy – uzasadnienie. Po dokonaniu powiadomienia inicjator referendum rozpoczyna zbieranie podpisów wyborców, popierających inicjatywę referendalną, spośród mieszkańców gminy, posiadających czynne prawo wyborcze. Ustawa wskazuje, że udzielenie poparcia następuje na kartach, na których zamieszczono informację o przedmiocie planowanego referendum oraz o tym, że udzielonego poparcia nie można wycofać. Karta zawiera także dane inicjatora referendum, które ujmuje się w powiadomieniu. Udzielający poparcia podaje na karcie swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL, potwierdzając powyższe dane własnoręcznym podpisem. Dodatkowo ustawa wskazuje, że zbieranie podpisów może odbywać się wyłącznie w czasie, miejscu oraz w sposób, które wykluczają stosowanie jakichkolwiek nacisków na osoby, mające udzielić poparcia. Sformułowanie powyższe może być w szczególnych okolicznościach niewystarczająco precyzyjne. Ponadto, w mojej ocenie de lege ferenda niezbędne jest wprowadzenie zakazu formułowania pytań, wariantów bądź informacji w sposób, który może wprowadzić mieszkańców w błąd. Postulat ten nabiera szczególnego znaczenia w przypadku referendów w sprawach zawiłych bądź o charakterze, wymagającym posiadania wiedzy technicznej lub wiadomości specjalnych. Posiłkowo można byłoby stosować do procedury zbierania podpisów zasady, regulujące prowadzenie kampanii referendalnej, przykładowo art. 35 ustawy, regulujący postępowanie w przypadku zawarcia informacji nieprawdziwych w plakatach, hasłach, wypowiedziach i innych formach propagandy i agitacji. W praktyce bowiem kampania referendalna rozpoczyna się już w momencie zbierania podpisów poparcia dla wniosku o przeprowadzenie referendum, zwłaszcza, gdy jej organizatorem są struktury partii politycznej. Po zebraniu podpisów poparcia ustawa przewiduje odrębne procedury składania wniosków o przeprowadzenie referendum, w zależności od tego, czy referendum dotyczy odwołania organów gminy, czy też innej sprawy. I. Referendum w sprawach niedotyczących odwołania organów gminy. Po zebraniu podpisów wyborców, wniosek o przeprowadzenie referendum inicjator składa wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta), który niezwłocznie potwierdza otrzymanie wniosku i przekazuje go przewodniczącemu rady gminy. Wniosek powinien zawierać pytanie (pytania, warianty), a w sprawie samoopodatkowania również cel i zasady samoopodatkowania. Rada gminy powołuje komisję do sprawdzenia, czy wniosek jest zgodny z przepisami ustawy. W skład komisji mogą wchodzić wyłącznie radni, przy czym do udziału w jej pracach zaprasza się inicjatora referendum lub pełnomocnika. Na żądanie komisji bądź z własnej inicjatywy składa on dodatkowe wyjaśnienia i przedstawia dowody. Wniosek, nie spełniający warunków określonych w ustawie komisja zwraca inicjatorowi, zakreślając 14-dniowy termin do usunięcia uchybień, natomiast w przypadku, gdy uchybień nie da się usunąć, przekazuje radzie gminy wraz ze swoją opinią. W terminie 30 dni od dnia przekazania wniosku wójtowi (burmistrza, prezydenta miasta) rada gminy podejmuje uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum bądź odrzuceniu wniosku. Odrzucenie wniosku następuje, gdy nie spełnia on wymogów, określonych w ustawie bądź prowadzi do rozstrzygnięć, sprzecznych z prawem. Inicjatorowi referendum przysługuje skarga do sądu administracyjnego na uchwałę, odrzucającą wniosek o przeprowadzenie referendum. Skargę wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia uchwały rady gminy, odrzucającej wniosek, natomiast sąd administracyjny rozpatruje skargę w terminie 14 dni od dnia jej wniesienia. Wyrok sądu administracyjnego, uwzględniający skargę, zastępuje uchwałę rady gminy, ma zatem charakter konstytutywny. Uchwałę rady gminy o przeprowadzeniu referendum publikuje się w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie. Referendum przeprowadza się w dzień wolny od pracy, w ciągu 50 dni od dnia opublikowania uchwały rady gminy o przeprowadzeniu referendum bądź od dnia uprawomocnienia się wyroku sądu administracyjnego, uwzględniającego skargę na odrzucenie wniosku. II. Referendum w sprawie odwołania organów gminy. Inicjator referendum po zebraniu podpisów przekazuje wniosek o przeprowadzenie referendum komisarzowi wyborczemu wraz z informacją o spełnieniu obowiązków w zakresie ogłoszenia o planowanym referendum oraz podania uzasadnienia oraz kartami. Inicjator referendum lub pełnomocnik składa komisarzowi wyborczemu dodatkowe wyjaśnienia i przedstawia dowody, na żądanie komisarza bądź z własnej inicjatywy. Komisarz wyborczy zwraca wniosek, zawierający uchybienia, zakreślając 14-dniowy termin do ich usunięcia, natomiast w przypadku, gdy uchybień nie da się usunąć, bądź też w sytuacji, gdy inicjator nie zrealizował obowiązków w zakresie ogłoszenia lub uzasadnienia, odrzuca wniosek. Postanowienie o przeprowadzeniu referendum bądź o odrzuceniu wniosku o jego przeprowadzenie komisarz wydaje w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku i przekazuje je niezwłocznie inicjatorowi referendum lub jego pełnomocnikowi. W przypadku referendum organizowanego z inicjatywy rady gminy, przewodniczący rady gminy przekazuje uchwałę w tej sprawie komisarzowi wyborczemu, który w terminie 14 dni od upływu terminu do stwierdzenia nieważności tej uchwały bądź od dnia otrzymania orzeczenia sądu administracyjnego o oddaleniu lub odrzuceniu skargi na decyzję wojewody o unieważnieniu uchwały, wydaje postanowienie o przeprowadzeniu referendum. W postanowieniu komisarz wyborczy określa termin przeprowadzenia referendum, kalendarz czynności związanych z jego przeprowadzeniem oraz wzór karty do głosowania. W przypadku wydania postanowienia o odrzuceniu wniosku bądź uchybienia terminowi do jego wydania, radzie gminy przysługuje skarga do sądu administracyjnego, którą składa się w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia. Z treści tego przepisu wynika zatem, że nie można złożyć tej skargi w przypadku niewydania bądź niedoręczenia postanowienia. W przypadku uwzględnienia skargi komisarz wyborczy wydaje postanowienie o przeprowadzeniu referendum. Referendum przeprowadza się w terminie 50 dni od dnia opublikowania postanowienia komisarza wyborczego lub uprawomocnienia wyroku sądu administracyjnego, w dzień wolny od pracy. III. Kampania referendalna Z dniem podjęcia uchwały przez radę gminy lub wydania postanowienia przez komisarza wyborczego rozpoczyna się kampania referendalna, a kończy się na 24 godzin przed dniem głosowania. Celem kampanii jest wyjaśnienie przez radę gminy istoty problemów, objętych referendum, jak również przedstawieniu stanowisk przez inicjatora referendum oraz inne podmioty. Ustawa reguluje szczegółowo sposób finansowania kampanii referendalnej, omówienie tych zasad jednak zostało celowo wyłączone z ram niniejszego artykułu. Prowadzenie kampanii referendalnej objęte jest szeregiem zakazów, spośród których można wymienić zakazy: a) prowadzenia kampanii na terenie urzędów administracji, sądów, jednostek wojskowych; b) prowadzenia kampanii na terenie zakładów pracy w sposób i w formie zakłócających ich normalne funkcjonowanie; c) prowadzenia agitacji po zakończeniu kampanii referendalnej w okresie tzw. ciszy wyborczej. Jednocześnie, plakaty, hasła i ulotki, o jeśli zawierają wyraźne oznaczenie, od kogo pochodzą lub przez kogo są rozplakatowane, podlegają ochronie prawnej. Ponadto, zgodnie z art. 30 ustawy, do zgromadzeń mieszkańców, organizowanych w ramach kampanii referendalnej, nie stosuje się ustawy z dnia 5 lipca 1990 roku – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2013 r. poz. 397), a zatem ich organizowanie nie wymaga np.: zawiadomienia właściwego organu. W przypadku, gdy formy agitacji i propagandy zawierają nieprawdziwe informacje, każda zainteresowana osoba ma prawo złożyć wniosek do sądu okręgowego o orzeczenie m.in.: konfiskaty materiałów, na których zostały utrwalone, wydanie zakazu publikacji, nakazanie sprostowania, jak również zasądzenia kwoty do 10 000 zł na rzecz instytucji charytatywnej lub odszkodowania do tej wysokości na rzecz wnioskodawcy. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zgodnie z regułą, wynikającą z art. 6 Kodeksu cywilnego, ciężar udowodnienia faktów spoczywa na osobie, która wywodzi z nich skutki prawne. W przypadku dochodzenia odszkodowania obowiązkiem wnioskodawcy będzie zatem udowodnienie faktu wystąpienia szkody, jej wysokości oraz związku przyczynowego pomiędzy faktem zawarcia nieprawdziwych informacji a faktem wystąpienia szkody. Wątpliwości budzi również fakt możliwości dochodzenia wyłącznie odszkodowania, nie zaś zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, co w przypadku rozpowszechniania nieprawdziwych informacji może mieć częściej miejsce. Sąd rozpoznaje wniosek w ciągu 24 godzin w postępowaniu nieprocesowym. Na postanowienie sądu służy zażalenie do sądu apelacyjnego, które złożyć można w terminie 24 godzin od jego wydania. Sąd apelacyjny rozpoznaje zażalenie również w terminie 24 godzin, orzeczenie to podlega natychmiastowemu wykonaniu i nie przysługują na nie środek zaskarżenia. Sprostowanie nieprawdziwych informacji następuje w terminie 48 godzin, a w przypadku odmowy zamieszczenia sprostowania lub jego niezamieszczenia sąd na wniosek zainteresowanego zarządza opublikowanie sprostowania na koszt obowiązanego. Jest to więc zatem odrębny tryb postępowania, zbliżony jednak do trybu wyborczego, określonego w art. 111 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2011 r., Nr 21, poz. 112, z późn. zm.). Jednocześnie zauważyć należy, że powyższe przepisy nie wyłączają możliwości skorzystania z uprawnień, wynikających z innych ustaw, w tym z prawa dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia na zasadach ogólnych. Postanowienia sądu okręgowego i apelacyjnego doręcza się wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) lub komisarzowi wyborczemu, a w przypadku referendum w sprawie odwołania wójta (burmistrza, prezydentowi miasta) – przewodniczącemu rady gminy. IV. Przeprowadzenie referendum i ogłoszenie jego wyników. Referendum przeprowadzają gminne i obwodowe komisje do spraw referendum. W sprawach odwołania organów gminy komisje powołuje komisarz wyborczy, a w pozostałych sprawach rada gminy powołuje komisję gminną, która z kolei powołuje komisje obwodowe. W skład komisji wyborczych wchodzą osoby wskazane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) i inicjatora referendum, którzy ponadto mogą wyznaczyć do każdej komisji po jednym mężu zaufania, którzy mają prawo być obecni przy wszystkich czynnościach oraz wnosić uwagi do protokołów. Gminna komisja lub komisarz wyborczy (w sprawach odwołania organów gminy) zarządza wydrukowanie kart do głosowania, które muszą zawierać: a) oznaczenie referendum, w tym organu, który postanowił o jego przeprowadzeniu, b) pytania lub warianty rozwiązania, c) pouczenie o sposobie głosowania, d) odcisk pieczęci organu właściwego do podjęcia decyzji o przeprowadzeniu referendum oraz komisji obwodowej. Warunkiem ważności referendum jest udział co najmniej 30 % uprawnionych do głosowania, a w przypadku odwołania wójta (burmistrza, prezydenta miasta) – 3/5 liczby biorących udział w jego wyborze. Wynik referendum jest natomiast rozstrzygający, jeśli oddano więcej, niż połowę ważnych głosów za, a w przypadku samoopodatkowania – 2/3 ważnych głosów. Po zakończeniu głosowania obwodowe komisje sporządzają protokół wyników, który przewodniczący przesyła do komisji gminnej. Komisja gminna po otrzymaniu wszystkich protokołów sporządza protokół wyniku referendum, który podaje do publicznej wiadomości poprzez jego wywieszenie w swojej siedzibie. Kopię protokołu referendum zarządzonego przez radę gminy przekazuje się wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta), a w sprawie odwołania organu gminy – komisarzowi wyborczemu i wojewodzie. W ciągu 7 dni od podania wyników do wiadomości publicznej mieszkańcom uprawnionym do wzięcia udziału w referendum przysługuje prawo do złożenia protestu, jeżeli wystąpiło naruszenie przepisów ustawy, które mogło mieć istotny wpływ na jego wynik. Protest jest rozpatrywany przez sąd okręgowy w terminie 14 dni od dnia jego zgłoszenia, przy udziale wnoszącego protest i przedstawiciela komisji gminnej, a jeśli referendum dotyczyło odwołania organu gminy – także komisarza wyborczego. V. Skutki referendum. Jeśli wyniki referendum są rozstrzygające, właściwy organ gminy zobowiązany jest do niezwłocznego podjęcia czynności, zmierzających do realizacji sprawy, będącej jego przedmiotem. Zazwyczaj tymi czynnościami będą odpowiednie uchwały właściwych organów. W przypadku rozstrzygającego referendum w sprawie odwołania organu bądź organów gminy, przeprowadzonego na wniosek mieszkańców, ogłoszenie wyników o odwołaniu tego organu lub organów jest równoznaczne z zakończeniem ich kadencji. W takiej sytuacji Prezes Rady Ministrów wyznacza osobę, która będzie pełnić ich funkcję i zarządza wybory przedterminowe, chyba, że wniesiono protest. Wówczas wyborów nie zarządza się do czasu jego rozstrzygnięcia. Dodatkowo, jeśli referendum przeprowadzone na wniosek rady gminy w sprawie odwołania wójta (burmistrza, prezydenta miasta) okaże się ważne, a przeciwko odwołaniu oddanych zostanie więcej, niż połowę głosów, kadencja rady gminy ulega zakończeniu. Oceniając obowiązującą regulację stwierdzić należy, że największym problemem o charakterze praktycznym jest niewielki udział mieszkańców w referendach, co utrudnia realizację zasady demokracji bezpośredniej. Jest to korelat regulacji konstytucyjnej w zakresie referendum (art. 125 ust. 3 Konstytucji RP), zgodnie z którą wynik referendum ogólnokrajowego jest wiążący, jeśli wzięło w nim udział więcej, niż połowa uprawnionych do głosowania. De lege ferenda należałoby postawić postulat zmniejszenia obowiązujących dla referendów limitów.

      0
      0
  19. 16 kwietnia 2015  19:44   likwidacja (3)   zuza

    A morze już czas zlikwidować tą formacje niepotrzebnych "funkcjonariuszy"?

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 18 kwietnia 2015  20:53   Strażnik Miejski   S.A.

      Następny nawiedzony?

      0
      0
    • 17 kwietnia 2015  12:10   morza jeszcze nie likwidujmy ...   anonim

      morza jeszcze nie likwidujmy ale straż miejską to TAK !!! Jak z tym referendum ? - bierze się ktoś za to ?

      0
      0
    • 16 kwietnia 2015  22:12   troche szkoda   surf

      nie likwidujmy morza lato idzie..

      0
      0
  20. 16 kwietnia 2015  18:52   ...Mandaty: podajemy ... (3)   LUDZKI.

    ...Mandaty: podajemy strażników miejskich do prokuratury Jeśli otrzymujecie wezwanie od Straży Miejskiej w sprawie fotoradaru, w którym każą wam przyjmować lub odmawiać przyjęcia mandatu, którego nie mieli prawa wystawiać, gdyż jeszcze nie ustalili sprawcy – składajcie zawiadomienie o przestępstwie. Jeżeli każą wam wskazać kierującego lub użytkownika pojazdu który dokonał wykroczenia grożąc mandatem, grzywną lub odpowiedzialnością przed sądem – składajcie zawiadomienie o przestępstwie bo nie maja do tego uprawnień. Jeżeli każą wam składać oświadczenie woli w sprawie wykroczenia nie pouczając o prawie świadka do odmowy zeznań lub do uchylenia się od odpowiedzi na pytanie – mamy do czynienia o przestępstwie niedopełnienia obowiązków służbowych. Jeśli manipulują wami byście płacili bez punktów zamiast z punktami nawet gdy nie kierowaliście i nie wiecie kto kierował – powiadomcie prokuratora. Składajcie zawiadomienie o przestępstwie zwłaszcza gdy Strażnicy Miejscy lub Gminni łamią prawo pomimo zwrócenia im uwagi, iż popełniają czyny karalne – mamy bowiem do czynienia z winą umyślną i premedytacją. Jeśli pomimo braku należnych pouczeń lub gdy korzystacie z przysługujących wam praw jesteście karani finansowo w taki czy inny sposób (mandatem, grzywną, karą porządkową), a także gdy bez dowodów winy ściga się was sądownie – składajcie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Mamy bowiem już przykłady wszczęcia postępowania przez prokuraturę na wniosek naszych czytelników lub publicznego tłumaczenia się Strażników Miejskich mieszkańcom gminy z obawy przez rozwiązaniem tej formacji. Pamiętajcie, że Prokurator Generalny jest po naszej stronie. Poniżej dwa przykłady obywatelskich działań w walce z mundurowym bezprawiem oraz wzór zawiadomienia do prokuratury. Kwestię przestępstw Strażników Miejskich i Gminnych dokonywanych na obywatelach przy okazji egzekucji kasy za pomocą fotoradarów, monitoringu, cwaniactwa, chamstwa i przy poczuciu bezkarności, omówiłem z grubsza tutaj: http://3obieg.pl/fotoradary-jestesmy-pokrzywdzonymi Idąc za moimi wskazówkami oraz działając w oparciu o wzór zawiadomienia, które przygotowałem wielu czytelników złożyło podobne do tego niżej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratora Generalnego. Specjalnie tak wysoko, by prokurator rejonowy, który otrzyma sprawę był mniej podatny na naciski lokalne i nie tuszował sprawy. Pańskie oko konia tuczy. Efekt: wiele wszczętych postępowań przeciwko strażnikom-przestępcom wyłudzającym kasę w sposób seryjny i taśmowy...

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 18 kwietnia 2015  20:56   Strażnik Miejski   S.A.

      Wypociny-bzdety-typowy plagiat,syf.

      0
      0
    • 16 kwietnia 2015  19:13   ...4. usiłowanie ...   \\

      ...4. usiłowanie popełnienia przestępstwa oszustwa (art. 286 par. 1 kk) na naszą szkodę przez funkcjonariusza publicznego, który próbuje doprowadzić nas do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem za pomocą wprowadzenia w błąd co może wiązać się z osiągnięciem przez niego korzyści majątkowych jeśli otrzymuje premię uzależnioną od ilości wystawionych i zapłaconych mandatów, grzywien lub kar porządkowych albo jego zatrudnienie uzależnione jest od przychodów z wyłudzonych bezprawnie kar finansowych (mandatów) albo może się wiązać z korzyściami majątkowymi instytucji w której jest zatrudniony, zwłaszcza gdy funkcjonowanie, stan zatrudnienia, wyposażenie i pobory pracowników tej instytucji zależny jest od ilości wystawianych mandatów i skuteczności egzekucji kar finansowych, co może być motywem przygotowania i wystawiania „wezwań do zapłaty mandatu” w taki sposób, by wprowadzony w błąd lub zastraszony odbiorca działający dokonał wpłaty środków finansowych na podane konto bankowe, lub wprowadzony w błąd Urząd Skarbowy dokonał egzekucji środków pieniężnych z majątku pokrzywdzonego. . . Wbrew obiegowej opinii oszustwem jest także osiagnięcie korzysći majątkowej przez inną osobę fizyczną lub prawną niż sprawca. Gdy kogoś oszukamy np. podkładając mu do podpisu dokument pomiedzy innymi u notariusza, dzięki czemu nie my zyskamy pieniadze ale spółka naszej przyjaciółki to będziemy tak samo winni oszustwa jakbyśmy my się obłowili. Więc gdy tego czynu dokonują funkcjonariusze by korzystała instytucja, która ich zatrudnia to są oni absolutnie oszustami. Tu oszustwo jest powszechne, na wielką skalę i nie tylko na naszą szkodę, a polega na tej wielkiej manipulacji, która ma zadanie pomimo braku prawidłowo przeprowadzonego postepowania i braku ustalenia sprawcy doprowadzić do tego, by zawsze oszukany, zastraszony, oklamany, niepouczonylub niepoinformowany co sie dzieje za jego plecami był winny instytucji z tytułu mandatu, grzywny lub kar porzadkowych za niestawienie się i podlegał bezwzględnej egzekucji na podstawie spreparowanych dokumentów a czasem nawet zeznań świadków. Nie poddawajmy się, brońmy, atakujmy, a nawet działajmy profilaktycznie piętnując publicznie arcyłotrów, którzy stworzyli ten diabelski system: http://3obieg.pl/akcja-tusk-za-kierownica-czyli-obrona-przed-radarem Ale przede wszystkim trzeba skladać zawiadomienia o przestepstwie, najlepiej do Prokuratora Generalnego, który przekonany o łamaniu prawa przez funkcjonariuszy złozył skarge do Trybunału Konstytucyjnego. Wysłanie tam zawiadomienia daje szansę, że “góra” bedzie nadzorować postępowanie toczące się w rejonie, że sprawy bedą przejmowane przez prokuratorów, którzy zaczną się przygladać działaniu służb drogowych a funkcjonariusze najpierw zaczną odpowiadać karnie za to co już zrobili, a potem obawiać się łamania prawa. Być może doprowadzimy tak do skazania i że zaczną oddawać wyłudzone pieniadze. Zobaczymy. Pamietajcie jednak, nie bójcie się sądów, jest już wiele wyroków korzystnych dla obwinionych-pokrzywdzonych, a lepszy sąd niż utrata punktów za frajer a potem ich kosztowne zbijanie, lub jeszcze bardziej kosztowne i kłopotliwe zdawanie egzaminów by utracone prawko odzyskać. też szeregi, gdy ktoś będzie chciał wsparcia prawniczego niech pisze na redakcja@3obieg.pl, zorganizowałem zespół prawników z Kancelarii Lex Nostra, którzy są gotowi pomagać czytelnikom portalu 3obieg,pl na każdym etapie, także sądowym i posądowym. Jeśli o mnie chodzi będę co tydzień dwa uzupełniał zestaw wzorów dokumentów o kolejne kwity, oraz przybliżał jak się toczą postępowania w których nasi czytelnicy postanowili skorzystać z moich rad. System się będzie bronił, to pewne bo chodzi o przeszłe miliony i przyszłe miliardy, ale kto wie, może to kolos na glinianych nogach. Jesli już utrudnimy mu na tyle życie że odchromoli się od ludzi walczących o swoje prawa, a skoncentruje na strzyżeniu autentycznych baranków bez jaj, to już będzie sukces. I nieprawdą jest, że do sądu trzeba jeździć, sprawy o wykroczenie załatwia się zazwyczaj korespondencyjnie, zaocznie. . . Aha, piszę o fotoradarach ale dokładnie ten sam mechanizm obwiniania własciciela zamiast kierowcy bez ustalania sprawcy i poprzez szereg przestepstw urzedniczych zachodzi także przy mandatach za nieprawidłowe parkowanie. . Nie jeździjmy niebezpiecznie i nie dajmy się gwałcić bez walki, nie bądźmy dupkami i ofiarami losu...

      0
      0
    • 16 kwietnia 2015  19:11     ;

      ...Więcej: http://www.wirtualnygarwolin.pl/archiwum-aktualnoci/3998-straz-miejska-wymaga-reformy Tak właśnie trzeba działać, tak działa masowe obywatelskie nieposłuszeństwo w zderzeniu z bezczelnością i bezprawiem władzy. Prędzej czy później władza pozbawiona oparcia społecznego musi przegrać. Brawo obywatele Garwolina. Brawo czytelnicy 3obieg.pl Grunt to się nie bać, nie dawać sobie w kaszę dmuchać i zdecydowanie korzystać ze swoich spraw. Walczy gdy przekręcają Cię na 100 zł albo na 300, bo jak tego nie zrobisz nastepnym razem trafią cię na 5 tys. albo 2 mln. Nie bójmy się sądów, nie bójmy się zadbać o swoje, także dlatego, że w tych sprawach mandatowych stawka jest spora (każda sprawa wygrana i jej uzasadnienie na wagę złota dla kolejnych spraw) a ryzyko kilkusetzłotowe – wbrew groźbom nawet głupie albo skorumpowane sądy nie zasądzają kar wiele wyższy niż kwota na mandacie. A nawet przy przegranej macie podstawową wygraną – brak punktów karnych. Zawiadomienie o przestępstwie jest istotne także z powodów praktycznych, nie tylko idealistycznych (przestępca powinien beknąć) i wynikających z obowiązku prawnego (art. 304 § 1 k.p.k. – Każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję) gdyż zgodnie z art. 113 par. 1 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia w związku z 540 par. 1 pkt. 1) Kodeksu postępowania karnego postępowanie sądowe zakończone prawomocnym orzeczeniem wznawia się, jeżeli w związku z postępowaniem dopuszczono się przestępstwa, a istnieje uzasadniona podstawa do przyjęcia, że mogło to mieć wpływ na treść orzeczenia. Gdyby więc z naszego zawiadomienia okazało się, że funkcjonariusz, który nas ukarał mandatem, grzywną albo skierował sprawę do sądu (którą przegraliśmy) popełnił przestępstwo jest możliwość dokonania uchylenia prawomocnego wyroku i wyegzekwowania zwrotu nienależnie pobranych pieniędzy wraz z odsetkami ustawowymi. Przy czym jeden wyrok karny na funkcjonariusza może wywołać lawinę zawiadomień i aktów oskarżenia w bliźniaczych sprawach, co może skutkować masowymi wznowieniami spraw sądowych o odzyskiwaniem pieniędzy przez wielu ludzi. A mamy jeszcze przy okazji kwestię kasacji punktów karnych w postępowaniu mandatowym. SM i SG nas masowo łupią? I my masowo się brońmy!...

      0
      0
  21. 16 kwietnia 2015  18:45   ...Taki przenośny znak ma ...   /.

    ...Taki przenośny znak ma m.in. straż w... Sprawę opisywaliśmy (czytaj tutaj: Fotoradar i przenośny znak drogowy - straż miejska omija prawo?!) w ubiegłym tygodniu w codziennym wydaniu...

    0
    0
  22. 16 kwietnia 2015  18:41   Jak wygrać ze strażą ...   CYNGEL.

    Jak wygrać ze strażą miejską, która niesłusznie wystawiła mandat?...Według Prokuratury Generalnej, straże miejskie i gminne nie mogą posługiwać się w sprawach o wykroczenia...To stanowisko nie jest jednak jednoznaczne z wygraną sprawą w sądzie. Jak w takim razie walczyć o umorzenie? Przede wszystkim trzeba nie przyjąć mandatu....np.,...Na ten przepis ustawy powołuje się Prokuratura Generalna, odmawiając kasacji strażom gminnym, które przegrywają w sądach sprawy o wykroczenie z fotoradarów stacjonarnych: 129b ust. 4 Ustawy prawo o ruchu drogowym "4. Strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych, czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących w oznakowanym miejscu i określonym czasie, uzgodnionymi z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub Komendantem Stołecznym Policji....

    0
    0
  23. 16 kwietnia 2015  18:25   Jak ktoś przypcha ...   anonim

    Jak ktoś przypcha rower,auto, a potem kierowcy się zmienią za znakiem zakazu skrętu, a kierowca nowy przyjdzie, zmiennik z ulicy pobocznej, to znak zakazu skrętu go nie dotyczy, bo go w ogóle nie będzie widział, lecz gdy będąc za znakiem wsiądzie do auta lub na rower i będzie chciał wjechać w poboczną ulicę, to wie jak ma zaparkować, to w czem proble...

    0
    0
  24. 16 kwietnia 2015  18:17   no i co, że zaparkowal, w ...   anonim

    no i co, że zaparkowal, w koncu 8 lat był wieburmistrzem, to przez szacunek dla jego pracy nie robilbym z tego afery to temat zastępczy i w dodatku zenujący

    0
    0
  25. 16 kwietnia 2015  18:15   Czytajta i się uczta, co ... (4)   ?.

    Czytajta i się uczta, co komu wolno...Tak parkuje Jan Zieliński Mimo że nie jest już wiceburmistrzem, korzystał z uprzywilejowanego miejsca do parkowania. Okazało się, że niezgodnie z prawem...,....Kto może parkować na kopertach przed chojnickim ratuszem?....

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 18 kwietnia 2015  07:13   ...„Dziś jest tak, że ...   ZBYSIO.

      ...„Dziś jest tak, że polityk jest naszym panem, za nasze pieniądze, a nie naszym pracownikiem”...– Ubezwłasnowolnie-nie obywatela polega na tym, że posługujemy się takim sposobem wybierania przedstawicieli, że to nie my ich wybie-ramy, ale oni się sami wybierają z własnych partyjnych klanów. Mamy do czynienia z ordynacją uniemożliwiającą kon-trolę obywatelską nad politykiem. Powoduje ona, że polityk jest naszym panem, za nasze pieniądze, a nie naszym pracownikiem – mówił muzyk i radny sejmiku województwa dolnośląskiego Paweł Kukiz....,. źródło: http://www.tvp.info/18811425/dzis-jest-tak-ze-polityk-jest-naszym-panem-za-nasze-pieniadze-a-nie-naszym-pracownikiem...ZBYSIO.

      0
      0
    • 18 kwietnia 2015  06:55   Janek to niepotrzebny koszt, ...   CBI.

      Janek to niepotrzebny koszt, wydatek na utrzymanie koalicji przystawka przez kilka lat utrzymywane jego pensja z pieniędzy podatników, co udowodnili PCHS, że dwóch wiceburmistrzów jest w Chojnicach utrzymywanie nie potrzebne, następnie przez następne pokolenia włącznie z naszych dzieci, wnuków, prawnuków utrzymywanie jego emerytury liczonej z wysokiej pensji wiceburmistrza, niepotrzebnych przywilejów. Po co tworzy się etaty, koszty dla podatników w postaci wiceburmistrza Janka, no po co...Jak radni rady miasta i burmistrzynio dba o nasz społeczny interes, tworząc koszty, etaty w postaci wysokich wynagrodzeń, obciążając nas podatników kosztem ich utrzymywania...po co, ile etatów, ile dałoby to utrzymanie dla bezrobotnych, ich rodzin, no i zrobiliby coś pożytecznego dla mieszkańców, chociażby w postaci budowy chodników, parkingów w zamian za utrzymywanie pensji, emerytury etatu wiceburmistrza Janka...

      0
      0
    • 17 kwietnia 2015  12:09   Trochę szacunku dla ...   anonim

      Trochę szacunku dla p.Zielińskiego by się należało. Nie wiem po co robicie z tego aferę. Zawiadomcie jeszcze CBA pajace !

      0
      0
    • 16 kwietnia 2015  18:18   ty nie ze*****j sie czasem z ...   anonim

      ty nie ze*****j sie czasem z emocji

      0
      0
  26. 16 kwietnia 2015  18:12   DAĆ PODWYŻKĘ ...   ,

    DAĆ PODWYŻKĘ BURMISTRZYNIOWI, KOMENDANTOWI STRAŻY MIEJSKIEJ, URZĘDNIKOM, CICHO BĄĆTA SIĘ NALĘŻY, PODATNICY DO DANIN...

    0
    0
  27. 16 kwietnia 2015  18:10   TO SĄ CHOJNICE, TU WSZYSTKO ...   .

    TO SĄ CHOJNICE, TU WSZYSTKO WOLNO...WIĘC NIE PĘKAJ...

    0
    0