Zmiany w Baszcie Więziennej

Mury dawnej Baszty Więziennej są już podświetlone w podobny sposób jak bazylika - to zewnętrzne oznaki zmian, jakie dokonują się w tym zabytku.

Baszta podczas wieczornej iluminacji.   |  fot. (ro)

Jeszcze w tym roku zmieni ona swoje przeznaczenie, stanie się autorską galerią Janusza Trzebiatowskiego. Od kilku tygodni prace remontowe prowadzą pracownicy chojnickiej firmy R - Bud. Baszta wraz z innymi podobnymi obiektami i murami miejskimi są od lat w rejestrze zabytków.
- Przed kilkoma dniami Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozwolenie na  bezpłatne przekazanie baszty gminie miejskiej Chojnice - informuje burmistrz Arseniusz Finster. - Stało się to na wniosek Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, od tej pory jesteśmy już pełnoprawnymi właścicielami obiektu. Dodajmy, że decyzja konserwatora zabytków należała do niezbędnych formalności, jakkolwiek w ubiegłym roku baszta dotychczas będąca własnością Skarbu Państwa została przekazana formalnie na rzecz miasta. Wcześniej przez kilkadziesiąt lat mieściła w sobie ekspozyturę Archiwum Państwowego. Teraz po dokonaniu niezbędnych prac adaptacyjnych będą w niej eksponowane prace malarskie, rzeźbiarskie, medalierskie Janusza Trzebiatowskiego a także liczne pamiątki z jego podróży po całym świecie. Na najwyższym piętrze baszty zostanie urządzona pracownia, w której artysta chce prowadzić zajęcia z młodymi adeptami sztuki.
(ro)

  1. 27 stycznia 2010  17:36   Podświetlanie zabytków - ...   georg

    Podświetlanie zabytków - pomysł świetny. Pewnie wykonawca ma się dobrze – swoje skasował. A zleceniodawca? Mam wrażenie, że nie do końca, bo efekt mizerny. Albo „artysta” od tego podświetlenia nie wie o co chodzi w tej branży, albo był w stanie wskazującym. Po prostu za blisko muru umieszczone są reflektory i cały efekt szlag trafił. Podobny, mizerny efekt podświetlenia jest w fosie.

    0
    0