„Ziółka i rutki na wszelakie smutki”

Czy można zapomnieć zapach świeżo skoszonej łąki, czy intensywnie pachnącej róży rosnącej przy domu? Zapamiętujemy te ulotne chwile i z wielką radością do nich wracamy.

Na warsztatach seniorzy zapoznają się z właściwościami ziół i możliwościami ich wykorzystywania m.in. w kuchni, medycynie.   |  fot. Marta Potulska

Człowiek od dawien dawna próbował zatrzymać na dłużej te przemijające doznania, tym bardziej, iż poznał ich dobroczynne właściwości, doskonale wpływające zarówno na ciało jak i umysł. Natura oferuje Nam wiele zapachów, które jak się okazuje można „zatrzymać” w wieloraki sposób. Przekonali się o tym seniorzy z gminy Chojnice, uczestnicy projektu „Ziółka i rutki na wszelakie smutki”, którzy od dłuższego czasu uczestniczą w różnego rodzaju warsztatach, w trakcie których zgłębiają swoją wiedzę nt. ziół.

W trakcie warsztatów z Aleksandrą Ziółkowską seniorzy na początku poznali różnice między mydłem sodowym a potasowych. Następnie na bazie mydła z oleju słonecznikowego, oleju ze słodkich migdałów czy z oliwy extra vergin stworzyły własne kompozycje. Dodając do tak przygotowanego mydła odpowiednie oleje zimnotłoczone powstały mydła posiadające odpowiednie zastosowanie. Używając np. oleju z czarnuszki powstało mydło do skóry atopowej a z oleju konopnego mydło do cery zmęczonej.

Dodając do mydła z kolei olejki eteryczne stworzyły mydła posiadające zupełnie inne właściwości. Lawenda np. uspakaja, róża ożywia a mięta wychładza. Dodanie olejku z drzewa herbacianego dezynfekuje. Uczestnicy warsztatów zgłębiali swoją wiedzę z wielką przyjemnością i czekają na kolejne fascynujące warsztaty. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów z Aleksandrą Ziółkowską, które odbyły się w Świetlicy Wiejskiej w Lotyniu.

Projekt dofinansowany ze środków MRPiPS w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014-2020.

Dorota Chmara. Fot. Marta Potulska