Zespół Vader nie przyjedzie do Chojnic, bo … obraża uczucia religijne innych

Zespół Vader, gwiazda i headliner czerwcowego festiwalu InterTony, poinformował na swoim profilu, że nie wystąpi na imprezie w Chojnicach. I nie dlatego, że zmienił plany, a dlatego, że nie jest tu mile widziany przez Akcję Katolicką i burmistrza.

Zapowiadany wcześniej koncert zespołu nie odbędzie się, ponieważ jego muzyka nie jest zgodna z poglądami środowisk katolickich i burmistrza.

Festiwal InterTony to koncert organizowany od lat przez wolontariuszy z Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, Chojnickie Centrum Kultury oraz muzyków i wolontariuszy z miast partnerskich - Emsdetten (Niemcy) i Hengelo (Holandia). Organizatorzy tym samym zacieśniają współpracę między muzykami i organizacjami pozarządowymi z tych miast oraz wspólnie grają przeciwko rasizmowi i dyskryminacji.

Nie wiadomo jednak, czy festiwal w tym roku się odbędzie. Organizatorzy jeszcze się nad tym zastanawiają, gdyż po interwencji środowiska kościelnego burmistrz Arseniusz Finster wystąpił o zerwanie umowy z zespołem Vader i zaproponował organizatorom, by do Chojnic zaprosili kogoś innego. Jak się dowiedzieliśmy, burmistrz po interwencji Akcji Katolickiej wystosował prośbę do Chojnickiego Centrum Kultury o zerwanie podpisanej umowy z zespołem Vader, gdyż w jego ocenie muzycy mogą nawoływać do nienawiści i przemocy fizycznej oraz obrażają uczucia religijne.

Członkowie zespołu Vader przedstawili swoją opinię na facebooku:  - Jak poinformował nas organizator imprezy parafialny oddział akcji katolickiej za pośrednictwem burmistrza i władz miasta nie zgodziła się na występ zespołu Vader, znajdując - ponoć - "materiały nawołujące do mowy nienawiści w repertuarze zespołu". Nam po prostu brak słów, by opisać taki sposób postępowania, jaki można porównać chyba tylko do czasów stalinowskich.

- Kościół w Polsce po raz kolejny pokazuje, w jaki sposób postrzega wolność i widzi grzech wszędzie , tylko nie w swoich własnych murach. Organizatorom festiwalu dziękujemy za lojalność i odwagę obywatelską! Władze miasta zasugerowały innego headliner'a imprezy, na co organizator się nie zgodził. Fanów oraz tych wszystkich , którzy chcieli nas obejrzeć w Chojnicach zapraszam pod koniec sierpnia do pobliskiego Szczecinka. Tam widać wiara nie jest jeszcze tak zaślepiona przez żądzę władzy i cenzurę. Do zobaczenia \m/.

Ta decyzja jest tak naprawdę szokująca, gdyż zespół Vader nie miał być gwiazdą Dni Chojnic i nie miał występować na Starym Rynku przy fontannie dla przypadkowych słuchaczy, bo wtedy rzeczywiście można byłoby to uznać nawet za niestosowne. Zespół miał zagrać na imprezie „zamkniętej” dla ludzi, którzy kochają taką muzykę, taką stylistykę i którzy przyjdą albo i przyjadą do Chojnic z różnych miast konkretnie na ten występ. Niestety, tak się nie stanie i po raz kolejny ktoś decyduje za kogoś. Czy w tym przypadku uczucia fanów tego typu muzyki mogły zostać obrażone?

Czekamy na oficjalne stanowisko organizatora Fundację Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, które opublikujemy zaraz po jego wydaniu.

(olo)

OŚWIADCZENIE

Wczoraj wpłynęło do nas pismo od naszego głównego partnera i współorganizatora imprezy - Chojnickiego Centrum Kultury, informujące o zobligowaniu przez burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera do rozwiązania umowy z zespołem Vader. Partner poprosił nas o wskazanie innego artysty. Do dokumentu dołączono kopię pisma burmistrza. Informuje on, iż zapoznał się z materiałami promującymi zespół Vader oraz wystąpieniem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.

W ocenie burmistrza materiały i ilustracje, z którymi się zapoznał mogą nawoływać do „mowy nienawiści”, a nawet do przemocy fizycznej, obrażają też uczucia religijne. Burmistrz Arseniusz Finster poprosił o dialog w celu zakontraktowania innego wykonawcy. Materiałów i informacji, o których mowa, nie znamy. Dialog na temat udziału zespołu Vader w festiwalu rozpoczęliśmy pod koniec kwietnia.

Na spotkaniu z księdzem prałatem Jackiem Dawidowskim, proboszczem Bazyliki Mniejszej w Chojnicach, oraz księdzem Jarosławem Kaźmierczakiem, proboszczem parafii w Nowej Cerkwi i opiekunem Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym im. Dzieciątka Jezus, przedstawiono nam zarzut propagowania treści satanistycznych w związku z zaplanowanym występem. Spotkanie nie przyniosło rezultatu w postaci porozumienia. Następnie przeprowadziliśmy rozmowy z burmistrzem, przedstawiając argumenty zaprzeczające wysuwanym oskarżeniom.

Wybierając gwiazdę IV edycji festiwalu kierowaliśmy się przede wszystkim jej dorobkiem artystycznym. Zespół Vader na scenie działa od 36 lat i jest w czołówce najbardziej znanych polskich artystów na arenie międzynarodowej. Istotne dla nas były też związki zespołu z historią niezależnej sceny muzycznej naszego miasta oraz fakt, iż jest to wykonawca niezwykle atrakcyjny dla naszych gości z miast partnerskich. Występ zaplanowano bowiem w ramach realizacji projektu „Organizacja festiwalu miast partnerskich InterTony w 2019 roku”, który obejmuje współpracę wolontariuszy z trzech państw nad przygotowaniem i przeprowadzeniem festiwalu w formule imprezy otwartej oraz ich wizytę studyjną w miejscu pamięci – chojnickiej Dolinie Śmierci.

Będziemy informować o dalszych losach festiwalu InterTony.

Zarząd Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej

Komentarze do artykułu zostały zablokowane. Do tematu odniesie się burmistrz na poniedziałkowej (20.05.) konferencji prasowej.