Zbiórka elektrośmieci

od lat w Powiatowej Bursie dla Młodzieży Szkolnej w Chojnicach, podejmowane są działania o charakterze ekologicznym. W bieżącym roku szkolnym ich intensywność i natężenie są szczególnie wysokie.

W „Dniu Ziemi”, czyli 22 kwietnia 2013 roku, zebrane elektroodpady będą przekazane do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Nowym Dworze.   |  fot. (ro)

Placówka z ogromną aktywnością i zaangażowaniem włączyła się w krajowy konkurs „Świadomy wie co zrobić z ZSEE” i ogólnopolski program „Szkoła dla ekorozowoju”. Etap pierwszy konkursu zakończył się w miesiącu styczniu. Chojnicka bursa została sklasyfikowana na 22 miejscu, uzyskując 48 punktów na 60 możliwych, wśród wszystkich szkół i placówek oświatowych z terenu całego kraju. Ten wynik ogromnie cieszy i mobilizuje do dalszego działania. 

Drugi etap konkursu dotyczącego właściwego traktowania elektroodpadów, zakłada przeprowadzenie akcji zbiórki zbędnych i zużytych elektrosprzętów. Każdy kto będzie chciał pozbyć się niepotrzebnych i często niesprawnych elektrosprzętów, będzie mógł przynieść je do chojnickiej bursy w terminie od 3 do 21 kwietnia 2013 roku. Za swą ekologiczną postawę otrzyma sadzonkę drzewa bądź krzewu lub publikację pokazującą uroki Parku Narodowego „Bory Tucholskie” i Zaborskiego Parku Krajobrazowego.

Ponadto dla każdego kto weźmie udział w akcji przygotowane zostały specjalne kupony, które będą jednym z elementów ścieżki konkursowej przewidzianej dla osób dorosłych, na V jarmarku ekoturystycznym „Czym Chata Bogata” w Charzykowy w dniu 28 lipca 2013 roku. Akcja realizowana jest we współpracy z Parkiem Narodowym „Bory Tucholskie”, Zaborskim Parkiem Krajobrazowym, Fundacją Ziemi Chojnickiej i Zaborskiej, Ligą Ochrony Przyrody, Stowarzyszeniem „CHARZY”, Nadleśnictwem Rytel, Zakładem Zagospodarowania Odpadów w Nowym Dworze i Wydziałem Komunalnym Urzędu Miejskiego w Chojnicach.

W związku z powyższym zapraszam Państwa do włączenia się do akcji jako partner, który poprzez komunikaty medialne będzie zachęcał mieszkańców Chojnic do udziału w zbiórce elektroodpadów. Wspólnie mamy większe szanse zadbać o środowisko naturalne nie tylko dla siebie , ale także i dla przyszłych pokoleń.

Zbieramy:

zużyte baterie

przepalone, żarówki oraz świetlówki

przepalone, zepsute suszarki do włosów, prostownice do włosów, maszynki do strzyżenia włosów lub elektryczne maszynki do golenia

niedziałające depilatory

zepsute elektryczne szczoteczki do zębów

stare nieużywane oraz popsute odbiorniki radiowe lub telewizyjne, a nawet mikrofony

sprzęt video (odtwarzacze, kamery)

wszelkie niedziałające, nieużywane telefony i faxy

popsute, niedziałające wagi elektroniczne

niedziałające zegarki oraz kalkulatory

zepsute zabawki elektryczne (kolejki, tory wyścigowe, samochody zdalnie sterowane)

niedziałające konsole, gry video, kasety i płyty

zepsute komputery, monitory, drukarki, myszki, klawiatury, skanery oraz puste tusze

niedziałające wiertarki, wkrętarki, piły, młynki do kawy

popsute kosiarki do kawy

niedziałające odkurzacze

termostaty, lodówki, mikrofalówki, tostery, opiekacze, frytkownice, prodiże

żelazka

chłodziarki, zamrażarki

pralki

grzejniki elektryczne

wentylatory

Czekamy na Twój elektro - złom, pozbądź się go, nie szkodząc przy tym środowisku.

Dziękujemy.

Zapisz