Zawodnicy ChKŻ ze srebrnymi medalami klasyfikacji narodowej ME we Francji

Reprezentacja Polski, a wśród nich 2 zawodników Chojnickiego Klubu Żeglarskiego przywiozła z Francji srebrne medale w klasyfikacji narodowej.

Reprezentacja Polski, w skład której weszli zawodnicy ChKŻ, wystąpiła w Mistrzostwach Europy w klasie Optimist we Francji.   |  fot. nad.

W Mistrzostwach Europy, które rozegrane zostały w dniach 22-29 czerwca 2019 r. w bretońskiej miejscowości Crozon-Morgat we Francji wystartowało 293 zawodników (117 dziewcząt i 176 chłopców) z 49 krajów. Impreza miała charakter otwarty. Mogli w niej startować również zawodnicy spoza Europy.

Polskę reprezentowali m. in. Jacek Kalinowski i Jeremi Szczukowski z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. Obaj zawodnicy gładko przeszli fazę kwalifikacji i znaleźli się razem w złotej grupie rywalizując z najlepszymi młodymi żeglarzami z Europy. Ostatecznie udało im się utrzymać w 10-tce najlepszych zawodników z Europy, co biorąc pod uwagę liczbę i wysoki poziom umiejętności uczestników jest nie lada wyczynem.

Jacek zajął 5 miejsce wśród Europejczyków, natomiast Jeremi utrzymał 9 miejsce w Europie. Każdy z nich zrealizował postawiony sobie cel przed zawodami, ale po cichu na pewno liczyli na miejsce na podium. Tym większa była ich radość, gdy po podliczeniu wyników 2 najlepszych chłopców i 2 najlepszych dziewcząt z danego kraju okazało się, że w klasyfikacji narodowej cała drużyna zdobywa srebrne medale!

Miejsca na podium w klasyfikacji narodowej:

1. Włochy

2. Polska

3. Hiszpania

Obecność na podium wśród bardzo dobrze żeglujących nacji jest znakomitym wynikiem wypracowanym zarówno przez młodych żeglarzy, jak i ich trenerów. Trenerem reprezentacji Polski był Karol Jączkowski z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. Przygotował on zawodników do startu w podczas zgrupowań zorganizowanych w Górkach Zachodnich. Obowiązki team leadera pełnił Przemysław Struś z YKP Gdynia.

Oprócz Jacka i Jeremiego Polskę reprezentowali:

Paulina Rutkowska (YKP Gdynia) – 9 miejsce wśród dziewcząt,

Ewa Lewandowska (AZS AWFiS Gdańsk) – 23 miejsce wśród dziewcząt,

Filip Jarosiewicz (YKP Gdynia) - 27 miejsce,

Maciej Iliński (YKP Gdynia) – 43 miejsce,

Maja Kwiek (Spójnia Warszawa) – 61 miejsce.

Mistrzostwo Europy zdobył Włoch Alessandro Cortese, srebrny medal wywalczył Grek Dimitrios Bitros a brąz zawisł na szyi reprezentanta Włoch Lorenzo Pezzilli. Wśród dziewcząt bezkonkurencyjne okazały się Włoszki. Zwyciężyła Federica Contardi, a wicemistrzynią Europy została Lisa Vucetti. Brązowy medal zdobyła Francuzka Jeanne Larnicol.