Zatrzymani na gorącym uczynku. Dodatkowo odpowiedzą za inne przestępstwa

W ręce czerskich kryminalnych trafili sprawcy kradzieży rowerów. Mężczyźni zostali ujęci na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa. Mieszkańcy Czerska i Gdańska zostali zatrzymani i trafili do policyjnego aresztu.

Rowery o wartości blisko 4 tys. złotych trafiły do swoich właścicieli, a sprawcy kradzieży do aresztu.   |  fot. KPP

W tym tygodniu uwagę policjantów z czerskiego wydziału kryminalnego zwróciło dwóch mężczyzn, którzy na ich widok nerwowo się zachowywali i weszli na jedną z posesji w centrum miasta. Funkcjonariusze postanowili bliżej przyjrzeć się sprawie. Po chwili, kiedy zawrócili zauważyli jak ci mężczyźni wyjeżdżają z innej posesji na tej ulicy na dwóch  sportowych rowerach. Nie zastanawiając się, natychmiast podjęli działanie i sprawdzili, czy te rowery nie zostały przez nich skradzione.

W trakcie legitymowania od kontrolowanych mężczyzn był wyczuwalny znaczny zapach alkoholu. Badanie u jednego z nich wykazało prawie promil, a u drugiego 2 promile w wydychanym powietrzu. Jak ustalili kryminalni rowery, którymi poruszali się mężczyźni zostały chwilę wcześniej skradzione z terenu jednej ze szkół. Dwaj kompani zostali zatrzymani i doprowadzeni do jednostki Policji. W trakcie dalszych  czynności policjanci ustalili, że to nie jedyne przestępstwo, jakie ci dwaj mężczyźni mają na swoim koncie.

Okazało się, że podejrzani także tego samego dnia usiłowali włamać się przez okno piwniczne do plebani, jednak zostali spłoszeni. Dodatkowo w trakcie przeszukania mężczyzn policjanci w portfelu 40-letniego mężczyzny znaleźli i zabezpieczyli dwa dowody osobiste i prawo jazdy, które zostały skradzione z jednego z niezamkniętych mieszkań na terenie miasta.

Po zebraniu przez śledczych materiału dowodowego zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty kradzieży i usiłowania kradzieży, a także zostali ukarani mandatami karnymi za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu w wysokości 2500 złotych. Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, jednak 40-letniemu mieszkańcowi Gdańska kara może zostać zwiększona o połowę, gdyż dopuścił się on tych przestępstw w warunkach tzw recydywy.

Pamiętajmy! Złodzieje wykorzystują nieskuteczne zabezpieczenia jednośladu, bądź też jego całkowity brak. Sprawcy takich kradzieży mogą być wszędzie i tylko czekają na naszą niefrasobliwość.

Jak ustrzec się przed kradzieżą i jak utrudnić działanie złodziejowi:

nie pozostawiajmy niezabezpieczonych i gotowych do jazdy rowerów w miejscach publicznych;

nie pozostawiajmy rowerów na klatkach schodowych (nawet, jeśli w bloku jest domofon);

postawmy na profesjonalne zabezpieczenie, warto skorzystać z mocnych i profesjonalnych   blokad, nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież;

dwa zabezpieczenia są lepsze niż jedno - im więcej czasu zabierze czasu złodziejowi pokonanie zabezpieczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracimy swój rower;

zabezpieczenia zakładajmy możliwie jak najciaśniej i w taki sposób, aby szczelina zamka była trudno dostępna; pamiętajmy też, że cienkie linki czy sprężynki z zapięciami szyfrowymi łatwo można przeciąć.

KPP