Zaoszczędzony na pandemii milion przeznaczą na inwestycje w szkołach

Edukacja hybrydowa i stacjonarna z ostatnich miesięcy spowodowała, że w skarbonce chojnickiej oświaty został blisko 1 mln zł. Pieniądze nie trafią jednak do budżetu miasta, a zainwestowane zostaną głównie w remonty szkół.

Samorząd w czasie pandemii wydał mniej na oświatę, dlatego też zaoszczędzone środki wyda na remonty szkół.   |  fot. ilustracyjne/ A. Zajkowska

- Oszczędności wynikają m.in. z tego, że w placówkach przez wiele tygodni nie było zastępstw i zajęć dodatkowych - wyjaśnia Adam Kopczyński. Władze miasta, wspólnie z dyrektorami szkół i szefem chojnickiej edukacji Grzegorzem Czarnowskim, ustalili, że zaoszczędzone pieniądze przeznaczą na remonty i nowe okołoszkolne inwestycje.

Przy SP1, powstanie plac zabaw dla dzieci (130 tys. zł). Wymienione zostaną też zabytkowe, witrażowe okna i witryny w auli (160 tys. zł). Nowych okien doczeka się także sala gimnastyczna w tej samej placówce (140 tys. zł). - Szkoła Podstawowa nr 1, potrzebuje najwięcej remontu, ponieważ jest najstarszą szkołą w mieście i tam aż się prosi żeby te okna powymieniać. W szczególności, że jeśli chodzi o aulę to nie są to typowe okna, tylko witrażowe. Wymagają one ciężkiej pracy i specjalistycznego podejścia - mówi wiceburmistrz.

Kolejne inwestycje to: adaptacja pomieszczeń magazynowych na salę crossfit w SP 8 (60 tys. zł), budowa monitoringu wizyjnego i radiowęzła w SP5 (100 tys. zł) oraz modernizacja elewacji budynku Szkoły Podstawowej nr 7 (400 tys. zł). Budynek zostanie odmalowany.

Anna Zajkowska