Zamek szyfrowy - gdzie warto go zastosować?

Zamek do drzwi jest podstawowym elementem ich wyposażenia, gwarantującym nam bezpieczeństwo i prywatność. Czy wiesz, jak działają zamki elektroniczne i szyfrowe? Czym różnią się od zamków standardowych i czy warto w nie inwestować?

Zamek szyfrowy do domu to rozwiązanie, które gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Funkcjonują w obiektach o wysokich standardach zabezpieczeń.   |  fot. ilustracyjne

Czy otwieranie furtki czy drzwi za pomocą takiego zamka jest wygodniejsze? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Zamek elektroniczny - czym jest?

Zamki elektroniczne są nowoczesną formą standardowego zamka do drzwi. Ich największą zaletą jest możliwość wyjścia z domu bez zabierania ze sobą klucza. Zamki elektroniczne mogą występować w kilku formach, m.in. jako zamki otwierane na kartę, na kod czy za pomocą smartfona. Najnowocześniejsze zamki otwierane są za pomocą linii papilarnych, co jest bardzo wygodnym i innowacyjnym rozwiązaniem.

W przypadku zamka elektronicznego, możliwe jest wykorzystanie różnych sposobów otwierania drzwi. Najpopularniejsze są klamki na kod, czyli klamki ryglujące górny język zamka. Aby otworzyć drzwi, należy wpisać kod, co spowoduje zasprzęglenie się zamka. Innym rozwiązaniem jest zamek cyfrowy, który otworzyć można przy użyciu klawiatury elektronicznej bądź za pomocą pilota, linii papilarnych czy kodu. Zamki cyfrowe są bezpieczniejsze od klamek na kod, gdyż ryglują one całe drzwi. 

Jak działa zamek szyfrowy mechaniczny?

Zupełnie innym rozwiązaniem jest zamek szyfrowy do drzwi, który posiada standardową klawiaturę szyfrową. Umożliwia on otwieranie drzwi przy użyciu kodu lub karty. Zamek tego rodzaju działa wykorzystując zaczep elektromagnetyczny. zwór bądź rygiel elektromagnetyczny. Aby zamek szyfrowy mógł działać,konieczne jest poprowadzenie zasilania 12V do klawiatury i elementu wykonawczego. Większość zamków szyfrowych posiada wbudowany przekaźnik do bezpośredniego sterowania ryglem lub zworą.

Gdzie stosuje się zamki szyfrowe?

Zamek szyfrowy zewnętrzny doskonale sprawdzi się właściwie wszędzie tam, gdzie potrzebujemy skutecznego zabezpieczenia i bezpośredniego sterowania ryglem. Zamki szyfrowe używa się w domach, mieszkaniach, ale także w biurach, hotelach czy w apartamentach. Zamki mogą być stosowane także na zewnątrz. Hermetyczna obudowa umożliwiająca montaż na zewnątrz chroni zamki przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Aby zamek działał poprawnie, konieczna jest odpowiednia konfiguracja modułu, dająca możliwość otwarcia drzwi. Zamki elektroniczne najwyższej jakości znajdziesz tutaj: https://systemdkp.pl/11-zamki-elektroniczne. Rozwiązania idealne do Twojego domu czy biura znajdziesz tutaj: https://systemdkp.pl/.

(mat. zewnętrzny)