Zakopią kapsułę. Na kolejne sto lat

W styczniu Chojnice będą świętować 100 - lecie powrotu do Ojczyzny. Pomysłów, jak tę datę świętować jest sporo, jednym z nich jest zamurowanie na 100 lat na Starym Rynku specjalnej kapsuły.

Kapsuła czasu zostanie umieszczona pod płytą rynku. Zostaną w niej umieszczone przedmioty dokumentujące bieżące wydarzenia w życiu miasta z przeznaczeniem do badań dla przyszłych pokoleń.   |  fot. ilustracyjne

Co miało by się w tej kapsule znaleźć? Kilkanaście różnych przedmiotów. Na pewno zbiorowe zdjęcie chojniczan, które ma być zrobione na Starym Rynku. Będzie też konkurs dla uczniów na napisanie ciekawych listów … do przyszłości, w których można opisać aktualny obraz miasta. W czytelni można zostawiać też drobne przedmioty, które zostaną wybrane do schowania w tej kapsule.

Znamy szczegóły, które opublikowała biblioteka. 

31 stycznia 2020 roku Chojnice obchodzić będą setną rocznicę powrotu do macierzy. Chcąc uczcić to wydarzenie Urząd Miejski w Chojnicach w partnerstwie z chojnickim placówkami kultury zamierza pod płytą Starego Rynku zakopać Kapsułę czasu. Jej otwarcie ma nastąpić po stu latach w 2120 roku. Organizatorzy zapraszają mieszkańców miasta do włączenia się w akcję wypełnienia Kapsuły, która ma być skarbnicą wiedzy w dla przyszłych pokoleń o życiu codziennym w naszym mieście w czasie obchodów stulecia. W Kapsule mają znaleźć się małe przedmioty, które chojniczanie chcą przekazać przyszłym pokoleniom i listy do przyszłości.

Projekt podzielony został na dwie części. Pierwszą jest konkurs „Listy do przyszłości” adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zadaniem uczestników jest napisanie listu, który zawierać będzie aktualny obraz Chojnic, np. architekturę, mieszkańców, samorząd, wydarzenia itp. Listy mają być napisane ręcznie na kartce w formacie A5. 10 najciekawszych prac, które wyłonią organizatorzy, umieszczonych zostanie w Kapsule czasu.

Druga część związana jest z gromadzeniem przedmiotów, które mają się znaleźć w Kapsule. Zachęcamy mieszkańców do przynoszenia ich do Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach, która mieści się przy ul. Wysokiej 3, pokój 104. Mają to być drobne przedmioty, np. książki, aktualne wydania lokalnych czasopism, fotografie, medale, dokumenty, przedmioty życia codziennego i inne rzeczy pokazujące realia obecnego życia w Chojnicach. Nie wszystkie materiały zostaną spakowane, a o ich wyborze zdecydują organizatorzy. Te, które nie zostaną umieszczone w Kapsule, zostaną zwrócone właścicielom.

Zarówno listy do przyszłości, jak i przedmioty przynosić można od 7.10.2019 do 15.11.2019 do Czytelni MBP w godzinach otwarcia działu. Szczegóły konkursu i jego regulamin, a także regulamin określający zasady gromadzenia przedmiotów znajdują się na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach, która sprawuje opiekę merytoryczną nad projektem.

Uroczyste zakopanie Kapsuły odbędzie się podczas głównych obchodów 100-lecia powrotu Chojnic do Ojczyzny, które odbędą się 31 stycznia 2020 roku. Regulamin konkursu "Listy do przyszłości" i zasady zbierania przedmiotów do Kapsuły czasu znajdują się na www.bibliotekachojnice.pl

Więcej również w materiale wideo.

(olo)

Zapisz

 1. 19 października 2019  19:13   Kapsula czasu   M.Fuhrmann

  Witam bardzo podoba mi sie ten projekt. Uwazam ze ciagle biegnacy czas i postep techniczny bardzo zmieni dotychczasowe warunki zyciowe. 100 lat to enorma czasu… Prosze wziasc pod uwage rok 1919... . Zycze wszystkin bioracym udzial duzo wrazen i emocji. Bardzo ucieszyly by mnie zdjecia albo informacje z zawartoscia Kapsuly czasu Pozdrawiam

  1
  0
  Odpowiedz
 2. 9 października 2019  12:08   Do admin. tego portalu.   Wojtek

  Proszę bardzo abyście usuwali wpisy tego niezrównoważonego osobnika, dokonującego idiotycznych wpisów. Poprzednio wszystkie komentarze pisał dużymi jak wół literami, teraz pisze jak się należy, ale treść jest taka sama jak poprzednio, dlatego jego każdy komentarz jest jak własnoręczny podpis. Takich bzdur nie da się czytać.

  7
  4
  Odpowiedz
 3. 9 października 2019  06:26   Widzę że nasz oszolom dla ... (3)   anonim

  Widzę że nasz oszolom dla niepoznaki capslocka wyłączył bo skumal że to i głupota go zdradza :)

  7
  5
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 9 października 2019  08:05   Raz kazez tak a raz tak   Ogarni sie i powiedz jak duza czy mala

   Raz kazez tak a raz tak

   5
   6
  • 9 października 2019  08:03   Jak w lozku ze mna sie ...   Eera juz zapomiales jak o 500 plus sie domawiales

   Jak w lozku ze mna sie piesciles czlonkiem wylaczyles

   4
   7
  • 9 października 2019  07:56   SAM MI GO WYLACZYLES   Twoj towarzysz partyjny postkomuch lgbt

   SAM MI GO WYLACZYLES

   5
   4
 4. 8 października 2019  23:28   Co za pomysły,czy to jest ... (1)   anonim

  Co za pomysły,czy to jest jakiś przedszkole czy może złobek,,,

  6
  11
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 9 października 2019  04:09   Co ty niepowiesz   Zbigniew z Chojnic ze Szkielka Kontaktowego

   Co ty niepowiesz

   5
   7
 5. 8 października 2019  20:23   Stringi Zbysia wciagajacego ...   Sex Bomby

  Stringi Zbysia wciagajacego trawke ze sex taxi powinny tam byc Pozdrawiaja Zylety

  5
  11
  Odpowiedz
 6. 8 października 2019  17:25   Zakopia w tej kapule Finstera ... (2)   Kamil

  Zakopia w tej kapule Finstera jak chłopaków w sexmisji. Odkopia za 100 lat i nasze prawnuki się będą martwić :P

  11
  12
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 7. 8 października 2019  16:53   W Chojnicach co by się ... (1)   anonim

  W Chojnicach co by się cokolwiek działo, to dzbany są zawsze na nie, dziwni ludzie

  15
  9
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 8. 8 października 2019  15:11   Nieomylny jasnowidz co na to   Zbigniew z Chojnic super tvi

  Nieomylny jasnowidz co na to

  7
  11
  Odpowiedz
 9. 8 października 2019  15:07   By ludziom zylo sie lepiej ...   Burmistrzynio i jego kww radni musza odejsc

  By ludziom zylo sie lepiej burmistrzynio i jego kww radni Musza Odejsc

  13
  22
  Odpowiedz