Zakiełkowała myśl o chojnickim regionie

W poniedziałek 15 sierpnia w Bornem Sulinowie zakończył się XIII Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych "Gasienice i Podkowy". Tradycyjnie już na zlocie nie zabrakło mieszkańców Chojnic i regionu.

Paradę pojazdów wojskowych poprowadziła Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko - Pomorskiego.   |  fot. D. Wałdoch

Wojskowi pasjonaci, rekonstruktorzy, mundury, liczne pojazdy wojskowe, kurz, hałas i zapach spalin na tankodromie - wszystko to można było zobaczyć i poczuć w mieście będącym niegdyś niemiecką bazą wojskową a do zmian ustrojowych w Polsce także tajną bazą wojskową wojsk radzieckich."Gąsienice i Podkowy" - nazwa ta idealnie odzwierciedla to co działo się na tegorocznej edycji zlotu militarnego w Bornem Sulinowie.

Oprócz wielkich gąsienicowych pojazdów wojskowych prezentujących się na tankodromie (m.in. BLG - 67 - czołg mostowy skonstruowany i produkowany wspólnie przez przemysły PRL i NRD, odpowiednik sowieckiego MT-55, doskonale zachowany WZT M88 - jeden z największych pojazdów tego typu na świecie - którego zadaniem  było ściąganie z pola bitwy i naprawa uszkodzonych czołgów, Leopard – niemiecki typ czołgu podstawowego drugiej generacji, opracowany w latach 60. XX wieku dla Bundeswehry jako następca amerykańskich czołgów Patton.

Czołgi weszły do służby w roku 1965. Ze względu na udaną konstrukcję został zakupiony i przyjęty na wyposażenie wielu armii na świecie. Ponadto poddano je wielu modernizacjom, dzięki czemu pozostaje w niektórych państwach w służbie do dnia dzisiejszego a także te bardziej znane miłośnikom sprzętu militarnego jak T-34, T-55, T-72 i cała gama bojowych wozów piechoty armii z różnych stron świata), swoje umiejętności bojowe zaprezentowała  również Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko - Pomorskiego.

Nigdy jeszcze, do tej pory, na poprzednich edycjach zlotu nie było tak ciekawego sprzętu wojskowego. Tradycyjnie też oprócz wielu ciekawych ekspozycji militarnych zlot obfitował w wiele innych atrakcji kulturalnych m.in. świetny koncert zespołu "Strachy na Lachy", na którym bawiło się kilkanaście tys. fanów.

Stałym punktem programu są malownicze parady pojazdów wojskowych wokół jeziora Pile i do Barwic, które na trasie przejazdu obserwowane są przez liczne grono turystów mieszkańców. W tym roku odbyła się także parada ciężkiego sprzętu gąsienicowego po tankodromie ( z wiadomych względów taka parada nie może odbyć się ulicami miasta), którą otwierała konnica husarska a za nią kolejno poruszały się pojazdy gąsienicowe - od najmniejszego do największego. Ten atrakcyjny przejazd, obserwowany przez kilkanaście a może i kilkadziesiąt tysięcy widzów pozostawił niesamowite wrażenia, które pozostaną w pamięci na bardzo długo.

Na imprezie nie zabrakło także kiermaszu handlowego, na którego stoiskach (ponad 200) można było zaopatrzyć się w brakujące wyposażenie - mundury, obuwie i pozostały "szpej", z którego skwapliwie także skorzystałem. W wolnych chwilach można było skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej - stoiska gastronomiczne w jednym ciągu miały 130 metrów długości !

Osobiście zlot zaliczam do udanej imprezy, która zaowocowała nowymi kontaktami, znajomościami a także przyjaźniami i jak jeden mąż wszyscy umówili się na kolejną XIV edycję w przyszłym roku. Zakiełkowały także nowe pomysły i być może imprezę o podobnym charakterze - ale o znacznie mniejszych rozmiarach - w przyszłym roku uda zorganizować się gdzieś w okolicach Chojnic - ale jak na razie to tylko plany.

Ale jeżeli komuś nie chce się czekać do przyszłego roku to już dzisiaj zapraszam w imieniu organizatorów na Piknik Militarny do Bydgoszczy do EXPLOSEUM na ul. Alfreda Nobla (dawne tereny "Zachemu"). Tam w dniach 26 - 28. 08. zaprzyjaźniona grupa rekonstruktorów organizuje Piknik Militarny pod nazwą "Cichociemni - Tobie Ojczyzno". Przy okazji będzie możliwość zwiedzenia linii produkcyjnej dynamitu z okresu II wojny światowej (obecnie muzeum).

Dariusz Wałdoch

 1. 13 września 2016  10:15   Dopiero dzisiaj trafiłem na ...   Cynga

  Dopiero dzisiaj trafiłem na ten artykuł. To była niezapomniana dla mnie impreza. Poznałem wielu wspaniałych ludzi ! Trafiłem także na "legionistów" - świetna ekipa,potrafią się chłopaki bawić. Wciągnęło mnie to na maxa! Na zimowy zlot też się wybieram !

  0
  0
 2. 25 sierpnia 2016  09:20   Pasja do pozazdroszczenia! ...   anonim

  Pasja do pozazdroszczenia! Ale mundury faktycznie ekstra! Skąd taki mundur galowy dla takiego małego smyka?

  0
  0
 3. 24 sierpnia 2016  20:09   Mundurek prima panie Darku !!! (2)   anonim

  Mundurek prima panie Darku !!!

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 4. 24 sierpnia 2016  06:25   Pozdrawiam chłopaków z ...   Amicale

  Pozdrawiam chłopaków z Legion Etrangere i dziękuję za świetną zabawę na tegorocznym zlocie. Myślę,że na zimowej edycji także będziemy się wspólnie bawić !

  0
  0
 5. 23 sierpnia 2016  10:58   Powiem tak - podobało mi ...   chojniczanin

  Powiem tak - podobało mi się bardzo i to mimo wszechobecnego pyłu i spalin. Ma to miejsce swój niepowtarzalny klimat. Spotkaliśmy p.Darka z jego kompaniją. W porzo goście! Pozdrawiam wszystkich!

  0
  0
 6. 22 sierpnia 2016  18:18   Jeszcze mam piach w zębach ... (2)   Malwina

  Jeszcze mam piach w zębach ale impreza przez duże Q !

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 13 września 2016  10:17   do Anity   anonim

   To sobie go wypłucz bo się możesz zatrzeć ! a to już grozi poważnymi konsekwencjami.

   0
   0
  • 25 sierpnia 2016  09:17   A ja mam piach w ...no ...   Anita

   A ja mam piach w ...no zgadnij gdzie?!

   0
   0
 7. 22 sierpnia 2016  06:17   W Bornem Sulinowie całą ...   uczestnik zlotu militarnego

  W Bornem Sulinowie całą imprezę też w jakimś stopniu wspierało współczesne wojsko (jedna z jednostek wystawiała część sprzętu wojskowego) ale jakoś nikt nie wpadł na pomysł aby odczytywać tam tzw. apel smoleński - i to mi się podobało.

  1
  0
 8. 21 sierpnia 2016  21:10   Wróciliśmy dopiero dzisiaj ...   Macjaszczyki

  Wróciliśmy dopiero dzisiaj !!! Resztę urlopu wykorzystaliśmy na zwiedzanie umocnień Wału Pomorskiego (a jest co oglądać!) Impreza była świetna i na przyszły rok wybieramy się ponownie. Pozdro dla Darka i jego zgranej paki.

  0
  0
 9. 21 sierpnia 2016  17:43   Jest czego zazdrościć. ...   Marko

  Jest czego zazdrościć. Widać,że była fajna impreza. Jakby udało zorganizować się podobną imprezę w okolicach Chojnic byłoby zaje.....e ! :-)

  0
  0
 10. 18 sierpnia 2016  12:20   Ale czad !!! Zazdroszczę!   gary

  Ale czad !!! Zazdroszczę!

  0
  0
 11. 17 sierpnia 2016  15:23   Fajnie opisane, ... (4)   M.P.

  Fajnie opisane, sfotografowane i zaje...fajny filmik czyli zlot w pigułce ! :-))) Byłem tam z kumplami to wiem.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 21 sierpnia 2016  17:48   do "ja"   Margareta

   Widać, że odcisnęło się na Tobie piętno Twojej patalogicznej rodziny, gdzie tylko chlanie,syf,kiła i mogiła. Żal mi Ciebie synku :-( Smutne masz życie!

   0
   0
  • 19 sierpnia 2016  15:14   Nie każdy rodzi się ...   military

   Nie każdy rodzi się nałogiem jak ten "pajac" co widział tylko chlanie ! Jakoś tego na fotach nie widać.

   0
   0
  • 19 sierpnia 2016  15:10   do pajaca z 13:40   gino

   czemuż to twoja stara się nie wyskrobała jak ktoś ciebie spłodził ? nie pisałbyś teraz takich bzdetów

   0
   0
  • 19 sierpnia 2016  13:40   No   Ja

   Gdzie byłeś tam tylko było chlanie,syf,kiła i mogiła.

   0
   0
 12. 17 sierpnia 2016  15:00   niesamowita impreza !!!kto ...   kapsel dick

  niesamowita impreza !!!kto nie był może tylko żałować ! ja byłem już trzeci raz !!! i za rok jadę znowu

  0
  0
 13. 17 sierpnia 2016  13:57   Fajnie....   anonim

  ...i ja tam byłem, miód i wino piłem...i długo nie zapomnę tej imprezy... historia i teraźniejszość, przyjaźnie, zawiłe losy ludzi - Polaków, Niemców, Francuzów, Ukraińców, Rosjan

  1
  0