Zadbajmy o groby zacnych chojniczan

Nie tylko nieodległe w czasie Święto Zmarłych obudziło w samorządowcach refleksję o grobach zasłużonych chojniczan. Sprawa nabrzmiewa od kilku lat.

Pamięci i dbałości wymaga nie tylko grób Juliana Rydzkowskiego - jest ich znacznie więcej.   |  fot. (ro)

-  Ileż można mówić o tym, by powstała tablica ogólna na cmentarzach z zaznaczeniem grobów zacnych chojniczan? – przypomniał Bogdan Kuffel. Ale to dopiero początek dyskusji, która była kontynuowana na posiedzeniach kilku komisji.

Podczas niej wyszło na jaw kilka zaskakujących spraw. Choćby to, że mało brakowało, iż zniknąłby grób autora chojnickiego hejnału, Józefa Morawca, kapelmistrza 1 Batalion Strzelców! A wszystko dlatego, że obecny administrator cmentarza komunalnego ma prawo usunąć grób, jeśli nie uiszczono stosownej opłaty.

- Dlatego należy wypracować zasady finansowania utrzymania grobów zasłużonych chojniczan – wnioskował Kuffel. - To należy do naszych obowiązków, bo ich krewni też już nie żyją. A to nie jedyny grób, który winien być otoczony taka opieką.

Są chociażby groby dwóch Szkotów walczących w Gryfie Pomorskim. Dbałości wymaga też zbiorowa mogiła 15 osób przeniesiona z cmentarza ewangelickiego - Oni żyją tak długo, jak istnieją w naszej pamięci – komentował Kuffel.

(ro)

  1. 20 listopada 2015  15:10   Wracam do bulwersujacej sprawy.....   Jerzy K.

    Wracam ponownie z apelem aby oznaczyć miejsca pochówku obrońców Chojnic z 1.09.1939.... Jak juz pisałem Niemcy w dniu 2.09.1939 spędzili część mieszkańców Chojnic aby pozbierali leżące w różnych miejscach, na terenie miasta zwłoki poległych żołnierzy polskich.Zwłoki te zwożono i grzebano tuz przy płocie starego cmentarza /obok rest."Słoneczna../ w dwóch wykopanych wzdłuż płotu dołach 12mx2,5mx2,5m !Nigdy nie dokonano ekshumacji, nigdy tego miejsca nie oznakowano i omal nie wybudowano na nim Hotelu "Olimp"Myslę ,że jeszcze dziś można to uczynic i na podstawie żołnierskich identyfikatorów jakie miał każdy poległy ustalić kto tam spoczywa....Drazni mnie ze kilkadziesiąt metrów obok /Cmentarz Żołnierzy Radzieckich/ jest obelisk , wykaz poległych w ratuszu ...Czy tym dzielnym polskim żołnierzom nie należy się choć trochę szacunku?!Czy oni nie są osobami zasłuzonymi dla Chojnic .O nich powinniśmy pamiętać i na ich czynach wychowywać młode pokolenia w duchu patriotyzmu....Jeszcze raz apeluję do Burmistrza i radnych miasta ,powiatu-zajmijmy się tą jakże wazną sprawą ....Ja próbowalem .Niestety.!!!!!

    0
    0
  2. 18 listopada 2015  06:15   po śmierci wszyscy są rowni ...   anonim

    po śmierci wszyscy są rowni bogaty z biedakiem niewierzacy z wierzacym, ona wszystko zrownala wiec jakie to ma znaczenie?

    0
    0
  3. 17 listopada 2015  23:43   Ja (2)   anonim

    Dziwnym trafem w tej samej alejce spoczęły zwłoki ostatniego I sekretarza Komitetu Miejskiego PZPR tow.Śmigielskiego. Przypadek czy zamierzone działanie?

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 18 listopada 2015  19:30   W Chojnicach nigdy nie ma ...   Charzykowianin

      W Chojnicach nigdy nie ma przypadków. Chwalić Boga ,że p. Śmigielski zdążył się nawrócić. Ale czy jego życiorys kwalifikuje się do czczenia i naśladowania przez kolejne pokolenia odwiedzające aleję zasłużonych chojniczan ???

      0
      0
    • 18 listopada 2015  00:17   ale ten zagorzały ateista ...   anonim

      ale ten zagorzały ateista pojednał sie z bogiem przed smiercią więc wara od niego

      0
      0
  4. 17 listopada 2015  23:19   Hipokryzja   anonim

    A czym dla miasta zasłużyły się osoby leżące w dwóch grobach kilkanaście metrów dalej? Tylko pytam.

    0
    0