Za rok przejście podziemne i nowy dworzec autobusowy

Jest szansa, że do końca tego roku powstanie zlecona przez Polskie Linie Kolejowe dokumentacja projektowo - kosztorysowa na budowę przejścia podziemnego oraz inne prace na chojnickim dworcu kolejowym. Za półtora roku ma być gotowy dworzec autobusowy.

W tym miejscu czas stanął i niewiele się tu na przestrzeni ostatnich lat zmieniło. Teraz jest szansa, że dworzec będzie na miarę XXI wieku.   |  fot. arch.

W ratuszu się cieszą, bo mają nareszcie od PLK jasny i czytelny komunikat co do harmonogramu i zakresu działań. - Dzięki temu jesteśmy w stanie nakreślić harmonogram naszych działań z peronami na dworcu – mówi burmistrz Arseniusz Finster. Zgodnie z zapowiedziami jest szansa, że do końca roku powstanie zlecona przez Polskie Linie Kolejowe dokumentacja projektowo - kosztorysowa wydłużenie istniejącego przejścia podziemnego dla pieszych w kierunku nowego dworca autobusowego oraz inne roboty towarzyszące.

W ramach tych prac PLK zbuduje nie tylko nowe przejście podziemne, ale wykona m.in. windę na wyjściu z przedłużonej części przejścia podziemnego, poprawi dostępność dworca dla osób niepełnosprawnych poprzez montaż specjalnych platform przy wyjściu na perony i jeśli starczy środków wyremontuje aktualne przejścia podziemne.- Ten zapis musi wejść do umowy, której jesteśmy jako miasto liderem i musi on uzyskać akceptację zarządu województwa. Wówczas PLK może ogłosić przetarg na wykonawcę dokumentacji, który miałby czas na wykonanie projektu do końca roku kalendarzowego – mówi burmistrz Arseniusz Finster.

- To pozwoliłoby na rozpoczęcie prac budowlanych w 2020 roku. I tu pojawia się najważniejszy punkt i problem, bo w listopadzie 2020 roku ma być gotowy nowy dworzec autobusowy. Musimy więc zsynchronizować te prace tak, aby najpierw gotowe było nowe przejście podziemne, a dopiero potem ruszyły roboty przy budowie budynku dworca autobusowego.  Są więc pewne zagrożenia, ale mam nadzieję, że je ominiemy. Wykonanie dokumentacji ma kosztować PLK 1 mln zł, a roboty ok. 13 mln zł. - Jestem umówiony z PLK, że jeśli po przetargach kwota będzie niższa niż 13 mln zł to wtedy te pieniądze spożytkujemy – do 2022 roku - na renowacje istniejących przejść podziemnych – dodaje Finster. 

Szczegóły w materiale wideo.

(olo)

Zapisz

 1. 26 marca 2019  10:14   Powinno powstać rondo na ...   Chojnicznin

  Powinno powstać rondo na skrzyżowaniu do dworca. W tej chwili brak przejść dla pieszych

  3
  1
  Odpowiedz
 2. 24 marca 2019  15:48   Epoka sredniowiecza   Kakadu

  Dokumentacja za 1 mln zł? To chyba jakiś błąd w artykule. Ten dworzec to już dawno powinien być zbudowany. W Chojnicach na wszystko trzeba czekać latami, to miasto rodem ze średniowiecza :/ ma swój urok ale trzeba też iść z duchem czasu i się rozwijac

  4
  1
  Odpowiedz
 3. 24 marca 2019  11:01   sceptycznie   Michu

  trzymam kciuki za Chojnice, ale idea dworca mi od lat smierdzi. Sposob podrozowania zmienia sie w takim tempie, ze az strach lopata ruszyc. Obawiam sie pieniedzy wyrzuconych w bloto (obym sie mylil).

  3
  1
  Odpowiedz
 4. 21 marca 2019  19:57   jaskółki cwierkają   Jan

  że Czersk bedzie skomunikowany nowobudowaną trakcją elektryczną z Bydgoszczy przez Świekatowo, Wierzchucin w kierunku Starogardu Gdańskiego a u nas likwidacja torów i niby wejdzie nowoczesność w PKS ale PKS Słupsk swoim taborem i połaczeniami jest lepszy

  3
  1
  Odpowiedz
 5. 21 marca 2019  08:53   Ten dworzec jest straszny. ...   anonim

  Ten dworzec jest straszny. Najgorzej, jak się gdzieś wyjeżdża w nocy lub o tej porze wraca. Wszystko zamknięte, szaro i ponuro. Masakra po prostu.

  12
  1
  Odpowiedz
 6. 20 marca 2019  21:25   Marnowanie kasy.   niedoszły pasażer

  Ten szumnie zapowiadany dworzec autobusowy dla tych kilkunastu autobusów jest zbędny. W Człuchowie w miejscu dworca autobusowego powstał market, w Sępólnie Kr. zabity deskami itd ...

  10
  7
  Odpowiedz
 7. 20 marca 2019  20:26   Oby   anonim

  Ciekawe 2020 pożyjemy zobaczymy. inne inwestycje burzy brak i tempo słabe

  5
  4
  Odpowiedz
 8. 20 marca 2019  17:26   a Pendolino ....załatwcie   anonim

  a Pendolino ....załatwcie

  8
  6
  Odpowiedz
 9. 20 marca 2019  15:02   Elektryczna linia kolejowa (3)   Chojniczanin

  Witam słyszałem ze na lini kolejowej Chojnice Tczew i Chojnice Bydgoszcz ma być elektryczna trasa kolejowa czy to jest prawda czy fałsz

  11
  5
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 20 marca 2019  21:45   Wasza ukochana PO ujęła do ...   Były miłośnik kolei

   Wasza ukochana PO ujęła do planu elektryfikacji w naszej okolicy takie linie : - 201 od Maksymilianowa do Gdyni - 203 od Tczewa do Czerska - 208 od Wierzchucina do Tucholi Chojnic w tym KPK nie ma.

   3
   5
  • 20 marca 2019  18:26   Prawda, prace trwają w ...   Ja

   Prawda, prace trwają w kwestii przygotowania.

   7
   3
  • 20 marca 2019  16:16   Fałsz   Sds

   Fałsz

   4
   7