Za nami sesja rady miasta. Będzie podwyżka za śmieci i zakaz używania fajerwerków

Radni zadecydowali dziś (28.01.) o podwyżce cen za śmieci oraz o zdjęciu uchwały pozwalającej na używanie fajerwerków. Przeznaczyli też blisko 5 mln zł na kilka inwestycji.

Burmistrz mówił o ważnych rozmowach z PKP PLK (zarządca linii kolejowej w Polsce), które toczyły się w Warszawie między chojnickimi urzędnikami i przedstawicielami PLK.   |  fot. (olo)

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się minutą ciszy za prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz za zmarłego niedawno znanego przedsiębiorcę oraz byłego działacza Chojniczanki Tadeusza Stencla.  W swoim sprawozdaniu międzysesyjnym burmistrz Arseniusz Finster przedstawił radnym propozycję zmian w budżecie – tj. włączenia do budżetu ok. 4,8 mln zł na nowe inwestycje oraz obniżenia planu sprzedaży majątku o ponad 5 mln zł. Środki te wynikają z nadwyżki budżetowej i wolnych środków oraz środków unijnych, które wpływają po stronie dochodów. O tym pisaliśmy już wcześniej, a szczegóły można znaleźć w relacji wideo w sprawozdaniu burmistrza.

Finster dużo mówił o ważnych rozmowach z PKP PLK (zarządca linii kolejowej w Polsce), które w tym samym czasie toczyły się w Warszawie między chojnickimi urzędnikami i przedstawicielami PLK. Dotyczyły one współpracy, a głównie partycypowania przez PKP PLK w rosnących kosztach remontu torów i budowy przejścia podziemnego w ramach remontu chojnickiego dworca.

Burmistrz zdawał radnym na bieżąco relację z toczących się rozmów i denerwował się, że PLK, mimo podpisanej umowy nie chce wyłożyć więcej środków (wynika to z przetargów) na ustalony wcześniej zakres robót. Burmistrz zapowiada, że jak tak dalej pójdzie, to wybierze się do premiera Mateusza Morawieckiego, by otworzyć mu oczy na to, jak wygląda współpraca na linii samorząd – PKP. Burmistrz wspomniał też o zaplanowanych rozmowach z marszałkami i przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego w temacie finansowania projektu tzw. wód deszczowych oraz remontu dróg wojewódzkich w mieście i regionie.

Sprawozdania z prac komisji przedstawili ich przewodniczący. Po tym radni przeszli do uchwał. Dyskusja o zmianach w budżecie była krótka – głos na krótko zabrali jedynie  Bartosz Bluma i Mariusz Brunka. Ten drugi mówiąc o zmianach w budżecie zaapelował też do burmistrza o zabezpieczenie środków w budżecie na odświeżenie lub remont świetlicy, z której korzystają głównie seniorzy z centrum miasta. Zmianę w budżecie zaproponowaną przez burmistrza radni przyjęli 14 głosami za przy 7. wstrzymujących się.

Radni przyjęli też nowe stawki za zagospodarowanie odpadów, czyli kolokwialnie za śmieci w domach. Bartosz Bluma zaapelował, by podjąć działania, aby z segregacji śmieci mogli korzystać wszyscy chętni chojniczanie, bo niestety ci mieszkający w blokach i spółdzielniach, nie zawsze mają taką szansę. Jak podkreślano w temat segregacji powinni bardziej zaangażować się administratorzy budynków. Radni – nie jednomyślnie - przyjęli nowe stawki za śmieci. Od 1 kwietnia chojniczanie będą płacić 13 zł za śmieci segregowane i 18 zł za śmieci zmieszane. Piąta osoba w gospodarstwie domowym będzie płacić połowę stawki, a szósta i kolejna - 0 zł. 

Przy okazji uchwały o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przy ul. Przemysłowej Bartosz Bluma zapytał o powstający – w byłym budynku Mostostalu - hotel dla obcokrajowców, którzy wspomagają pracą chojnickie firmy i o to, czy wzięto pod uwagę względy bezpieczeństwa w tym miejscu. W hotelu robotniczym mają bowiem zamieszkać głównie pracownicy zagraniczni, co zdaniem radnego może powodować różne konflikty.

Burmistrz Arseniusz Finster podkreślił, że jest to wielomilionowa inwestycja prywatnego inwestora. - Moim zdaniem w tym miejscu będzie teraz więcej spokoju. Będzie tam nie tylko hotel robotniczy, ale też formuła mieszkań i apartamentów. Takie miejsce jest potrzebne chociażby ze względu, że jedna z firm chce zatrudnić u nas w najbliższych miesiącach aż 400 osób. Nie znajdziemy w Chojnicach tylu pracowników, przyjadą więc pracownicy z innych krajów czy z innych miast i m.in. dzięki temu, że będą tu mogli tanio mieszkać, podejmą pracę – powiedział burmistrz.

Pozostałe uchwały nie wywołały większych dyskusji. Radni nie mieli też wątpliwości i bez dyskusji wycofali poprzednią uchwałę o fajerwerkach, co spowodowało, że nie będzie ich można używać. Pod konie sesji radna Janina Kłosowska zaapelowała, by odpowiednie służby lepiej organizowały rano pracę przy posypywaniu dróg czy chodników, bo dziś rano sytuacja była bardzo trudna, zwłaszcza dla osób starszych.

Tekst i fot. (olo)

Zapisz

 1. 1 lutego 2019  21:27   Nie dajmy się terroryzować   Chojniczanin

  Ten niedorzeczny zakaz został wprowadzony na wniosek właścicieli psów. W Chojnicach jest więcej ludzi, którzy psów nie mają i oni mają też coś do powiedzenia. Przecież fajerwerki to jedna z ostatnich atrakcji i rozrywek. Obchodzenie Sylwestra na rynku zostało zlikwidowane kilka lat temu. Teraz fajerwerki. Co jeszcze zostanie zabrane chojniczanom? Musimy się jakoś odwdzięczyć właścicielom psów. Dzisiaj prawie każdy ma smartfona a w nim aparat fotograficzny. Róbmy zdjęcia wszystkim, którzy chodzą z psami bez smyczy albo bez kagańca i dzwońmy do Straży Miejskiej. Róbmy zdjęcia wszystkim psom i ich właścicielom, którzy pozwalają na załatwianie się psów na zieleńcach, w piaskownicach dla dzieci, na placach zabaw, boiskach, ulicach, chodnikach i tym podobnych miejscach, wtedy gdy właściciel po nich nie posprząta. Postarajmy się o to, żeby Straż Miejska została wprost zalana interwencjami w sprawie psów. Dzwońmy do Straży Miejskiej gdy pozostawiony w kamienicy czy bloku pies wyje i szczeka przez kilka czy kilkanaście godzin, gdy właścicieli nie ma w domu. Wywierajmy presję na radnych, żeby doprowadzili do podniesienia podatku za posiadanie psa w kamienicy lub bloku mieszkalnym szczególnie na drugiego i kolejnego psa. Nie bójmy się tego. To właściciele psów wywołali tą wojnę więc trzeba im zgotować zadośćuczynienie. To nie psy rządzą tylko ludzie. W naszym mieście Chojniczanie.

  16
  5
  Odpowiedz
 2. 30 stycznia 2019  22:09   400os?   Wnuk proboszcza

  Jaka firma bedzie potrzebowac 400os?

  3
  2
  Odpowiedz
 3. 29 stycznia 2019  22:55   Tak dennej opozycji w radzie ...   anonim

  Tak dennej opozycji w radzie nie było chyba od 1990 roku. Bluma, kolejna sesja i nic nie pokazuje. Brunka zszedł z poziomu wysokiej abstrakcji, której nikt nie rozumiał,na poziom babć i piwnic. Nikt nie podejmuje ważnych tematów, a włodarz Chojnic, jak zawsze niepodzielnie panuje i ustawia po kątach takich ludzi jak Bluma. Właśnie słyszeliście o sprawie Bartosza M.? Polecam stronę misiewicze.pl

  6
  6
  Odpowiedz
 4. 29 stycznia 2019  08:42   Straż miejska.   Mieszkaniec

  Rozumiem, ż Straz miejska będzie potrafiła ten zakaz wyegzekwować, boiem skoro nie, to kolejne referendum o odwołanie nieudaczników.

  18
  5
  Odpowiedz
 5. 29 stycznia 2019  00:09   Klika burmistrza   Chojniczanin

  No cóż, czego można się spodziewać, *****y burmistrza przegłosują wszystko co im nakazuje, no tak ale najpierw trzeba było swoje dietki podnieść a teraz hulaj dusza, wszystkie anormalne propozycje i fanaberie burmistrza przechodzą bez problemu, no ale wolą wyborców było wybranie tej sitwy w Chojnicach. To teraz jeszcze zakaz narzekania proponuję przegłosować. Komedia to mało.

  24
  8
  Odpowiedz
 6. 28 stycznia 2019  23:08   Co za głupie gadanie ...   Anty PIS

  Co za głupie gadanie "NIE ZNAJDZIEMY TYLU PRACOWNIKÓW" obcokrajowiec przyjeżdża do pracy i zarabia więcej niż miejscowy na tym samym stanowisku. Jak coś nie pasuje to powie "nie panimaju" i mato gdzieś. Zatrudniajcie więcej obco krajowców, czekamy kiedy pojawia się w sklepach na obsłudze.

  20
  7
  Odpowiedz
 7. 28 stycznia 2019  22:16   Finster fajerwerki bum bum (2)   Chojnice

  Wszyscy w sylwestra pod dom burmistrza. Tam możemy zrobić pokaż fajerwerków jak chojnice nie mogą to NA ZIELONE WRZGURZA (POWIAT CZŁUCHOWSKI)

  24
  15
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 8. 28 stycznia 2019  21:55   Rejtan   anonim

  Podoba mi sie ciekawe czy pojedzie do Wawy oj ciekawe

  9
  7
  Odpowiedz
 9. 28 stycznia 2019  21:00   W Niemczech jest zakaz ...   anonim

  W Niemczech jest zakaz używania petard hukowych już dawno..I popieram u nas ten zakaz..gówniarze w klatkach strzalają wieczorami że zawału można dostać..także brawo Burmistrzu.

  28
  15
  Odpowiedz
 10. 28 stycznia 2019  20:03   miasto   chojnice

  miasto emerytów to zrobicie z naszym miastem praca za grosze zmowa władz z pracodawcami 1800 -2500 średnio chyba ze urzędasy to więcej zakaz goni zakaz nie wolno tego albo tamtego co to komuna czy dyktatura ; kim on jest; tylko ceny jak w warszawie kupić mieszkanie lub domek to trzeba mieć 300 tys - 700 tys zl przy zarobku np z Relaxu Mostostalu Seko itp to raczej słabo obudźcie się!!!

  28
  6
  Odpowiedz
 11. 28 stycznia 2019  19:40   takie tam   anonim

  400 nowych pracowników, czytaj niewolników, bo wiecie co, jest ogłoszenie z= materacy =3 zmiany za 2250 brutto czyli za 1800zł.Czaicie 1800 netto za 3 zmiany.Nie dziwię sie ze nikt z chojniczan nie chce robic za Kunta Kinte, znajdą Bohunów z Ukrainy.

  27
  9
  Odpowiedz
 12. 28 stycznia 2019  19:27   pff   Normalny

  Zakaz fajerwerek ? Przeciez to bzdura. W Chojnicach jest cicho jak w grobie. Taki problem nie istnieje. A na zachodzie jest inaczej niz ktos tutaj napisal, bo strzelaja petardami caly rok. Ciapaki przy kazdym święcie wala petardami i nikomu to nie przeszkadza. Kapiszony tez beda zakazane?

  23
  14
  Odpowiedz
 13. 28 stycznia 2019  19:05   Burmistrz u premiera   realista

  Premier przyjmie burmistrza jak burmistrz chojniczan. Wszystko obieca nic nie zrobi- Skuteczni ha ha ha

  19
  14
  Odpowiedz
 14. 28 stycznia 2019  18:53   Super ,że nie będzie ... (4)   anonim

  Super ,że nie będzie fajerwerek i petard..W Europie dawno jest taki zakaz..

  24
  31
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 30 stycznia 2019  16:47   chyba w europie wschodniej   hanys

   chyba w europie wschodniej

   0
   4
  • 30 stycznia 2019  16:41   HYBA W EUROPIE WSCHODNIEJ   HANYS

   HYBA W EUROPIE WSCHODNIEJ

   0
   4
  • 30 stycznia 2019  06:48   eeee   anonim

   a ty gdzie mieszkasz w azji?

   3
   0
  • 28 stycznia 2019  18:59   Żart   Dawid

   To jest głupotą ten zakaz . Kiedyś strzelali i nikomu nic nie bylo a teraz? Zaraz z domu nie będziemy wychodzić bo będzie zakaz

   16
   15