Za nami kolejna sesja. O czym dyskutowali radni?

Sesja Rady Miejskiej rozpoczęła się od minuty ciszy. W ten sposób radni uczcili pamięć radnego Edwarda Gabrysia, który zmarł dzień po poprzedniej sesji. Dziś na stole przy miejscu radnego Edwarda Gabrysia pojawiło się jego zdjęcie z różą.

W dniu dzisiejszym podczas sesji rady miejskiej zebrani uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego radnego Edwarda Gabrysia.   |  fot. red.

W ten sposób oraz minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego radnego, szefa komisji rewizyjnej. Na początku sesji przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Szlanga przedstawił pisma z prokuratury o statystykach przestępstw w 2017 roku (spadek przestępstw w porównaniu z 2016 rokiem z 739 na 700) i informację o nie przeprowadzaniu wyborów do rady w miejsce Edwarda Gabrysia.

Wybrano za to nowego szefa komisji rewizyjnej, której Gabryś przewodniczył. Został nim dotychczasowy zastępca Marek Bona. To nie jedyna zmiana. Bonę, który przewodniczył do tej pory komisji środowiska, zastąpił w roli przewodniczącego Kazimierz Drewek, który jednocześnie zrezygnował z pracy w komisji kultury i sportu.

W sprawozdaniu burmistrz Arseniusz Finster poinformował radnych o unieważnieniu przetargów na deszczówki w mieście, o uzgodnieniach z wojewódzkim konserwatorem i przetargach w sprawie węzła integracyjno-transportowym. Burmistrz powiedział też o zawiłej sytuacji w ChCK i o planach wymiany trawy na orliku przy ul. Lichnowskiej. Burmistrz przypomniał też o przypadającym w marcu 25-leciu nadania farze tytułu bazyliki mniejszej. Z tej okazji 11 marca odbędą się uroczysta msza pod przewodnictwem prymasa Wojciecha Polaka, a także koncert i wystawa).

Finster przekazał też wiadomość, że miejski program „in-vitro” został pozytywnie oceniony. – Na następnej sesji będziemy mogli zatwierdzać ten program – powiedział burmistrz.  Sprawozdania złożyli też przewodniczący poszczególnych komisji, ale nie wszyscy, gdyż część komisji nie odbyła się ze względu na zbyt niską frekwencję radnych.  Uchwały radni przegłosowali bez uwag. Jedynie w przypadku zbycia nieruchomości bezprzetargowo z 95 % bonifikatą na rzecz Zboru Kościoła Zielonoświątkowego przy ul. Mickiewicza.

Radny Mariusz Brunka chciał wykreślić z uchwały zapis o działalności sakralnej Zboru. Po wyjaśnieniach dyrektora generalnego urzędu Roberta Wajlonisa i burmistrza Arseniusza Finstera radni – niejednomyślnie - odrzucili ten pomysł. Natomiast radny Andrzej Gąsiorowski zapytał o zabezpieczenie miasta, że Zbór Kościoła Zielonoświątkowego będzie prowadzić w tym miejscu tylko zapisany cel charytatywny, opiekuńczy, wychowawczy i sakralny, a np. nie sprzeda tej nieruchomości za jakiś czas.

- Takiego zabezpieczenia i mechanizmu nie ma, bo kościół stanie się właścicielem i może zarządzać swoją nieruchomością – powiedział dyrektor generalny urzędu Robert Wajlonis. 17 radnych było za przyjęciem uchwały i sprzedaniem nieruchomości o powierzchni 300 metrów kwadratowych Zborowi z 95 % upustem. Wstrzymał się jedynie Andrzej Gąsiorowski, a Marek Bona nie wziął udziału w tym głosowaniu.

Klub PChS złożył też propozycję, by za pomocą ankiet zapytać mieszkańców o uciążliwe punkty sprzedaży alkoholu, które zakłócają im życie. Radny Mariusz Brunka uzasadniał to zmianą prawa przez rządzących i możliwością reagowania przez rady. Radna Maria Błoniarz-Górna i burmistrz Finster wyjaśnili, że taka analiza jest wykonywana na bieżąco i w ostatnim czasie dwa takie punkty zostały zamknięte po wcześniejszym zabraniu koncesji.

Radni stwierdzili, że na siłę nie będą szukać problemów, a jeśli takie zostaną zgłoszone przez mieszkańców, będą reagować na bieżąco i ograniczać sprzedaż alkoholu w nocy w konkretnych miejscach. Tym samym radni wniosek PChS odrzucili.

(olo)

Zapisz

 1. 14 lutego 2018  21:07   DO PONIEJ ZOBACZ ILE W RADZIE MASTA JEST SOWIETÓW   anonim

  I BEZRADNYCH LENGOWSKICH, SULLIMÓW I MARCINKOWSKICH DREWKOOW ITP.

  6
  0
  Odpowiedz
 2. 14 lutego 2018  15:32   wyborca   anonim

  a teraz wiecie kogo mamy wybierać do rady. Już tych " gadułów " wiadomo, że nie. Tek Marcinek i Sulina na czele.

  1
  0
  Odpowiedz
 3. 14 lutego 2018  02:42   Jak za darmo   Mieszkanka

  Po co zbywać 300-metrową nieruchomość za 5% wartości????? To jedno z ciekawych 300m w chojnickich kamienicach. Trzeba było to oddać w 20-letnie użytkowanie Brakuje mi słów

  2
  1
  Odpowiedz
 4. 13 lutego 2018  18:34   ciekawe jaki bezmózgowiec ciebie spłodził?   anonim

  skoro nic innego nie potrafisz tylko obrażać innych

  3
  0
  Odpowiedz
 5. 13 lutego 2018  18:03   Brunka   chojniczanin

  I znowu ten niemota i nieudak Brunka, ciekawe, kto to takiego i czym splodzil ?

  2
  4
  Odpowiedz
 6. 13 lutego 2018  05:48   CZŁOWIEK MAFII SIEMIONKOWICZ (1)   anonim

  BĘDZIE NOWYM GOSPODARZEM BURMISTRZEM CHOJNIC, TO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO, OJ BĘDZIE SIĘ DZIAŁO W GOSPODARCE

  8
  4
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 13 lutego 2018  07:16   He he   anonim

   Ponoć też dr ekonomii...

   2
   2
 7. 12 lutego 2018  21:42   A jaki tam syf w tzw ogródku piwnym, wstyd to są bezradni włodarzyka   do poniżej

  i smród od sików na odległość i odór od chlewni,

  12
  4
  Odpowiedz
 8. 12 lutego 2018  21:08   Punkt alkoholowy   Józek

  Kiedy zostanie zlikwidowana nielegalna pijalnia i szalet pod drzewem przy ulicy Tucholskiej naprzeciwko firmy AUTO GLAS ? Ponoć szefem tego bałaganu jest radna z klubu burmistrza.

  13
  5
  Odpowiedz
 9. 12 lutego 2018  20:18   Wieża ciśnień   strzel,

  Czy radny Gąsiorowski zapomniał już jak sprzedał i za ile wieżę !

  11
  9
  Odpowiedz
 10. 12 lutego 2018  18:06   ciekawe kiedy CBA zawita do Chojnic (1)   anonim

  oby jak najszybciej

  10
  11
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 23 lutego 2018  17:46   anonim   BOZENA

   to CBA powinno tez do ciebie zawitac ciekawe ile ty bys mial do ukrycia

   0
   0
 11. 12 lutego 2018  17:20   bezradny lengowski siedzi obok bezradnego marcinkowskiego   anonim

  i jeszcze niemowa sulina niezła klika bezradnych

  9
  15
  Odpowiedz
 12. 12 lutego 2018  17:14   Drewek przewodiczącym komisji (1)   zniesmaczony

  tech chłop nie potafi się wy[owiedzieć i nic prawie nie łapie, porażka godni porażkę

  12
  9
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz