Za kasę od Fundacji Orlen, druhowie kupili hełmy

W maju Ochotnicza Straż Pożarna w Chojnicach, otrzymała wynoszącą 12 tys. zł darowiznę z Fundacji Orlen. Pieniądze musiały zostać przeznaczone na wyposażenie osobiste strażaków. Chojniccy druhowie kupili 10 hełmów strażackich z tzw. wyższej półki.

Pieniądze od Fundacji Orlen zostały przyznane, jak co roku, z okazji Dnia Strażaka. Chojniccy druhowie za otrzymaną darowiznę kupili hełmy strażackie, które dumnie prezentują na zdjęciu.   |  fot. OSP Chojnice

Fundacja Orlen od 18 lat wspiera jednostki straży pożarnej, zarówno te zawodowe jak i ochotnicze, przyznając środki na zakup sprzętu. W tym roku na poprawę gotowości bojowej strażaków i niesienie jeszcze skuteczniejszej pomocy fundacja rozdysponowała kwotę 2 mln zł. O darowiznę starało się ponad 4 tys. jednostek. Otrzymało ją 185 zespołów, w tym Ochotnicza Straż Pożarna z Chojnic.

Nasi druhowie otrzymali 12 tys. zł, które przeznaczyli na zakup 10 hełmów strażackich. - Ogólnie kupiliśmy ich więcej, ponieważ połączyliśmy tę dotację z pieniędzmi z Ministerstwa Spraw Zewnętrznych i Administracji, więc starczyło na jeszcze dwa hełmy. No i na jeden uciułaliśmy ze środków własnych. Ponieważ zawsze składając wniosek o dotację trzeba mieć wkład własny. Reasumując, kupiliśmy 13 hełmów strażackich za ponad 15 tys. zł - opowiada Karol Górnowicz, prezes OSP w Chojnicach.

Koszt jednego hełmu do około 1200 zł. W podziale drużyny strażaków ochotników, element wyposażenia osobistego jest od trzech dni. - To jest najlepszy hełm, jaki jest na rynku. Cieszymy się bardzo, że jesteśmy w jego posiadaniu. Bardzo podniesie on poziom naszego bezpieczeństwa, podczas wyjazdów, a mamy ich bardzo dużo. Poza tym będziemy się dobrze prezentować, co w naszej branży też jest ważne - dodaje Karol Górnowicz.

To już drugi raz kiedy Ochotnicza Straż Pożarna w Chojnicach dostała darowiznę z programu „Orlen dla Strażaków”. Wcześniejsza, przyznana pięć lat temu, wynosiła 9 tys. 500 zł - Doposażając jednostkę korzystamy nie tylko ze środków Gminy Miejskiej Chojnice. Często szukamy finansowania zewnętrznego, jednym z nich jest właśnie Fundacja Orlen - komentuje strażak. - Jesteśmy bardzo wdzięczni za taką i każdą inną pomoc. To nam daje chęci do działania, czujemy się   wyróżnieni - dodaje.

Anna Zajkowska