Z wizytą w Izbie Pamięci

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach zrealizował kolejny etap projektu, współfinansowanego przez Muzeum Historii Polski, w ramach programu „Patriotyzm Jutra” o nazwie „Geocaching na Szlaku 18 Pułku Ułanów Pomorskich”.

Projekt realizowany jest przez 60 młodych mieszkańców gminy wiejskiej Chojnice.   |  fot. nad.

Tym razem młodzi mieszkańcy Krojant, Kruszki, Lotynia, Nowej Cerkwi, Pawłowa i Racławek odwiedzili Izbę Pamięci 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi. Lekcję historii ciekawie i przystępnie poprowadziła Kazimiera Szark – opiekun Izby. Pani Kazimiera barwnie i z nutą emocji opowiadała o losach Jana Ładosia i Eugeniusza Świeściaka – dowódców 1 i 2 szwadronu 18 Pułku Ułanów.

To właśnie ten drugi dał sygnał do rozpoczęcia szarży. Dzieci miały również okazję do obejrzenia eksponatów związanych z historią uzbrojenia polskich wojsk okresu międzywojennego i II wojny światowej. Szczególne zainteresowanie dzieci wzbudziła szabla oficerska polskiej wytwórni Amman z Warszawy. Tego typu szable zaliczane były do regularnego uzbrojenia okresu międzywojennego.

Młodych uczestników projektu bardzo zainteresowały losy sztandaru 18 Pułku, który do czasów dzisiejszych nie został odnaleziony. Jego replika natomiast znajduje się w Izbie Pamięci.  Dzieci zainteresowane były również obrazami, które wyszły spod pędzla Zygfryda Szycha. Przedstawiają one sceny batalistyczne z wojny obronnej 1939 roku.

Dalsze etapy projektu zakładają zarówno spotkania stacjonarne w świetlicach wiejskich, jak i w terenie z historykami oraz specjalistą w dziedzinie geocachingu. Zwieńczeniem projektu będzie założenie na terenie gminy wiejskiej Chojnice 66 skrytek z informacjami o wojnie obronnej z 1939 roku oraz wydanie 3 tysięcy egzemplarzy broszury, która będzie dystrybuowana podczas tegorocznej inscenizacji szarży w Krojantach.

Krzysztof Syngierski