Z tą książką nie pójdziesz do łóżka

Dlaczego? Bo jest zbyt opasła…I nie da się czytać na leżąco. Właśnie miały swoją promocję monumentalne „Wypisy do „Dziejów Chojnic” pod redakcją prof. Jacka Knopka.

Prof. Jacek Knopek mówi o swojej pracy.   |  fot. Maria Eichler

Miało być może z 400 stron, a zrobiło się z naddatkiem drugie tyle. Sam redagujący zdziwił się tym bogactwem.  – To jest suplement do „Dziejów Chojnic” Kazimierza Ostrowskiego i to dzieło było impulsem do jego powstania – tłumaczył ideę dr Przemysław Zientkowski, który pilotował powstanie publikacji z ramienia Urzędu Miejskiego. Została ona też sfinansowana przez ratusz, wydrukowana przez firmę Certus,  a recenzję merytorycznej zawartości napisał prof. Zbigniew Karpus z UMK w Toruniu.

Ukochanemu miastu

- Po piętnastu latach od wydania „Dziejów Chojnic” mamy te Wypisy – chwalił burmistrz Arseniusz Finster. – Dziękuję profesorowi Knopkowi, że  możemy zgłębiać naszą historię, która jest pasjonująca. I pięknie się nam ta książka wpisuje w obchody stulecia niepodległości.

Autografy i uściski.

Jacek  Knopek wyznawał, że gdy tylko ukazały się „Dzieje Chojnic”, taki pomysł zrodził mu się  w głowie, ale z różnych przyczyn nie od razu został zrealizowany. – To jest świetne uzupełnienie – tłumaczył. – Mamy tu źródła, do których możemy sięgnąć. Ciekawych materiałów było dużo więcej, ale i tak jestem szczęśliwy i dumny, że publikacja związana z moim ukochanym miastem, do którego chętnie wracam, ujrzała światło dzienne. Mogłem mojemu miastu oddać część siebie, część duszy, serce, ducha, umysł. Może z łezką w oku będziecie to państwo czytać, wypatrując nazwisk, które wypłynęły ponad przeciętność i zapisały się w historii.

Najpierw Stany, potem Pakistan

Nie mogło zabraknąć pytania o dalsze plany pana profesora. Okazuje się, że niebawem leci  do USA na festiwal filmów dokumentalnych, gdzie wygłosi wykład dla Polonusów. A pod koniec roku wybiera się jeszcze dalej, bo do Pakistanu, o ile uda się zakończyć prace nad albumem o gen. Władysławie Turowiczu, wielce zasłużonym lotniku, który współtworzył pakistańskie lotnictwo cywilne. – To kolejna przygoda życia – śmiał się prof. Knopek.

Tę książkę kupisz w Promocji  Regionu Chojnickiego.

- Wielki szacun za Wypisy – komplementował swojego byłego ucznia Bogdan Kuffel.- Warto dbać o pamięć historyczną, bo ona buduje tożsamość  społeczeństwa. Książkę można było nabyć po promocyjnej cenie i zdobyć autograf autora. Teraz jest dostępna w Promocji Regionu Chojnickiego, ale jest już dużo droższa…

Tekst i fot. Maria Eichler       

Zapisz