Z "hukiem do kalendarza pikników militarnych

Zgodnie z obietnicą informujemy naszych czytelników i wszystkie osoby zainteresowane "militarnymi klimatami", iż w dniach 28 - 30 lipca w Fojutowie (w bezpośrednim sąsiedztwie akweduktu) odbędzie się pierwsza edycja Pikniku Militarnego.

Od miejsca, w którym odbędzie się piknik - Chojnice dzieli 40 km. Warto w letnim kalendarzu imprez zarezerwować sobie koniec lipca na imprezę w Fojutowie.   |  fot. (nad.)

Pod roboczą jeszcze nazwą - "Gryf Pomorski". Tym sposobem Fojutowo i bliski nam obszar Borów Tucholskich wejdzie z przysłowiowym "hukiem" do kalendarza imprez militarnych. W założeniu ma to być impreza cykliczna, która będzie odbywać się corocznie w tym samym terminie. Organizatorom chodzi przede wszystkim o to, aby Piknik Militarny w Fojutowie nie kolidował w czasie z innymi imprezami o podobnym charakterze, które odbywają się w naszym regionie.

Ma to być impreza trzydniowa, dla uczestników organizatorzy przygotują na ten okres specjalne pole biwakowe (dla wygodniejszych, nie lubiących trudów biwakowania, zawsze pozostaje alternatywa noclegów w zajeździe). Dla widzów organizatorzy przewidują moc atrakcji - będą wybuchy, strzały i ryk silników, czyli inscenizacje historyczne. Jak udało się nam dowiedzieć, mają się odbyć trzy widowiska militarno - historyczne.

Konkretny temat nie jest jeszcze znany ale zapewne będą to inscenizacje związane z naszym regionem. Poza tym przejażdżki sprzętem wojskowym po specjalnie wyznaczonym terenie (to już niestety za odpłatnością), kiermasz handlowy, gdzie kupujący znajdzie wszystko co związane z umundurowaniem i oporządzeniem wojskowym, nie zabraknie także "strefy gastronomicznej" z przysłowiową żołnierską grochówką.

Nad sprawnym przebiegiem Pikniku Militarnego będzie czuwał Witold Przewoski, (na zdjęciu z lewej) który jest znany ze swojej perfekcyjności na tego typu imprezach militarnych. Witold Przewoski ma już wyrobioną markę w światku rekonstruktorów - to przecież były komandor Pikniku Militarnego w Jastrowiu, który za jego kadencyjności na stanowisku komandora pikniku, słynął z perfekcyjnie przeprowadzonych inscenizacji militarnych.

Po zakończeniu jego przygody z Jastrowiem, impreza jakby "siadła" i nie jest to już to samo co w pierwszych edycjach jastrowieckiego pikniku. Teraz cały swój talent i siły postanowił przelać na Piknik Militarny w Fojutowie - zobaczymy co z tego wyniknie ? Oczywiście wszystkiego nie "ogarnie" jeden człowiek, pomaga mu w tym sztab ludzi, których komandor dobiera sobie w/g kompetencji posiadanych przez nich umiejętności.

Nie jest jeszcze znany dokładny harmonogram Pikniku Militarnego - jak tylko znanych będzie więcej szczegółów nie omieszkamy zamieścić tych informacji na portalu. Zapewne odbędą się także jakieś występy artystyczne - ale co i jak na chwilę obecną jeszcze nie wiadomo. Ale już teraz warto zarezerwować sobie wolny termin na ostatni weekend lipca i zostać uczestnikiem lub widzem pierwszej edycji Pikniku Militarnego w Fojutowie.

Zainteresowanych czynnym uczestnictwem w pikniku odsyłam w celu zaciągnięcia bliższych informacji pod numer telefoniczny widniejący na plakacie.

Dariusz Wałdoch

 1. 4 lipca 2017  21:25   dygresja (1)   życzliwi

  Zapraszamy na największy pokaz militarny do Fajutowa. Pękniecie ze śmiechu - zabawa gwarantowana.

  1
  11
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 6 lipca 2017  09:43   A gdzie jest napisane,że w ...   anonim

   A gdzie jest napisane,że w Fojutowie jest (będzie) największy pokaz militarny ? Mają tam się odbyć tylko niewielkie inscenizacje związane z działalnością Gryfa Pomorskiego na tym terenie.

   8
   0
 2. 4 lipca 2017  21:23   chwila prawdy (8)   JASTROWIE

  Przeczytałem materiał i pękam ze śmiechu... Szkoda że nie napiszecie Państwo o prawdziwych powodach zerwania współpracy z Panem Witoldem Komandorem w Jastrowiu a i warto tez wspomnieć o jego historii co robił na zlocie militarnym w Bornym Sulinowie prędzej i dlaczego tam go nie chciano jako ,,przedsiębiorcy". Piknik Historyczny w Jastrowiu ma się bardzo dobrze i rozwija się niesamowicie czego dowodem jest tegoroczna edycja - zapraszamy. Pan redaktor który napisał ten artykuł odznaczony w Jastrowiu za piękny strój militarny w Jastrowiu jako kolega Pana Witka nie mógł napisać wszak inaczej o prywatnym folwarku militarnym Pana Witka jak tylko w pozytywach (a i komentarze pod wypocinami powyższymi też zręcznie dodane przez namiestnika ale to nie wystarczy). Niech i Pan Witek robi największą imprezę militarną ale niech za pomoca kolegi najwierniejszego redaktora nie pisze bzdur o dużym wydarzeniu jakim jest Piknik Historyczny w Jastrowiu bo rzeczywistość jest inna. No cóż to powodzenia życzymy. I jeszcze jedno na koniec dodam iż Pan Witold jak mi wiadomo nigdy nie zorganizował żadnej rekonstrukcji historycznej gdyż najzwyczajniej w świecie nigdy tego nie robił. Ot taki mały przytyk na koniec odnoście wielkich genialnych zdolności organizacyjnych związanych z rekonstrukcją historyczną. Pozdrawiamy i zapraszamy do Jastrowia (nawet tych zgorzkniałych). ORGANIZATOR

  4
  10
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 14 października 2017  15:07   Ha   Moritz - schutzpolicman

   Witek jeszcze parę lat i też zrobisz fajne inscenizacje.

   1
   0
  • 10 sierpnia 2017  22:15   Do komandora   Rachu-ciachu

   Jak tam piknik wypalił Panie Witku ? Chyba kicha z tego co zaobserwowalem.....

   1
   0
  • 21 lipca 2017  13:45   to w Jastrowiu taki bandytyzm ...   anonim

   to w Jastrowiu taki bandytyzm ? wow !!!

   1
   1
  • 9 lipca 2017  06:36     jastrowiak

   http://epoznan.pl/news-news-69176-Policja_zatrzymala_nozownika._Mial_1,5_promila_alkoholu

   0
   1
  • 9 lipca 2017  06:28   Biednego Grzesia pominęli w ...   jastrowiak

   Biednego Grzesia pominęli w artykule i teraz wylewa swe żale...poskarż się... poskarż,może ktoś to doceni.

   2
   2
  • 7 lipca 2017  19:29   Tak po trochu poczułem się ...   D.W.

   Tak po trochu poczułem się "wezwany do tablicy" więc się przed nią stawiam. Nie jestem ani nie czuję się nikogo namiestnikiem i nie mam wobec nikogo żadnych zobowiązań. Faktycznie, znam Witka ale poznałem go dopiero bliżej właśnie w Jastrowiu i od tego czasu mogę powiedzieć,że jest moim kolegą. Sugerujesz,że nagrodę zdobyłem w Jastrowiu dzięki kolegowaniu się z Witkiem. Oznajmiam ci,że takich pucharów i innych nagród z innych zlotów za oryginalne umundurowanie Legii Cudzoziemskiej posiadam kilkanaście i nagroda z Jastrowia jest tylko małym elementem moich zdobyczy. Zawsze będę propagatorem idei i tradycji Legii Cudzoziemskiej,które są mi bliskie. Nie interesują mnie powody zerwania Waszej współpracy z Witkiem ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Pikniki i zloty militarne to dla mnie możliwość spotykania się z innymi pasjonatami tego tematu a ta cała otoczka ma już dla mnie drugorzędne znaczenie.Jak będę chciał posłuchać zespołów muzycznych to wybiorę się na "Przystanek Woodstock" do Kostrzyna n/Odrą. Natomiast "kącik militarny" na łamach portalu chojnice.com to już inna sprawa i miała na celu rozreklamowanie i zachęcenie mieszkańców do odwiedzin tego typu imprez. Ale nie martw się - o Jastrowiu już ani słowa. Byłem tam na zeszłorocznej edycji pikniku i moje odczucia co do tej imprezy są mieszane (sprawa nożownika na imprezie). W tym roku już się tam nie wybieram (i wielu moich znajomych także) - nie ma klimatu. Jest wiele innych imprez o charakterze militarnym i życia zabraknie aby się na wszystkich stawić. Pozdrawiam !

   11
   3
  • 6 lipca 2017  11:01   Jest jakiś szczegółowy ...   Kazek

   Jest jakiś szczegółowy harmonogram tego co będzie można zobaczyć ma Jastrowiu bo zastanawiam się czy warto jechać specjalnie ponad 200 km czy od razu na Borne Sulinowo ?

   0
   0
  • 6 lipca 2017  09:36   Jak wielką popularnością ...   anonim

   Jak wielką popularnością wśród widzów cieszy się Piknik Militarny w Jastrowiu mieliśmy okazję przekonać się w zeszłym roku - grupy rekonstrukcyjne jeszcze dopisały (siłą rozpędu) ale handlarze już nie - chyba,że te 3-4 kramy uważamy za bazar militarny. Handlarze nie chcą tam jeździć bo nie ma interesu. To już nie Piknik Militarny ale Dni Jastrowia - ot taki po festyn.

   3
   2
 3. 29 marca 2017  20:37   Mam pytanie do ...   zainteresowany

  Mam pytanie do organizatorów: czy udział w pikniku jest płatny ? płaci się za osoby czy też za namiot ? wjazd na pole namiotowe dla pojazdów płatny czy darmowy ?

  9
  2
 4. 26 marca 2017  10:51   Stawimy się tam całą ...   military

  Stawimy się tam całą kompaniją ! Pierwsza edycja takich pikników jest zawsze najlepsza bo organizatorzy dokładają wszelkich starań aby wszystko wypadło jak najlepiej.

  9
  1
 5. 23 marca 2017  11:35   Chyba autor tego artykułu ...   Piotr

  Chyba autor tego artykułu też ma coś wspólnego z tą imprezą ?! Pozdro dla Darasa ! Wielkopolska stawi się w Fojutowie!

  7
  1
 6. 22 marca 2017  21:16   zapowiada się ciekawe ...   anonim

  zapowiada się ciekawe widowisko

  13
  1
 7. 22 marca 2017  18:37   Krojanty Krojantami ale ...   widz

  Krojanty Krojantami ale Fojutowo może okazać się strzałem w 10 i impreza może na stałe zapisać się na stałe do kalendarza.

  12
  1
 8. 22 marca 2017  09:27   W końcu odbędzie się ...   anonim

  W końcu odbędzie się jakaś konkretna impreza w okolicach Chojnic. Na pewno tam będę !

  14
  1
 9. 21 marca 2017  15:07   a to ci niespodzianka !!! ...   marusia

  a to ci niespodzianka !!! będzie impreza,będzie zabawa !!!

  13
  1
 10. 21 marca 2017  07:13   Patrząc na plakat reklamowy ... (1)   uczestnik zlotów militarnych

  Patrząc na plakat reklamowy dochodzę do wniosku,że to impreza całkowicie prywatna ! Żadne miasto z regionu (Chojnice,Czersk,Tuchola) nie są organizatorami tego pikniku. Jestem pełen podziwu dla organizatorów !!!

  15
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 21 marca 2017  12:49   Czyli impreza stricte ...   Konitz

   Czyli impreza stricte prywatna ?! Mają ludzie pieniądze to się bawią - zresztą kto bogatemu zabroni ?! Na pewno się tam wybiorę. Byłem już w Darłowie, Bornem Sulinowie i Jastrowiu więc i do Fojutowa także pojadę! Fajni ludzie przyjeżdżają na te wojskowe zloty.

   5
   1
 11. 20 marca 2017  21:32   Krojanty ...Krojanty i po ...   Maras z ... powiatu

  Krojanty ...Krojanty i po Krojantach ! Formuła imprezy w Krojantach już się znudziła i do tego ...apel smoleński ! Jeżeli wszystko wypali organizatorom to Fojutowo ma szansę zaistnieć jako impreza,na którą będą przyjeżdżać rekonstruktorzy z całej Polski ! Życzę powodzenia organizatorom i pomysłodawcom. Oczywiście,że w lipcu też tam się stawię jako uczestnik dobrze zapowiadającej się zabawy.

  17
  2
 12. 20 marca 2017  18:52   Ale ktoś miał pomysł ! - ...   papkin

  Ale ktoś miał pomysł ! - tam faktycznie są tereny na tego typu imprezę - może być zaje....ta impra ! Na naszym terenie nie brak zapaleńców w tym temacie no i przede wszystkim blisko Chojnic.

  16
  2
 13. 20 marca 2017  18:25   No proszę ! W końcu jakaś ... (1)   Marcin G.

  No proszę ! W końcu jakaś alternatywa na Krojanty, które już się "przejadły". Byłem w Jastrowiu kilkakrotnie i faktycznie są tam inscenizacje z najwyższej półki. Jeżeli p. W.Przewoski przeleje to na grunt Fojutowa to może być bardzo ciekawie. Na pewno wybiorę się tam z rodziną.

  24
  5
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 4 lipca 2017  11:25   Pan Witold Przewoski nie ...   doinformowany

   Pan Witold Przewoski nie miał nic wspólnego z inscenizacjami na pikniku militarnym w Jastrowiu. Tzw. " Komandorem" był, bo organizatorzy wyrazili zgodę na taką formułę na jego prośbę. Pan Przewoski" zabezpieczał" catering( piwo) na tej imprezie i z tego powodu również podziękowano mu za współpracę. Życzę powodzenia organizatorom a Panu Witkowi dobrych utargów na sprzedaży piwa. Zobaczymy jak będzie......

   3
   1