Względne odczuwanie czasu – dlaczego inaczej interpretujemy czas?

Jedna godzina to 60 minut – uczymy się o tym od dziecka. Jednak okazuje się, że ludzki mózg interpretuje ten fakt na różne sposoby. Na pewno każdy z nas spotkał się kiedyś z sytuacją, gdy stwierdził, że ma za mało czasu lub dzień zleciał bardzo szybko.

Dylatacja czasu to zjawisko polegające – w uproszczeniu – na tym, że czas biegnie różnie w różnych miejscach. Zwykle czas uważamy za coś stałego i niezmiennego.   |  fot. ilustrac.

Względne odczuwanie czasu – dlaczego inaczej interpretujemy czas?

 

Jedna godzina to sześćdziesiąt minut – uczymy się o tym od dziecka. Jednak okazuje się, że ludzki mózg interpretuje ten fakt na różne sposoby. Na pewno każdy z nas spotkał się kiedyś z sytuacją, gdy stwierdził, że ma za mało czasu lub dzień zleciał mu bardzo szybko. Dwie osoby posiadające zegarki równo odmierzające minuty i godziny będą postrzegać upływ czasu zupełnie inaczej.

 

Uważa się, że postrzeganie jest zależne od wieku – im człowiek starszy, tym bardziej czuje jak dni zlewają się w jedność, zaś rok płynie o wiele szybciej. Czy to oznacza, że tak naprawdę czas to przedmiot zbędny, zaś zegarki nie są nam w ogóle potrzebne? Otóż nie.

 

Potrzeba mierzenia czasu w trosce o zachowanie harmonii dnia

 

Pionierami czasu byli Chińczycy, którzy w 2500 roku przed naszą erą wykorzystywali konstrukcję zwaną Gnomonem do mierzenia upływającego czasu. Określone godziny pomogły w ukształtowaniu się ludzkiego zegara biologicznego, a także skonstruowania pewnej harmonii dnia i nocy. Współcześnie bez wiedzy, która dokładnie jest godzina, człowiek odczuwa wyjątkowy niepokój. Brak możliwości poznania takiej informacji przyczynia się do zwiększenia napięcia, co jest niezbitym dowodem na to, jak bardzo człowiek XXI wieku związany jest z mijającymi godzinami.

 

Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na zakup zegarka, by móc stale monitorować upływ czasu bez obaw o ewentualne opóźnienia w planie dnia. Już od kilkunastu lat za najlepsze czasomierze uznaje się zegarki szwajcarskie. Powiedzenie „chodzić jak w zegarku” oznacza precyzję i sumienność, co jest cechą charakterystyczną dla modeli wyprodukowanych w Szwajcarii. Współczesne czasomierze kategoryzuje się z względu na posiadany przez nich mechanizm. Obecnie wyróżnia się:

 

* zegarki kwarcowe;

* zegarki automatyczne;

* zegarki solarne.

 

Te trzy rodzaje uchodzą obecnie za najpopularniejsze. Wybór zależny jest od osobistych preferencji osoby zainteresowanej – jeżeli lubisz obserwować pracę zegarka od wewnątrz, doskonałym wyborem będzie zegarek automatyczny. Szyk i elegancja połączona z atrakcyjną ceną to cechy zegarków kwarcowych, zaś dla tych, którzy żyją w duchu zero waste, poleca się zegarki wykorzystujące do działania mechanizm solarny. Mnogość modeli i różnorodność w designie sprawiają, że każdy znajdzie dziś coś dla siebie; zarówno najmłodsi, jak i osoby w podeszłym wieku.

 

Jednym z dystrybutorów światowej klasy zegarków jest WestWatches – w swojej ofercie posiadający prawdziwy alfabet marek, które obecnie uchodzą za najbardziej rozpoznawalne. Na stronie westwatches.pl/pl/ znaleźć można również liczne akcesoria do zegarków, w tym paski i rotomaty, dzięki którym zyskuje się szansę na przedłużenie żywotności ulubionego modelu.

 

Zaplanuj swój czas dzięki nowoczesnym zegarkom

 

Ostatnimi czasy niezwykle modne jest tworzenie specjalnych planów dnia, które pozwalają na uzyskanie poczucia stabilizacji. Aby mieć kontrolę nad tym, że wszystko idzie zgodnie z planem, warto wyposażyć się w zegarek odmierzający czas z dokładnością co do sekundy. Świadomy zakup czasomierza to inwestycja na wiele lat; warto jest zakupić produkt sprawdzonego producenta, który będzie zdobił nadgarstek przez kilkanaście lat. Czas towarzyszy człowiekowi od zawsze – wykorzystuj go mądrze, bowiem nie da się go cofnąć. Sumienne gospodarowanie to szansa na osiągnięcie stabilizacji i wewnętrznej harmonii. Postrzeganie czasu zależy tylko i wyłącznie od ciebie.

(mat. zewnętrzny)