Wystawa fotografii „Podróże Abstrakcyjne”

Chojnickie Centrum Kultury przygotowało kolejną, niezwykle ciekawą wystawę fotograficzną. W sali wystawowej ChCK prezentowane są obecnie abstrakcyjne zdjęcia warszawskiej artystki Małgorzaty Mikołajczyk.

Zdjęcia dostępne są w sali wystawowej ChCK w godzinach funkcjonowania placówki od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 do 15:00. Ze względu na ograniczenia zachęcamy do indywidualnego zwiedzania wystawy.   |  fot. M. Mikołajczyk

Małgorzata Mikołajczyk tak opowiada o wystawie: „Upalny dzień w Budapeszcie. Tłum pod Zamkiem. Kolejka ludzi z aparatami lub telefonami do miejsc, z których jest najlepsza panorama na Dunaj i miasto. Ktoś stojący obok, trochę kpiąco, trochę refleksyjnie, rzuca zdanie: trzeba zrobić zdjęcie temu, co widać w Google Maps. Ja też podróżuję z aparatem. Przez lata robiłam też zdjęcia turystyczne pod hasłem: tu byłam. Z czasem zaczęłam przywozić zdjęcia, których Google Maps nie pokazuje.

- Rezygnuję z prostego podporządkowaniu się aparatowi i konieczności powtarzania zdjęć pocztówkowych. Staram się z każdej podróży przywieźć ze sobą zapis emocji, które we mnie te miejsca wyzwalają. Zrezygnowałam z planów ogólnych i przeszłam do detalu. Mury, płoty, podłogi, chodniki, dziury w asfalcie, piasek na plaży działają na mnie jak magnes. Separuję pewne elementy z realnego świata, znajduję dla nich formę - zbliżam się do rzeczywistości i uciekam od niej. Tak poprzez abstrakcje lepiej zapamiętuję odwiedzane miejsca. Prezentowane zdjęcia wykonałam pomiędzy listopadem 2018 a listopadem 2019 roku. Odwiedziłam w tym czasie nasz polski Hel oraz Budapeszt, Enniscrone w Irlandii, Tiranę, Barcelonę”.

Małgorzata Mikołajczyk (ur. 1958 r.) Z wykształcenia fizyk (Uniwersytet Łódzki), z zawodu fotograf prasowy, w latach 2001-2018 wykładowca w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Użytkowej. Ukończyła Studia Podyplomowe z Fotografii i Informacji Obrazowej w Uniwersytecie Warszawskim (1989 r.) W latach 90. pisała i redagowała pisma branżowe Foto i Foto-Kurier. Przez 2 lata była redaktorem naczelnym miesięcznika FOTO. Dziś współprowadzi bloga: www.pisanieofotografi.pl. Zdjęcia artystki można też podziwiać na stronie internetowej malgorzatamikolajczyk.com.

Artystka jest laureatką wielu nagród, a jej prace były wystawiane m.in. w galeriach w Warszawie, Łodzi i Katowicach.

Ł. Sajnaj