Wystawa fotografii "Dolina"

Chojnickie Centrum Kultury zaprasza na plenerową wystawę zdjęć dokumentujących przebieg prac archeologicznych w Dolinie Śmierci, które od maja do początku września 2020 roku prowadzili archeolodzy na Polach Igielskich pod Chojnicami.

Autorem fotografii jest Daniel Frymark.   |  fot. ChCK

W trakcie działań teren Doliny Śmierci został przebadany m.in. przy pomocy georadarów i wykrywaczy metalu oraz przy użyciu urządzenia do elektrooporowego badania gruntu. Wykonane zostały wykopy sondażowe. W pracach jako wolontariusze uczestniczyli mieszkańcy Chojnic. W trakcie badań udało się ustalić miejsca egzekucji z 1939 roku oraz potwierdzone zostały ustne doniesienia o tym, że na początku 1945 roku w Dolinie Śmierci Niemcy zamordowali i spalili od 400 do nawet tysiąca osób.

W trakcie badań terenowych archeolodzy natrafili na do tej pory nieodkryty grób masowy ze spalonymi szczątkami ludzkimi (znaczne ilości połamanych kości długich, kości czaszek oraz zęby ludzkie). W tym miejscu znaleziono również sporą liczbę przedmiotów osobistych, takich jak zegarek, scyzoryk, medalik czy okulary. Ze względu na ogromną skalę znaleziska i trudno dostępny teren, badania zostały przełożone na przyszły rok.

Na wystawie można zobaczyć ponad dwadzieścia fotografii Daniela Frymarka pokazujących przebieg i efekty badań. Wystawa plenerowa czynna przed budynkiem ChCK od strony Wzgórza Ewangelickiego. Projekt powstał dzięki stypendium dla twórców kultury przyznanego przez Marszałka Województwa Pomorskiego.

Ł. Sajnaj