Wystawa "Wolne Pomorze!"

W 100 rocznicę powrotu Pomorza i Kujaw do Polski Chojnickie Centrum Kultury zaprasza na Stary Rynek, gdzie można oglądać wystawę fotografii, której autorem jest Olek Knitter.

Wystawa na Starym Rynku czynna będzie do 20 sierpnia 2020 r.   |  fot. nad.

Na początku 2020 roku Pomorze świętowało 100-lecie powrotu do Polski. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w Pucku, gdzie 10 lutego 1920 roku doszło do Zaślubin Polski z morzem. W Pucku 10 lutego 2020 roku nawiązano do tego wydarzenia, z Gdańska historycznym pociągiem przyjechał generał Józef Haller, który następnie wkroczył z wojskiem do miasta.

Mieszkańcy miasta, samorządowcy oraz goście byli również świadkami historycznej inscenizacji Zaślubin Polski z morzem. We Władysławowie natomiast zorganizowano rekonstrukcję wypłynięcia gen. Hallera pod biało-czerwoną banderą na wody polskiego morza oraz odsłonięto tablicę pamiątkową z okazji 100. rocznicy wypłynięcia. Również w Chojnicach uroczyście uczczono 100-lecie powrotu miasta do Macierzy, m.in. wykonano wspólne zdjęcie chojniczan, w płycie Starego Rynku umieszczono kapsułę czasu oraz zorganizowano piknik militarny.

Uroczyste obchody zorganizowano również w innych miastach i miasteczkach na Pomorzu. Na fotoreportaż składają się zdjęcia z uroczystości w: Pucku, Władysławowie, Gdańsku, Pelplinie, Kartuzach, Chojnicach, Czersku i Lichnowach.

O autorze: Olek Knitter - chojniczanin, rocznik 80. Od 20 lat fotoreporter. Obecnie „wolny strzelec”. Absolwent Studium Fotografii Artystycznej w Gdańsku oraz Policealnej Szkoły Sztuk Pięknych w Bydgoszczy. Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka (2018 r. i 2020 r.) oraz Burmistrza Chojnic (2016 – 2020). Laureat i finalista wielu konkursów fotograficznych dla fotoreporterów - zarówno regionalnych, jaki i ogólnopolskich oraz międzynarodowych.

Do najbardziej prestiżowych nagród należą: Grand Prix Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic zdobyte pod koniec 2018 roku oraz nagroda specjalna Grand Press Photo 2019. W 2018 roku otrzymał też nagrodę dodatkową - wyróżnienie w międzynarodowym konkursie, na który wpłynęło 150 tysięcy zdjęć z całego świata Olympus Global Open Photo Contest 2017-18.

Więcej o autorze:

www.aleksanderknitter.pl

www.instagram.com/FotoKnitter

Wystawa powstała w ramach stypendium Burmistrza Miasta Chojnice dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieki nad zabytkami.

Łukasz Sajnaj