Wystawa "Twarze Paryża"

Chojnickie Centrum Kultury i Chojnickie Towarzystwo Polsko-Francuskie zaprasza na wystawę zdjęć Martyny M. Lemańczyk "Twarze Paryża", która pokazywana jest w ramach Dni Kultury Francuskiej.

Wystawa będzie czynna do 27 listopada w godzinach funkcjonowania ChCK.   |  fot. ChCK

Martyna M. Lemańczyk o swojej wystawie: Cykl „Twarze Paryża” realizuję od roku 2013 w Paryżu – gdzie mieszkałam przez kilka lat, a teraz regularnie przyjeżdżam – oraz na jego przedmieściach. Ostatnie prezentowane na wystawie zdjęcia powstały jesienią 2018 r. Założeniem cyklu jest poszukiwanie przeze mnie na ulicach paryskiej aglomeracji wizerunków ludzkich twarzy. Twarze te wyzierają z murali, graffiti, reklam, plakatów, neonów; pojawiają się w przestrzeni miejskiej na stałe lub na krótko. Znieruchomiałe, żyją własnym, jakby spowolnionym życiem, choć otoczone są przez nieodłączny wielkomiejski, ruchliwy tłum.

- Na moich zdjęciach, dzięki zabiegom optycznym, możliwym do uzyskania w fotografii analogowej, przy użyciu aparatu z lat 50., ożywiam te „sztuczne” twarze, odhumanizowując jednocześnie prawdziwych ludzi, których obecność najczęściej z nimi zestawiam. Życie i indywidualność, które odbieram przechodniom, staram się tchnąć w twarze ze ścian. Taka zamiana stawia pytanie o nasze miejsce i rolę w przestrzeni wielkiego miasta, gdzie – mimo wszechobecnych tłumów – relacje międzyludzkie ograniczają się do milczącego mijania się nawzajem.

- Ludzie mijają się z równą obojętnością, z jaką mijają twarze z plakatów, stając się dla siebie równie nieprawdziwi i „papierowi” jak one. Z „Twarzy Paryża”, skazanych na samotność w wielkomiejskiej dżungli, można wyczytać tęsknotę za prawdziwym kontaktem międzyludzkim. Postaci znalazły się na zdjęciach całkiem przypadkowo, a kadry niczego nie relacjonują – lecz ja nie wierzę w przypadek. Każda fotografia zawiera w sobie potencjalną historię, do której napisania zapraszam widza.

- Co wydarzyło się między bohaterami, jaka możliwa relacja wiąże ich ze sobą? Co myśli dziewczynka o smutnym wejrzeniu o przechodzącej kobiecie z bagietką? Kogo wypatrują Serge Gainsbourg i Jane Birkin? Czyżby Rimbaud i Baudelaire szukali inspiracji dla swoich wierszy na podparyskim blokowisku? A może twarz ze ściany i przechodzień to ta sama osoba...? Projekt został zrealizowany w ramach stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, przyznanego przez Burmistrza Miasta Chojnice.

Dr Martyna M. Lemańczyk  — fotografka oraz tłumaczka literatury z języków czeskiego i francuskiego, członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Doktor nauk humanistycznych i badaczka kubizmu literackiego w polskiej, czeskiej i francuskiej wczesnej awangardzie. Studiowała podyplomowo historię sztuki i zajmowała się przygotowaniem kuratorskim wystaw. Urodziła się i wychowała w Chojnicach, wiele lat spędziła w Poznaniu i w Paryżu, wiele miesięcy w Pradze, obecnie mieszka w Gdańsku.

Zajmuje się fotografią artystyczną — uprawia fotografię tradycyjną („analogową”) na czarno-białych materiałach światłoczułych, w formacie średnio- i małoobrazkowym. Pracuje z użyciem wielu różnych aparatów, głównie starych, kolekcjonerskich oraz lomo. U podstaw jej projektów fotograficznych leży poetyzacja rzeczywistości, komponowanie i kreacja form, a jej zabiegi polegają na poszukiwaniu nietypowej i nieoczywistej estetyki, jaką niesie forma.

Wystawy i osiągnięcia:

2019: „Almost There” — wystawa indywidualna, Chojnickie Centum Kultury;
2019: stypendium twórcze w ramach „Stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami”, przyznane przez Burmistrza Miasta Chojnice;
2018: „Almost There” — wystawa indywidualna, Musée de la Tapisserie de Bayeux, Francja;
2018: Normandie” — wystawa fotografii Martyny M. Lemańczyk i malarstwa Kazimierza Lemańczyka, Centre culturel Léopold Sédar Senghor, Port-en-Bessin, Francja;
2018: stypendium twórcze w ramach „Stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami”, przyznane przez Burmistrza Miasta Chojnice;
2016 / 2017: „Normandie–Bretagne” — wystawa fotografii Martyny M. Lemańczyk i malarstwa Kazimierza Lemańczyka, Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach;
2014: „PARIS.fr” — wystawa indywidualna, Centrum Sztuki Collegium ARS w Chojnicach;
2013 / 2014: wyróżnienie w konkursie fotograficznym „Polak–emigrant”, organizowanym przez Senat RP i Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego w 2013 r.; wystawa pokonkursowa w budynku Senatu RP, na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Muzeum Emigracji w Gdyni; od 2008: uczestniczyła w kilku wystawach zbiorowych, m.in. z grupą fotograficzną Holga.pl w ramach „Galerii Bezdomnej” 2013 w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Ł. Sajnaj