Wystawa "15 lat Bractwa Rycerskiego herbu TUR" otwarta

Wczoraj (8.03.) odbył się wernisaż wystawy prezentującej działalność chojnickiego bractwa na przestrzeni minionych 15 lat. Otworzyli ją założyciel Bogdan Kuffel oraz dyrektor ChCK Radosław Krajewicz.

Do końca marca można oglądać wystawę z okazji jubileuszu bractwa rycerskiego.   |  fot. (je)

Zanim Bogdan Kuffel w barwny sposób opowiedział o historii powstania Bractwa, jak i o początkach swego zainteresowania średniowieczem i bitwą pod Grunwaldem, poprosił o chwilę ciszy dla uczczenia ofiar inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Nie zapomniał także o złożeniu życzeń przedstawicielkom płci pięknej z okazji Dnia Kobiet.

Licznie zgromadzona w holu ChCK publiczność, wśród której byli i obecni, i byli członkowie Bractwa, dowiedzieli się, że Bogdan Kuffel pierwszy raz wziął udział w inscenizacji bitwy pod Grunwaldem, jako 9-letni zuch w ośrodku harcerskim w Małych Swornegaciach. Nie jest to jedyny akcent „grunwaldzki” w jego życiorysie. Mieszkał w Chojnicach przy ul. Grunwaldzkiej, jego syn urodził się 15 lipca, a on sam pracował w Muzeum bitwy pod Grunwaldem.

W holu ChCK są gabloty, gdzie umieszczono m.in. magnesy na lodówkę wydawane z okazji turniejów rycerskich, na zakończenie których jest odtwarzane oblężenie Chojnic w 1466 przez wojska polskie. Są też pamiątkowe medale grunwaldzkie oraz zdjęcia z tamtejszych inscenizacji, w tym i tej zorganizowanej w 600 rocznicę bitwy. Chojnickie bractwo wtedy, jak i w pozostałych edycjach, walczyło w „barwach” krzyżackich.

Taką rolę organizatorzy wyznaczali bractwom z Pomorza. W sali wystawowej zwiedzających wita bombarda o imieniu „Mareczek” oraz hakownica „Arseniusz”. Zostały ufundowane przez Marka Biernackiego i Arseniusza Finstera. Wewnątrz sali kolejne zdjęcia z wszelakich wydarzeń organizowanych przez Bractwo, stroje rycerskie, plakaty, dyplomy. Warto tam zajrzeć. Czas na to jest do 31 marca 2022 w godzinach otwarcia ChCK.

(je)