Wystarczy pytać, weryfikować i znać swoje prawa

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr1 im. TOW "Gryf Pomorski" w Chojnicach odbyły się zajęcia w klasach IV technikum oraz III liceum, które poprowadzili asp. sztab. Dariusz Piekarski z KPP w Chojnicach.

Młodzież otrzymała ulotki, mogła zadawać pytania.   |  fot. nad.

Oraz funkcjonariusz i wychowawca w Areszcie Karnym w Chojnicach - Anna Kruk. Temat spotkania to zagrożenia wynikające z podejmowania pracy za granicą oraz współczesne niewolnictwo i handel ludźmi. Celem zajęć było uwrażliwienie młodych ludzi na pewne sygnały ostrzegawcze, które mogą na nich czyhać w świecie, po to  by uniknąć niebezpieczeństw.

Prowadzący pokazali uczniom filmiki i prezentacje o współczesnym niewolnictwie, przedstawili sytuacje, które należy potraktować jako sygnały alarmowe. Wskazali najbardziej zagrożone sektory czyli rolnictwo, przetwórstwo żywności, produkcja, budownictwo, przemysł restauracyjny. Wyjaśnili, że współczesne niewolnictwo to różne rodzaje zniewolenia. Na licznych przykładach autentycznych osób wskazali z jakim rodzajem utraty wolności człowiek może się spotkać.

Ostrzeżono młodzież, że należy sprawdzić pracodawcę, w tym celu zaprezentowano wiarygodne strony internetowe dzięki którym można zweryfikować ofertę. Młodzież otrzymała ulotki, mogła zadawać pytania. Przeprowadzona lekcja miała na celu zwiększenie świadomości i wiedzy młodzieży, która kończy edukację w szkole ponadgimnazjalnej o zjawisku handlu ludźmi oraz zagrożeniach związanych z poszukiwaniem oraz podejmowaniem pracy w innym kraju.

K. Niemczyk

Zapisz