Wyskoczą na ulice. Popatrzą na tabliczki

Przed końcem ub. roku spotkał się zespół ds. nazewnictwa miejskiego. W poszerzonym składzie nadal będzie zajmował się nazwami ulic, placów czy skwerów.

Bogdan Kuffel ogląda zdjęcia związane z powstawaniem placu zabaw przy ul. Dworcowej w Chojnicach.   |  fot. Maria Eichler

Ma już za sobą dekomunizacyjną czystkę, która w Chojnicach na szczęście nie miała zbyt dramatycznego przebiegu, bo mało kto będzie tęsknił za Hanką Sawicką czy Marcelim Nowotką, choć pewnie są i tacy, którzy nadal nie mogą przeboleć, że straciliśmy ulicę 14 Lutego, a mamy Sępoleńską.

Wrócą do Wycecha

- Za łatwo odpuściliśmy Wycecha – nie ma wątpliwości radny Bogdan Kuffel. – Ja bym jeszcze do tego wrócił. On nigdy nie był w PZPR, a jedynie w PSL.Przewodniczący zespołu Kazimierz Jaruszewski też chce do tego wątku powrócić, choć zauważa, że walka może być trudna, bo Wycech jest na czarnej liście IPN. Pociechą jest tylko to, że udało się zachować nazwę ulicy Stanisława Rolbieckiego (byłego burmistrza i działacza Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego), która już została przemianowana na rtm. Pileckiego. Teraz dla bohaterskiego rotmistrza trzeba będzie poszukać odpowiedniej ulicy.

Przy szpitalu i w ogródku

Grudniowe posiedzenie zespołu zajęły dwie kwestie. Pierwsza dotyczyła wniosku Marcina Wozikowskiego, by plac przed szpitalem nazwać imieniem Stanisława Sobczaka, samorządowca i przewodniczącego Społecznego Komitetu Budowy Szpitala w Chojnicach. Operacja nie jest jednak taka prosta, bo chodzi o wewnętrzną drogę powiatu i to samorząd powiatowy należy w pierwszej kolejności zapytać o opinię.

Po drugie – warto by szerzej przedstawić także sylwetkę osoby, która ma patronować temu miejscu. – No i zapytać dyrektora szpitala i załogę, co oni na to – proponował radny powiatowy Jacek Klajna. Drugi wniosek dotyczył upamiętnienia Tadeusza Wincencjusza, inicjatora powstania ogródka jordanowskiego na ul. Dworcowej 14. Też  nie jest to z marszu możliwe. Bo plac zabaw, o czym przypomniał Jarosław Rekowski, dyrektor wydziału komunalnego, jest teraz „wygaszany”, czyli demontowany w związku z unijną inwestycją.

Takich inicjatyw społecznych poza tym było na pewno dużo więcej i co, wszystkich upamiętnimy? – pytał Jacek Marczewski, dyrektor wydziału gospodarowania przestrzenią i nieruchomościami. Tak czy owak obiecano sobie do sprawy wrócić po niezbędnej weryfikacji wniosku. Zespół spotka się pod koniec stycznia. Jego skład ma zatwierdzić zarządzeniem burmistrz Arseniusz Finster. Wtedy nastąpi wybór przewodniczącego.

Tekst i fot. Maria Eichler 

 1. 3 stycznia 2019  13:04   stare ale jare   Jan

  14 lutego dzień św. Walentego

  1
  2
 2. 2 stycznia 2019  20:58   Nowy szpital (1)   strzel.

  Są bardziej zasłużeni dla nowego szpitala !!!

  7
  1
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 3 stycznia 2019  22:32   Kto?   anonim

   Czekam na listę nazwisk z uzasadnieniem. Może masz rację, że są bardziej zasłużeni. Tylko my o nich nic nie wiemy?

   3
   0
 3. 2 stycznia 2019  17:37   A gdzie tu jest antysemityzm? ...   też internauta

  A gdzie tu jest antysemityzm? nie ma nawet w najmniejszym calu, to jest prawda a prezydent Polski stawia Żydów w pierwszym szeregu, drogi internauto w komentarzu poniżej. TO JEST PRAWDA I FAKTY a z tymi się nie dyskutuje, no chyba, że zamierzasz prowokować.

  2
  4
 4. 2 stycznia 2019  15:25   Anonim jest czystym antysemita (2)   D

  Jak Panu/Pani nie jest wstyd formulowac takie słowa antysemityzmu i nienawisci do kazdego czlowieka?

  4
  3
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 2 stycznia 2019  17:55   Do autora wpisu z 15:25. ...   anonim

   Do autora wpisu z 15:25. Proszę mi odpowiedzieć, dlaczego Żydzi zawładnęli sobie prawo do decydowania, kto może brać udział w upamiętnianiu oświęcimskiej tragedii wielu ludzi róźnych narodowości i dlaczego nie wpuszczono byłych polskich więżniów na teren obozu? W jakim kraju poza Polską w Sejmie obradował knestet, dlaczego polski premier i prezydent nakładają sobie jarmułkę na głowę, dlaczego Żydom nie zależy na wyjaśnieniu tragedii w Jedwabnej, takich pytań są setki, ale będę usatysfakcjonowany jak dostanę odpowiedź na te pytania, pozdrawiam

   2
   4
  • 2 stycznia 2019  17:42   Młody pewnie jesteś dlatego ...   anonim

   Młody pewnie jesteś dlatego piszesz bzdury. Dokształć się trochę w kwestii to będziesz wiedział, że źródłem nienawiści żydostwa względem chrześcijan jest ich talmudyczna religia. Jeżeli więc tego ducha nienawiści czerpią ze swoich ksiąg i są z tego dumni, muszą te księgi cenić jako najdroższy skarb, jako rzecz tak wielkiej wagi, iż utrata ich musiałaby spowodować zmianę w duchowym usposobieniu całego żydostwa. Z góry, więc należy się spodziewać, że u autorów żydowskich znajdziemy li tylko same pochwały pod adresem Talmudu. Nie będzie on nigdy przedmiotem krytyki, ani poważnego roztrząsania, jakby nie wyszedł z rąk ludzi wzajemnie się zwalczających i błądzących. Talmudowi przypisywana jest moc nadziemska, boska, która nie podlega żadnej krytyce ludzkiej. Krytyczny sąd o Talmudzie ze strony żydów byłby bluźnierstwem, godnym najwyższej klątwy. Talmud przepojony jest większą nienawiścią w stosunku do obcych wyznań i posiada znamiona daleko większego fanatyzmu, aniżeli Koran.

   3
   3
 5. 2 stycznia 2019  09:37   Upamiętnić inicjatora ... (1)   anonim

  Upamiętnić inicjatora powstania ogródka? to jakieś jaja? to trzeba by upamiętnić ten ogródek na Piłsudskiego, bo kiedyś też tam był, na terenie parkingu przed Chojniczanką a także w lasku miejskim. Wkurza mnie też określenie "wygaszanie", bo wygaszać to można dół z wapnem a nie ogródki, czy kopalnie itp. Kiedyś to się nazywało likwidacja a teraz wygaszanie? podobnie rzecz ma się z zasoby ludzkie, synergia eventy, brifingi itp., ten bełkot słowny pasuje do naszego języka jak święto chanuki prawda panie prezydencie? Kazał pan usunąć krzyże małe przypinane na łańcuchach przed pałacem prezydenckim ponieważ ceremonia chanuki nie dopuszcza, aby odbywała się w sąsiedztwie krzyża, a potem zapalając świece na charakterystycznym dziewięcioramiennym świeczniku zapalanym po zmroku i w jarmułce na głowie potwierdził pan, że Polska jest wolna i suwerenna? Kupowanie ziemi przez obcokrajowców jest w Polsce zabronione, ale nie dotyczy to tzw. gmin wyznaniowych, gdzie żydzi kupują ile chcą i gdzie chcą. Kolejne instrukcje z Izraela, o których nasz rząd milczy to stworzenie bezpiecznej enklawy na wypadek zniszczenia Izraela przez Iran, gdzie ludność żydowska w państwie Polin ma być bezpieczna, taka to nasza suwerenność palcem na wodzie pisana.

  13
  10
  Pokaż/ukryj odpowiedzi