Wysadzanie mostu i nalot z bombardowaniem

Na kultowej już "Patelni" w Darłówku Wschodnim dobiegł końca XXI Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych. W tej imprezie o charakterze militarnym uczestniczyła - jak co roku - dosyć liczna reprezentacja Chojnic.

Niekiedy dochodzi i do takich sytuacji, wtedy pomoc okazuje się niezbędna.   |  fot. D. Wałdoch

Ciężko było się rozstawać z innymi uczestnikami Zlotu ale wszyscy pocieszali się, że już wkrótce spotkamy się ponownie na podobnej imprezie w Bornem Sulinowie. Na Zlot przyjechali miłośnicy militariów z całej Polski a także liczne ekipy zagraniczne. Panował prawdziwie wojskowy klimat. Jak zawsze duże zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudzały czołgi i transportery opancerzone, którymi za opłatą można było odbyć przejażdżkę po wysokiej wydmie aby za chwilę znaleźć się już kilkanaście metrów niżej w bagnistym terenie.

Największą atrakcją tegorocznej imprezy była duża inscenizacja batalistyczna "Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie - wysadzanie mostu". Wielokrotnie bywałem już na zlotach w Darłówku Wschodnim ale tegoroczna inscenizacja batalistyczna była najlepsza w historii zlotów. Z rozmachem i dokładnością, z efektami pirotechnicznymi pełnymi wybuchów i wystrzałów karabinowych, nalot samolotowy z bombardowaniem.

Uczestnicy zlotu i widzowie, których wokół areny widowiska zgromadziło się kilkanaście tysięcy byli zachwyceni co wyrazili gromkimi brawami po zakończeniu inscenizacji. Widać, że z roku na rok inscenizacje batalistyczne są coraz bardziej perfekcyjnie przygotowywane - zobacz.  Nie zabrakło także militarnego kiermaszu, który przy tego rodzaju imprezie jest zawsze obecny. Można się było zaopatrzyć we wszystko co jest z wojskowością związane.

Tegoroczną imprezę w Darłówku zaliczam do udanych i powoli trzeba się już przygotowywać logistycznie do wyjazdu na XV Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych "Gąsienice i Podkowy" w Bornem Sulinowie, który odbędzie się w dniach 16-19.08.2018, na którym zapewne nie zabraknie i chojniczan.

Dariusz Wałdoch

Zapisz

 1. 14 lipca 2018  22:11   Byliśmy ...widzieliśmy ...   yorky

  Byliśmy ...widzieliśmy ...zwyciężyliśmy !!!

  3
  0
  Odpowiedz
 2. 14 lipca 2018  16:56   Działo się działo !!! Ale ...   Muniek

  Działo się działo !!! Ale na Bornem będzie jeszcze ciekawiej - tam to dopiero przjeżdżają ekipy :-)))

  3
  0
  Odpowiedz
 3. 14 lipca 2018  16:47   Dzięki za fajną zabawę, ...   kali

  Dzięki za fajną zabawę, widzimy się w Bornem Sulinowie !

  3
  0
  Odpowiedz
 4. 13 lipca 2018  20:33   świetna impreza i jeszcze ...   uczestnik

  świetna impreza i jeszcze lepsza inscenizacja https://www.youtube.com/watch?v=Wby2j6_H0iY

  3
  0
  Odpowiedz
 5. 13 lipca 2018  15:35   do Magdy P. (1)   Guerra Civil,Legionarios

  To wcześniejsza wersja (przed II wojną światową) Hiszpańskiej Legii Cudzoziemskiej (hiszp. Legión Extranjera Española lub La Legión Española) – formacja armii hiszpańskiej utworzona na podstawie doświadczeń francuskiej Legii Cudzoziemskiej https://www.todocoleccion.net/militaria-fotografia/foto-guerra-civil-legionarios-frente-toledo-septiembre-1936-legion-espanola~x53381788

  3
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 6. 13 lipca 2018  15:14   Mają ludzie swoje pasje - ... (1)   anonim

  Mają ludzie swoje pasje - nawet ich podziwiam i trochę zazdroszczę :-) Ale żeby być takim pasjonatą to trzeba mieć czas i ...pieniądze.

  2
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 7. 13 lipca 2018  14:47   Pewnie to szkocki albo ... (2)   anonim

  Pewnie to szkocki albo angielski oni lubią jak im coś dynda, a może to holenderski?

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 8. 13 lipca 2018  14:32   Na dolnym zdjęciu (fot. 3) ...   Magda P.

  Na dolnym zdjęciu (fot. 3) stoi trzech rekonstruktorów umundurowania. Po bokach to umundurowanie polowe Legii Cudzoziemskiej (zielone - europejskie i piaskowe - pustynne, stosowane m.in. w Afganistanie i Iraku, w którym rozpoznaję Waszego fotoreportera p.Darka). Czy może mi ktoś powiedzieć jaki mundur ma facet w środku ?!

  2
  0
  Odpowiedz