Wyprawka dla noworodka – co powinna zawierać?

Każda mama, która oczekuje pierwszego dziecka, stoi przed nie lada wyzwaniem – skompletowaniem wyprawki, a więc zakupem wszystkiego, co może się przydać w opiece nad małym dzieckiem.

Noworodek ma inne potrzeby niż my, dorośli, więc konieczne jest skompletowanie wszystkich niezbędnych dla niego rzeczy i to jeszcze przed jego urodzeniem.   |  fot. pixaby.com

Ale skąd wiadomo, co kupić i w jakiej ilości? Jak oszacować, co może się przydać? Warto przyjrzeć się liście rzeczy, których nie powinno zabraknąć w chwili pojawienia się dziecka.

Co musi się znaleźć w wyprawce dla noworodka?

Odzież, artykuły higieniczne, zapas pieluch, miejsce i akcesoria do spania, wózek i nosidełko/fotelik – oto wszystko, co niezbędne dla noworodka w pierwszych dniach i tygodniach życia. Na zakup pierwszych zabawek przyjdzie czas nieco później – z pewnością także pojawią się wraz z pierwszymi prezentami. Nie trzeba również od razu kupować specjalistycznego jedzenia, choć wyjątkiem jest mleko modyfikowane, jeśli dziecko nie będzie karmione mlekiem mamy. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Ubrania dla noworodka

Powinny być dopasowane do pory roku i, co oczywiste, do rozmiaru dziecka. Warto kupić po 2 sztuki na każdy dzień tygodnia. W wyprawce powinny się znajdować:

body z krótkim i długim rękawem,

wiązane kaftaniki lub cienkie koszulki z długiem rękawem,

śpiochy i półśpiochy,

skarpetki,

cienka czapeczka,

spodnie,

cieplejszy sweter i/lub dres,

kombinezon (na zimę).

Artykuły higieniczne i pieluchy

Wybór kosmetyków do pielęgnacji dziecka jest kwestią indywidualną. Dla skóry noworodka najlepsza jest po prostu woda, takie też są zalecenia specjalistów, można jednak wybrać delikatne produkty z dobrym składem. Warto mieć pod ręką także jałowe gaziki, płatki i patyczki kosmetyczne, środek do przemywania pępka oraz krem do pupy. Niezbędna jest także wanienka i ręcznik do kąpieli dziecka. Jeśli chodzi o pieluchy – można wybrać jedno- lub wielorazowe, dopasowane rozmiarem do dziecka (zazwyczaj najmniejsze).

Miejsce i akcesoria do spania

Dla noworodka w pierwszych tygodniach życia idealny będzie rożek, który go szczelnie otuli. Dobrze mieć także koc na zapas. Niepotrzebna jest natomiast poduszka. Jeśli chodzi o łóżeczko – można wybrać klasyczne lub kołyskę.

Nosidełko i wózek dla noworodka

Fotelik/nosidełko jest niezbędne w przypadku podróżowania dziecka z samochodem, z kolei wózek – na spacery, które warto rozpocząć jak najszybciej.  W pierwszych dniach życia gondola wózka może również zastąpić łóżeczko.

Zakup smoczków i butelek jest kwestią indywidualną – warto mieć po jednej sztuce, na wszelki wypadek.

Wskazówki do wyprawki – o czym warto pamiętać?

Wbrew pozorom tego, co kupić dla noworodka, nie jest wiele. Warto też zachować umiar. W dobie zakupów przez Internet i sklepów otwartych do późnych godzin nocnych brak jakiejkolwiek rzeczy nie powinien stanowić problemu. Dzieci rosną i zmieniają się w bardzo szybkim tempie – na ich pierwsze tygodnie życia nie ma sensu robienia zakupów z myślą o kolejnych miesiącach. Pierwsze dni spędzone z dzieckiem pokażą, co okazało się zbędne, a co  jeszcze może się przydać.

"artykuł partnera"