Wykład i warsztaty dla dzieci

4 grudnia br. w Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Chocińskim Młynie odbyły się warsztaty dla dzieci w wieku 4 - 10 lat i ich opiekunów.

Nie ma wątpliwości, że warsztaty były udane. Ich celem było zaprezentowanie prostych technik wykonania ozdób choinkowych, oraz zachęcenie rodziców do wspólnego spędzania czasu i zabawy z dzieckiem.   |  fot. B. Grabowska

Tym razem dzieci miały okazję nauczyć się rozpoznawać wybrane gatunki drzew iglastych po szyszkach i gałązkach. Było to trudne zadanie, ale nawet te najmłodsze dzieci poradziły sobie z tym znakomicie.

Zbliżają się święta, więc znalezione świerkowe szyszki dzieci wykorzystały do przygotowania renifera, który pięknie będzie prezentował się na oknie lub choince. Dodatkowo dzieci wraz z rodzicami przygotowały choinkę z płatków kosmetycznych. Na koniec Maciej (zwycięzca gry w bingo) wraz z panią prowadzącą warsztaty rozdali drobne upominki od Świętego Mikołaja.

Niestety to było ostatnie spotkanie w tym roku. Kolejne dopiero 18 marca.

O porostach

30 listopada br. w Ośrodku Wypoczynkowym „Rejs” w Charzykowach zgromadzili się sympatycy Czwartkowych spotkań z przyrodą, by posłuchać o niesamowitym świecie porostów. Tym razem, na zaproszenie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” (który jest organizatorem tych spotkań),  z Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przyjechał dr Michał Węgrzyn.

Pan doktor podczas swojego wykładu postarał się wyjaśnić słuchaczom co to są porosty a także opowiedział o organizmach, które je tworzą. Wyjaśnił dlaczego w czasie suszy przybierają najczęściej barwy szare a po deszczu zielone. Na zakończenie podkreślił, że mieszkańcy naszego regionu żyją w naprawdę czystym środowisku.

Jeżeli wypoczywać to tylko w tych stronach, gdzie powietrze jest bardzo czyste. A świadczy o tym występowanie porostów, które są bardzo wrażliwe na zanieczyszenia m.in. metalami ciężkimi, dwutlenkiem siarki czy pyłami.

Niestety to był ostatni w tym roku wykład z cyklu Czwartkowe spotkania z przyrodą. Na kolejny zapraszamy w przyszłym roku 23 lutego.

Beata Grabowska


Zapisz