Wyjątkowy czwartek w Swornegaciach

W sezonie letnim w każdy czwartek, przed Kaszubskim Domem Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach, organizowane są spotkania, podczas których mieszkańcy oraz odwiedzający region turyści mogą zetknąć się z kulturą ludową.

Goście spotkania będą mieli okazję wziąć udział w pokazowych warsztatach tworzenia zabawek ludowych z drewna.   |  fot. M. Potulska

Zazwyczaj są to występy kapel ludowych, żarty i opowieści w języku kaszubskim, wspólne zabawy. Najbliższy czwartek - 4 sierpnia będzie wyjątkowy. Atrakcje rozpoczną się już od godziny 17.00, a nie, jak zazwyczaj o 18.00. Goście spotkania będą mieli okazję wziąć udział w  pokazowych warsztatach tworzenia zabawek ludowych z drewna. Pokaz poprowadzi rzeźbiarz – Jakub Orpiszewski.

drewno.jpgWarsztaty są elementem zadania „Kaszubskie piernaty do muzealnej chaty”, podczas którego powstają różne zabawki inspirowane folklorem kaszubskim. Większość z nich trafia do Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego i służy do uatrakcyjnienia pobytu najmłodszym gościom obiektu. Podczas czwartkowych warsztatów goście będą mogli nie tylko podziwiać artystę przy pracy, ale również spróbować własnych sił w wykonaniu drobiazgów z drewna. O godzinie 18.00, tradycyjnie już, odbędzie się występ kapeli Kaszubskiej – wystąpi kapela Zgrywańce z Kościerzyny.

Podobne spotkanie będzie organizowane również 11 sierpnia. W tym dniu organizatorzy – Stowarzyszenie Akolada i Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach zapraszają gości do Swornegaci również na godzinę 17.00.

Zadanie dofinansowuje gmina Chojnice.

Lucyna Bucław. Fot. M. Potulska