Wspominali tych, którzy walczyli pod Krojantami. W tym roku odwołano jednak inscenizację

Dziś w 78 rocznicę szarży pod Krojantami pod Pomnikiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich odbyły się uroczystości patriotyczno - religijne. W tym roku odwołano inscenizację bitwy.

Dziś pod Pomnikiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich wspominano bohaterską postawę ułanów.   |  fot. (olo)

Od 1966 roku w pierwszą niedzielę września pod pomnikiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich przypominana jest pamięć tych, którzy heroicznie walczyli w 1939 roku w obronie Polski. Pod Krojantami zabrakło już bohaterów tamtych wydarzeń, ale nie brakowało ich najbliższych oraz gości, w tym wielu przedstawicieli wojska.

- Polski tragiczny wrzesień żyje w naszej pamięci. Dziś wraz z kombatantami i gośćmi składamy hołd poległym i cześć wszystkim uczestnikom kampanii wrześniowej – powiedział wójt Zbigniew Szczepański. W apelu – podobnie jak rok temu - była jednak mowa nie tylko o bohaterach września 1939 roku i II wojny światowej, ale też o tych, którzy siedem lat temu zginęli pod Smoleńskiem … Jak widać wojsko, które wspomaga organizatorów, po raz kolejny postawiło na swoim.  

Wójt Zbigniew Szczepański mówił też o niedawnej nawałnicy, która zmieniła przebieg zaplanowanej już wcześniej uroczystości. – Żywioł huraganu był tak silny i przerażający, że pozbawił nas nadziei na normalną egzystencję. Ta chwila grozy i huraganu zrujnowała życie wielu rodzinom i pozbawiła życia w powiecie chojnickim pięciorga osób, w tym dwóch młodych harcerek koło Suszka – mówił wójt, który jeszcze raz podziękował wszystkim, którzy pomogli po tych tragicznych wydarzeniach, zwłaszcza miejscowej ludności.

Wójt wyjaśnił też gościom, że w tej sytuacji, jakiej znaleźli się mieszkańcy gminy Chojnice część plenerowa szarży i inscenizacja zostały odwołane, a środki zostaną przekazane potrzebującym rodzinom. Kazimiera Szark, opiekunka Izby Pamięci im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w szkole w Nowej Cerkwi, podziękowała wszystkim za to, że od tylu lat pielęgnują pamięć bohaterów szarży pod Krojantami. – W tym roku wzruszenie jest jeszcze większe po skutkach tragicznego huraganu – mówiła Kazimiera Szark.

Postawę mieszkańców gminy Chojnice, którzy ruszyli z pomocą potrzebującym po nawałnicy przyrównała do postawy ułanów. – To dziedzictwo i pokłosie bohaterstwa naszych kochanych ułanów. Ich duch wzmocnił nas, dodał nam sił i fantazji ułańskiej w ratowaniu mienia. Duch dowódcy Mastalerza natchnął do działania przedstawicieli naszej społeczności. Nasi sołtysi kierowali nie tylko jednym szwadronem, ale cała armią ludzi, którzy pospieszyli z pomocą z różnych stron Polski i stanęli do walki – mówiła opiekunka Izby.

Głos zabrała również Magdalena Merta, reprezentująca Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Mówiła o wierze Ułanów opartej na bohaterskiej postawie Polaków w 1918 czy 1920 roku. Mówiąc o niemieckiej nawałnicy z 1939 roku przyrównywała Krojanty do Westerplatte i innych miast, które stawiły czoła wrogowi nie tylko w pierwszych dniach wojny. Mówiła też m.in. o tym, że propaganda w PRL-u próbowała drwić z bohaterstwa polskich żołnierzy.

Był też apel i składanie kwiatów pod pomnikiem oraz uroczysta msza święta.  Relacja oraz apel w materiałach wideo.

Tekst i fot. (olo)

Zapisz

 1. 5 września 2017  19:33   To rocznica wybuchu wojny. Co ...   Chojniczanka

  To rocznica wybuchu wojny. Co roku obchodzona a nie apel tych co pod Smoleńskiem zgineli. PO co wtrącają to.....

  8
  1
  Odpowiedz
 2. 5 września 2017  09:26   Najgorsze jest to,   st.sierż. rezerwy

  że kiedyś rządził psychiatra a teraz rządzi niewyleczony pacjent tego psychiatry, ten chory człowiek powinien dostać jedynie karton żołnierzyków z plastiku lub ołowiu.

  7
  5
  Odpowiedz
 3. 3 września 2017  23:38   Gdyby asysta honorowa ...   Dobromir

  Gdyby asysta honorowa składała się z samych rekonstruktorów wyglądałoby to o wiele...wiele lepiej i donośniej niźli z tych żołnierzy. Polska armia to dzisiaj już tylko uroczystości patriotyczne i ... Po co nam pod Krojantami apel poległych , którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem ? Odseparować wojsko od uroczystości pod Krojantami i będzie spokój. Ale kaska z MON-u ...kaska - to jest najważniejsze w tej całej uroczystości. Ułani, gdyby wiedzieli jakie cyrki odprawia się na krojanckich polach pod ICH POMNIKIEM to by się w grobach poprzewracali

  24
  4
  Odpowiedz
 4. 3 września 2017  21:32   A CO TAM ROBILA MERTOWA Z KATOSTROFY SMOLEŃSKIEJ? WSTYT I HANBA :-(   CHOJNICZANIN

  TO BYLA 78 ROCZNICA BITWY POD KROJANTAMI A NIE MIESIECZNICA SMOLESKA

  28
  4
  Odpowiedz
 5. 3 września 2017  20:13   Szczyt wariactwa   VIKING

  przekroczył wszelkie dopuszczalne normy i osiągnął apogeum, jeszcze trochę a w zakładach pracy przed rozpoczęciem zmiany a w szkołach przed rozpoczęciem lekcji będzie odczytywany apel smoleński. Trzeba uciekać z tego biednego kraju, ostatni niech na przejściu granicznym zgasi światło. Wtedy szaleńcy nazwę Polska zmienią na Kaczyland i odgrodzą się od reszty świata murem i zasiekami z drutu kolczastego. Mrówa powiedz jak możesz mieszkańcom Chojnic, szczególnie tym którzy cię znają spojrzeć w oczy.

  32
  8
  Odpowiedz
 6. 3 września 2017  19:59   To jest impreza dla PiSorów ...   M. Chojnic

  To jest impreza dla PiSorów myślę że wytrzymamy jeszcze dwa lata , a ja nic się nie zmieni trzeba pakować manatki i żegna Polsko.

  35
  7
  Odpowiedz
 7. 3 września 2017  18:37   Już myślałem   Anty

  Patrząc na zdjęcia że papież też zawitał

  29
  5
  Odpowiedz
 8. 3 września 2017  18:11   Znowu "apel smoleński" ?   Zbigniew z Ch.

  Jeżeli odpier,,,,,, takie cyrki to nikt tam nie powinien iść oprócz wyznawców PIS-u.

  37
  7
  Odpowiedz