Wróżki i księżniczki na murach Chojnic

W Kurzej Stopie, właśnie otwartej po długotrwałym zamknięciu na skutek zawalenia się murów miejskich, można oglądać nową wystawę. Są to obrazy chojniczanki Bożeny Dudy. Niezwykłe, o czym mówi już sam tytuł – „Magia średniowiecznych Chojnic".

Na zdjęciu od lewej artystka Bożena Duda i dyrektor muzeum Barbara Zagórska.   |  fot. Maria Eichler

Autorka, raczej słabo kojarzona ze środowiskiem chojnickich artystów, zdobyła na swoje przedsięwzięcie stypendium marszałka województwa pomorskiego. Na dwóch piętrach baszty Kurza Stopa dzięki jej pracom przenosimy się w świat magicznych Chojnic stanowiących tło dla fantastycznych postaci – księżniczek, rycerzy, wróżek czy Pierrotów. Tłem są charakterystyczne obiekty miejskiej architektury – bramy, mury i wieże, ale uwagę przykuwają baśniowe stworzenia, czasami jest to tylko jedna postać, czasami jest ich więcej.

Malarka nie dba o realizm w ich przedstawieniu. Portretowane przez nią księżniczki czy wróżki to smukłe, nienaturalnie szczupłe osoby, których twarze nie zawsze są widoczne. Ukrywają się za rondami fantazyjnych kapeluszy. Mają strojne suknie, często towarzyszy im jakieś zwierzę. Obrazy operują stonowaną kolorystyką, a pędzel, na co zwróciła uwagę Barbara Zagórska, dyrektorka muzeum, jest tu ledwo widoczny. W oczy rzuca się perfekcjonizm malarki, dopieszczenie przez nią każdego detalu.

- Ostatnia wystawa pani Bożeny była u nas w 1988 r. – przypomniała Barbara Zagórska. – A więc minęło już 30 lat...Artystka wystawiała jednak w tym czasie swoje prace zarówno w kraju, jak i za granicą. Ma na koncie 28 wystaw indywidualnych, brała udział w ponad 70. wystawach zbiorowych. Wystawie towarzyszy pięknie wydany katalog. Kto chce się przekonać, że Chojnice mogą być magiczne, niech zajrzy do Kurzej Stopy, przynajmniej do końca grudnia wystawa będzie tu czynna. Z możliwością wydłużenia tego czasu, o ile zainteresowanie będzie wielkie.

Tekst i fot. Maria Eichler

Zapisz