„Wolę Reymonta od Mickiewicza”

Aleksandra Grzonkowska kl. III a o profilu humanistycznym, absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach.

Ola podczas odrabiania lekcji w domowym zaciszu.   |  fot. (je)

Wychowawcą jej klasy była Lidia Frączek; ulubiony przedmiot – język polski; hobby – gra na gitarze, czytanie książek (wszystko poza SF); słucha głównie rocka w wykonaniu zespołów takich jak Metallica, Muchy, Happysad, Myslovitz, Coma.

Przedmioty, które wybrałaś do egzaminu maturalnego?
Oprócz obowiązkowego ustnego i pisemnego z j. polskiego i obcego, a wybór padł na niemiecki na poziomie podstawowym, trzeba było zdecydować się na jeszcze jeden przedmiot. Jest nim WOS, czyli wiedza o społeczeństwie, także na poziomie podstawowym. W  poniedziałek zdawałam egzamin ustny z języka niemieckiego.

Jaki temat wybrałaś na pisemny z polskiego?

Zdecydowałam się na „Chłopów”, gdzie trzeba było przedstawić relacje pomiędzy ojcem, starym Bylicą, a jego córkami. Uznałam, że ten temat będzie dla mnie łatwiejszy.

Ile stron liczyła praca?

Obowiązkowym minimum były 2 strony i z niewielkim naddatkiem to zrealizowałam. Wybrałam ten temat, bo bardziej wolę sposób pisania Reymonta, niż Mickiewicza. Książka pisana wierszem troszkę mnie zniechęca. Następnym egzaminem był ustny z j. polskiego. Trzeba było wybrać temat prezentacji. Pytania były związane z lekturami, które były do wyboru. Znam już wynik tego egzaminu, otrzymałam 100% punktów. Udało mi się zdobyć „maxa”.

Kolejny egzamin to z WOS-u. Jak dałaś sobie radę?

Trudno jeszcze o tym powiedzieć. Mogę dodać, że wszyscy nastawiali się na to, że będzie dużo o Unii Europejskiej z powodu 5 rocznicy wejścia Polski do niej. Ale, niestety, było małe zaskoczenie. Bardzo dużo było o konstytucji i prawie, sprawiło to nam dużo trudności.

Jednym z zadań na WOS-ie było napisanie materiału dziennikarskiego.

Trzeba było przedstawić swoje wyobrażenie na temat sylwetki idealnego polityka. Podać jego cechy. Skorzystałam z poprzedniego zadania, gdzie był podany wynik ankiety. Jego uczestnicy odpowiadali na pytanie: „Jakie cechy uważają za najważniejsze u polityków?”. Wybrałam odpowiedzialność, uczciwość, patriotyzm, wartości rodzinne i religijne.

Plany na przyszłość?

Mam zamiar studiować teologię na UMK w Toruniu, ale na wszelki przypadek złożę także podanie na ten sam kierunek na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie. Po jej ukończeniu będę mogła uczyć religii w szkołach, być kuratorem, pracować w poradniach rodzinnych.

Życzę Tobie zrealizowania wszystkich zamierzeń.
rozmawiał: (je)