Wkrótce ruszą poszukiwania wód geotermalnych

Niedługo na obrzeżach os. 700-lecia i Kaszubskiego rozpocznie się odwiert w poszukiwaniu źródła gorącej wody, które może zasili miejską sieć cieplną. Warunkiem jest jej występowanie na głębokości ok. 2000 m.

Próbny otwór mający odpowiedzieć na pytanie, jaki jest potencjał geotermalny, powstanie już być może w październiku br.   |  fot. geobud.pl

Najprawdopodobniej w październiku na terenie położonym w okolicach ulic Ks. Pomorskich i Karsińskiej rozpocznie się odwiert, mający w założeniu dotrzeć do źródła bardzo gorącej wody nadającej się do ogrzewania mieszkań. Plan jest taki, by miał głębokość 1720 m z odchyłką +/- 10%, czyli nawet na prawie 2 km. Miasto pozyskało na to zadanie dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, które wynosi 4500 zł netto za każdy metr głębokości odwiertu.

- Niestety, ale przy 1892 mb mamy do zapłacenia ok. 2,2 mln zł VAT-u. To bardzo zła wiadomość dla nas. To nie jest mała suma pieniędzy. Niestety, może zdarzyć się, że dotrzemy na zakładaną głębokość, a nie będzie tam wody o właściwej temperaturze. Musimy być świadomi, że możemy bezpowrotnie stracić wydane na VAT 2,2 mln zł – uprzedził radnych na wczorajszej (27.09) sesji Rady Miejskiej burmistrz Arseniusz Finster.

Gdyby nie sprawdził się ten czarny scenariusz, to wówczas byłaby potrzeba drążenia obok kolejnego otworu o tej samej głębokości, by móc uruchomić pobieranie tej gorącej wody. Trafiałaby do wybudowanego obok specjalnego węzła cieplnego, a następnie do sieci CO. Być może będzie to realizować nowa spółka celowa, której udziałowcem byłby MZEC. Do 2001 roku był w 100% spółką miejską.

(je)