„Witacze” będą witać przyjezdnych?

Radna Aleksandra Stasińska chciałaby, aby przy wjazdach na teren powiatu chojnickiego stanęły tzw.”witacze”, które oddadzą charakter i piękno regionu.

Stare toporne betonowe witacze nie spełniły swojej roli i odstraszały wyglądem.   |  fot. arch.

Starosta Marek Szczepański nie mówi nie, ale przypomina, że gminy powiatu chojnickiego nie były zainteresowane współpracą w tej kwestii. - Powiat chojnicki jest jednym z piękniejszych i bardziej atrakcyjnych regionów w Polsce, zarówno pod względem krajobrazowym, przyrodniczym, turystycznym i infrastrukturalnym.

- Warto zadbać, aby wjeżdżając na teren naszego powiatu chojnickiego turyści zauważyli, że czeka na nich wiele ciekawych miejsc. Dlatego wnioskuję o rozważenie montażu tzw. „witaczy”, zaprojektowanych i wykonanych wg szablonu wyłonionego np. w drodze konkursu – proponuje radna Aleksandra Stasińska. Jej zdaniem „witacze”powinny stanąć na wjazdach na teren powiatu chojnickiego od strony Tucholi, Sępólna, Człuchowa, Bytowa, Brus i Czerska. - Niech to będą „witacze” oddające charakter i piękno naszego regionu – dodaje Stasińska.

- W ramach projektu Kaszubskiej Marszruty powiat stworzył projekt „witaczy” z logo Kaszubskiej Marszruty. Miały one stanąć na wjazdach do powiatu od strony Czerska i Brus na terenie gminy Chojnice i miasta Chojnice. Niestety, nasze gminy nie były zainteresowane współpracą finansową przy tym przedsięwzięciu. Do tematu wrócimy na najbliższym konwencie wójtów i burmistrzów – wyjaśnia starosta Marek Szczepański. Starosta chce też przedstawić ten temat na posiedzeniu spółki Promocja Regionu Chojnickiego.

(olo)

Zapisz

 1. 4 lipca 2019  17:27   Stare witacze   Mieszkaniec Chojnic

  Stare, betonowe witacze są piękne i solidne i prawie każdy ma do nich sentyment. Byłbym za tym, żeby je odświeżyć i skosić przysłaniające je chwasty, a tam gdzie nie ma witaczy - postawić identyczne.

  9
  0
  Odpowiedz
 2. 1 lipca 2019  15:45   Pani Aleksandro ! ...a ...   chojniczanin

  Pani Aleksandro ! ...a właściwie to szkoda słów na takie zachowanie ! Takich to mamy radnych,że aby "błysnąć" muszą coś powiedzieć (chociażby bez sensu).

  6
  0
  Odpowiedz
 3. 30 czerwca 2019  18:45   To moje dzieciństwo...   Kleks

  A mi się kojarzą z dzieciństwem. Za każdym razem gdy wracałem z rodzicami z wakacji lub turnusu kolonijnego to wypatrywałem właśnie tych starych, betonowych witaczy. Serce się radowało ,że za chwilę zobaczę moje miasto , podwórko , kolegów. Nie niszczcie ich.....

  17
  0
  Odpowiedz
 4. 30 czerwca 2019  05:44   Solidna konstrukcja   przecherus

  Infrastruktura raz wybudowana służy i pracuje latami. Czasami są to dziesiątki i setki lat. Oszczędzone na tym środki można wydać w inny sposób. Tak to było pomyślane. Po co nowe wydatki, kłopoty i długi? Po co burzyć to, co stoi? Po co psuć to, co działa? Po co wycinać to, co sobie ładnie samo rośnie?

  10
  0
  Odpowiedz
 5. 29 czerwca 2019  09:05   Istotne i faktycznie istotne   swarog

  Jak jest atrakcyjna oferta gospodarcza i turystyczna, to nawet witacze nikomu nie przeszkadzają. Gorzej jak jest gorzej. To wtedy nawet nieważne staje się bardzo ważne. Pozory często mylą.

  3
  1
  Odpowiedz
 6. 28 czerwca 2019  18:24   Witacze, bardzo dobre, już stoją!   sk

  Gdzie ta radna ma oczy?? I wiedzę?

  14
  2
  Odpowiedz
 7. 28 czerwca 2019  18:23   WITACZE "STARE" SĄ PIĘKNE I WESOŁE I MAJĄ WARTOŚĆ ARTYSTYCZNĄ   S

  oraz nikt takich nie ma. Mają one jedyną, niepowtarzalną estetykę wizualną i graficzną. Są znakiem identyfikacji Chojnic. Przez co promują świetnie Chojnice. Witacze nasze tworzą ikonosferą przestrzeni publicznej. Jakiś dobry artysta je zaprojektował. Wszędzie w Polsce takie rzeczy wpisuje się już na listy zabytków. Dbajmy o to co mamy. Design lat 60tych i 70tych jest kolekcjonowany przez najważniejsze polskie muzea. Na swoje własne, niewyedukowane życzenie i niewiedzę, zniszczylibyśmy ogromną wartość rejonu, te witacze. Szkoda tylko że włodarze tych znaków nie doceniają i nie właczają tego świetnego designu do swoich znaków regionu i materiałów promocyjnych. W końcu te witacze pokazują że tradycja żeglowania i lasów trwa u nas już bardzo długo. No ale zapewne włodarze, radne, radni i mieszkańcy nie zaglądają na takie wystawy jak niedawna w Muzeum Miasta Gdyni piękna wystawa Karola Śliwki, słynnego polskiego grafika znaków i logotypów. Pani Olu, radno, to nie jest dobry pomysł który Pani podała. http://www.muzeumgdynia.pl/wystawa/karol-sliwka-polskie-projekty-polscy-projektanci/

  23
  0
  Odpowiedz
 8. 28 czerwca 2019  13:19   Nie ma to jak wyrzucić kasę...   Radzio

  Jestem na NIE. Kolejny pomysł za wielkie pieniądze. Może warto w to miejsce postarać się, aby na ulicach były śmietniki nie tylko w centrum. Może warto zadbać o większą ilość patroli policji i straży miejskiej. Może warto "pozbierać" śmieci, które walają się po mieście w bocznych uliczkach. Przecież to też część naszego miasta. Stanowczo nowe pomniki próżności są nam niepotrzebne. Podobają mi się i popieram wypowiedzi Tych, którzy są za tym, aby odnowić (bez pstrokatych ulepszeń!) istniejące. Nie zapominajmy, że to nasza historia. Nie niszczmy jej wstawiając "plastikowe" badziewia.

  14
  1
  Odpowiedz
 9. 28 czerwca 2019  12:30   Klasyka i sentyment   Kasia

  Dlaczego usuwamy wszystko co stare? One mają swój urok. Nie lepiej odnowić i zostawić jako perełki vintage?

  23
  0
  Odpowiedz
 10. 27 czerwca 2019  21:53   Słaby pomysł   Piotr N.

  Od dawna te obiekty takie były, to już tradycja... nikt takich nie ma. Ale jak nie ma lepszych pomysłów na aktywność to i witacze przeszkadzają :( smutne to...

  24
  0
  Odpowiedz
 11. 27 czerwca 2019  21:04   Może w kolorach tęczy   anonim

  Może w kolorach tęczy

  5
  7
  Odpowiedz
 12. 27 czerwca 2019  18:13   Było, Temat przepadł ze ...   Było

  Było, Temat przepadł ze względu na to, że to tak naprawdę nikomu niepotrzebne.

  8
  7
  Odpowiedz
 13. 27 czerwca 2019  16:22   Te stare witacze mają ...   Oko

  Te stare witacze mają swoisty charakter już wpisały się w historię miasta warto je zaadaptować.

  37
  1
  Odpowiedz
 14. 27 czerwca 2019  15:31   Po co? (1)   Polus

  Te stare nie sa takie zle. Po co wudawac kase ? Mozna stare ladnie odrestaurowac, dodac troche kolorow i bedzie OK.

  43
  3
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 1 lipca 2019  23:43   Bez dodawania kolorów   D

   bo witacze te są nie przypadkowo zaprojektowane graficznie i wizualnie jako w czerni i bieli. Proszę się im przyjrzeć dokładnie. Czyjegoś dzieła się nie zmienia. A na pewno "nie poprawia" na kolorowo.

   3
   0