Wirtualny spacer po wystawie "Ptaki"

Chojnickie Centrum Kultury zaprasza do obejrzenia wystawy Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego w wydaniu spaceru on-line. Rysunki, grafiki i pastele z cyklu "Ptaki" kojarzą mi się właśnie z nadlatującymi nad łan zboża krukami.

Na wirtualne zwiedzanie wystawy prac Janusza Trzebiatowskiego zaprasza ChCK.

Ale ich forma jest bardziej zbliżona do dynamicznego i agresywnego znaku, ideogramu, abstrakcyjnej plamy, czarnego proporca. - Rysunki i grafiki Trzebiatowskiego rozegrane są w czerni i bieli, natomiast pastele w antagonistycznych barwach czerni, czerwieni, brązu, ugru, zieleni, błękitu czy granatu. Ostre formy ptaków zderzają się z różnego typu tłem, powietrzem, przestrzenią, raz bardziej gęstą, nasyconą i kolorową, a raz rozrzedzoną, siną, ciemnobrunatną a nawet czysto czerwoną.

- Cały dramat tych efemerycznych i ekspresyjnych prac dzieje się w zderzeniu rozwichrzonej i ostrej formy ptaka z pulsującym, czasami ciemnym, a czasami twardym lub kolorowym otoczeniem. Obserwując od lat twórczość malarską Janusza Trzebiatowskiego pozwolę sobie zauważyć, że cykl "Ptaków" sumuje jakby jego doświadczenia i poszukiwania, ba nawet podejmuje pewne ryzykowne eksperymenty. Trzebiatowski decyduje się na eksploatację jednego motywu i odnajduje w tym możliwość piętrzących się permutacji.

- Daje mu to autentyczną, artystyczną wolność i swobodę, co wykorzystuje na kolejne i dalsze warianty ujmowania niby podobnej formy, ale dającej zaskakującą różnorodność, a zarazem jednorodność. Lapidarna forma czarnych sylwetek ptaków w rysunkach i grafikach Trzebiatowskiego przypomina kaligraficzny ideogram, wyzwala lekkość i ruch, ostrość i migotliwość, co pasuje jak ulał do natury ptasiej, jak również do sposobu pojawiania się w naszych przyziemnych obserwacjach. - Stanisław Tabisz.

Janusz Jutrzenka-Trzebiatowski urodził się w Chojnicach 9 lipca 1936 roku. Od 1954 roku nieprzerwanie żyje i pracuje w Krakowie. Jego twórczość to malarstwo, rzeźba plakat, mała forma rzeźbiarska, medalierstwo, a także realizacje w zakresie architektury i scenografii. W dorobku także twórczość poetycka. Za całokształt twórczości odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta i Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta, Złotym Laurem za Mistrzostwo w Sztuce i wieloma innymi odznaczeniami i wyróżnieniami.

Wystawiał za granicą w: Anglii, Armenii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chinach, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indiach, Irlandii, Izraelu, Japonii, Kanadzie, na Kubie, w Luksemburgu, Meksyku, Niemczech, Norwegii, Polsce, Rosji, Serbii, Słowacji, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, Syrii, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainie, na Węgrzech, we Włoszech. 235 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, udział w 525 wystawach międzynarodowych, ogólnopolskich i środowiskowych. Łącznie 760 wystaw.

Muzyka: Izabela Jutrzenka Trzebiatowska

Ł. Sajnaj