Wiosną 2023 ma być odnowiony skwer na pl. Niepodległości

Wreszcie jest gotowa dokumentacja techniczna wraz z pozwoleniami na budowę rewitalizowanego skweru na pl. Niepodległości. Pojawi się na nim WC z zielenią na ścianach i dachu oraz napis „Chojnice” ze stali kortenowej.

Widok na skwer od strony ul. Swarożyca.   |  fot. Prac. projektowa

Na niedawnym posiedzeniu komisji komunalnej Architekt Miejski Andrzej Ciemiński przedstawił radnym stopień zaawansowania przygotowań do prac przy przebudowie skweru pomiędzy ul. Gdańską, a placem Niepodległości na odcinku od marketu Netto do ul. Swarożyca. Jak pisaliśmy w marcu br. przy przedstawianiu koncepcji programowej, nowe WC stanie w miejscu nieczynnego, które funkcjonowało opodal pomnika Chrystusa Króla.

Będzie dwustanowiskowe, w tym dla niepełnosprawnego. Zostanie ustawione, jako wolnostojące i otrzyma całoroczną zieleń nie tylko na ścianach, ale i na dachu. Konstrukcja będzie podobna do tego ulokowanego w Fosie Miejskiej. Część nawierzchni otrzyma cegłę klinkierową, by „zsynchronizować się” z istniejącą nawierzchnią ul. Kościuszki. Zieleń, która pojawi się na skwerze, będzie sztucznie nawadniana. Posadzone zostaną dwa drzewa, być może platany, o obwodzie 40 – 60 cm na wysokości 1 m.

Pojawią się ponadto dwie ławki. Odcinek chodnika od pl. św. Jerzego do ul. Swarożyca zostanie spłaszczony, ale będzie miał w połowie długości kilka schodków o wysokości 10 cm. Napis „CHOJNICE” ma stanąć w pobliżu ChCK. Będzie wykonany ze stali kortenowej, a jego litery mają mieć wysokość 120 cm. Jak dopytał Bartosz Bluma, mimo że staną na trawniku, będzie można „bezpiecznie” stanąć obok niego, by zrobić pamiątkowe zdjęcie.

W ubiegłym tygodniu komplet dokumentacji trafił do Wydziału Komunalnego, który rozpoczął przygotowania do ogłoszenia przetargu. Jak wyjaśnił radnym dyrektor Wydziału Jarosław Rekowski, wszelkie prace na skwerze powinny zakończyć się wiosną 2023 roku. W dyskusji Bartosz Bluma ponownie wywołał temat zmiany trasy ścieżki rowerowej wzdłuż ulic Sukienników i Gdańskiej w tym rejonie miasta. Wnioskował o to, by rowerzyści nie mieli kolizji z czekającymi przed przejściem w stronę ul. Kościuszki na zielone światło.

Dyrektor Rekowski wyjaśnił, że przeniesienie trasy jednokierunkowej ścieżki rowerowej wiązałoby się ze zmniejszeniem terenów zielonych na skwerze. Rowerzyści dalej będą musieli zejść ze swych dwukołowców przed przejściem, by za nim jechać wzdłuż ul. Gdańskiej.

(je)