Wielkie święto chojnickiej mleczarni

Mleczarnia w Chojnicach obchodzi swoje 120 - lecie. Z okazji jubileuszu powstała książka opisująca trwającą już ponad wiek historię przetwórstwa mleka w mieście i jego okolicach.

3 października przewidziano dzień otwarty dla mieszkańców, w ramach którego będą oni mogli zwiedzić zakład po unowocześnieniu oraz spróbować produktów Spomleku.   |  fot. (ro)

Za protoplastę chojnickiej mleczarni uznany został zakład, który pod koniec XIX w. otworzył przy ulicy Wałowej Johann Rahm. Pracowały w nim zaledwie trzy osoby. Tego rodzaju małe przedsiębiorstwa dominowały wówczas w Chojnicach, które licząc 10 tys. mieszkańców, były w niewielkim stopniu uprzemysłowione.

W branży spożywczej działały wówczas m.in. trzy browary, również zatrudniające po kilka osób. W 1909 r. nastąpiła zmiana właściciela, a zakład przerabiał wówczas ok. 60 000 litrów mleka miesięcznie – czyli tyle, ile dzisiaj przez mniej więcej 5 godzin! Wytwarzał mleko spożywcze, masło i ser.

W tamtych czasach konsumentami produktów z mleczarni byli przede wszystkim mieszkańcy miast. Na wsiach gospodarze samodzielnie przetwarzali mleko na potrzebne im produkty, często także na sprzedaż. To powodowało, że w pewnym sensie mleczarnia „rywalizowała” o surowiec ze swoimi dostawcami. Trudno w ogóle tamte realia porównywać z dzisiejszymi czasami – mówi Damian Kożuch, dyrektor chojnickiej mleczarni.

Zakład w Chojnicach, po połączeniu w 2013 r. działający jako oddział Spółdzielczej Mleczarni Spomlek z Radzynia Podlaskiego, to dziś bardzo nowoczesna mleczarnia, wyspecjalizowana w produkcji serów dojrzewających. Sztandarowym wyborem będzie Salami, z którego Chojnice znane są już od lat. Natomiast niedawno pracę rozpoczęła nowa linia produkcyjna o wydajności 300 tys. litrów mleka na dobę, czyli 900 ton sera miesięcznie.

Pomimo długiej historii, nasza mleczarnia nigdy wcześniej nie zyskała tak dużego znaczenia na polskim  rynku. Przez 100 lat byliśmy zakładem o charakterze lokalnym, a sprzedaż poza regionem podjęta jeszcze w latach 90. XX w. była bardziej wyrazem konieczności niż decyzją strategiczną. Dzisiaj ser z Chojnic oferowany jest pod znaną marką Serenada i dociera do konsumentów w całej Polsce – mówi Damian Kożuch. – To oczywiście przekłada się bezpośrednio na nasze możliwości rozwoju oraz współpracę z dostawcami. Dlatego, pomimo szacunku dla dorobku dawnej OSM Chojnice, warto było podjąć decyzję o połączeniu się z większą spółdzielnią. Samodzielnie nie bylibyśmy w stanie osiągnąć tak dużo w rywalizacji z tak silną konkurencją.

W ramach obchodów jubileuszu, obok wydarzeń oficjalnych i spotkania integracyjnego, przygotowywane są również atrakcje dla mieszkańców miasta. Już 3 października każdy będzie miał możliwość od środka obejrzeć unowocześniony zakład, dowiedzieć się jak powstaje ser, spróbować różnych produktów SM Spomlek (nie tylko tych powstających w Chojnicach).

Zapraszamy na Dni otwarte zakładu

3 października 2015 r. zapraszamy mieszkańców Chojnic i okolic na Dzień Otwarty Spółdzielczej Mleczarni Spomlek. To jest wspaniała okazja, żeby zobaczyć jak powstają znane i lubiane sery dojrzewające tj. Salami, Gouda. Goście zobaczą jak wygląda droga od przyjęcia mleka poprzez jego ocenę fizyko - chemiczną i mikrobiologiczną, obróbkę termiczną mleka oraz cały proces wytwarzania sera żółtego do uformowania, a następnie proces jego solenia i dojrzewania do gotowego wyrobu na sklepowej półce.

Będzie możliwość porozmawiać z pracownikami zakładu oraz uczestniczyć w degustacji naszych produktów. Serowarzy zdradzą wiele ciekawostek ze świata serów żółtych. Spomlek otworzy swoje bramy dla zwiedzających o godz. 10:00, 10:30, 11:00, 11:30. Każda grupa będzie liczyć ok. 20 osób. Liczy się kolejność zgłoszeń! Aby zapisać się na listę zwiedzających należy zadzwonić pod numer: 501-986-086/ 514 -756-272 (w godz. 7:00-15:00).

Zapraszamy!