Wieczornica pamięci Juliana Rydzkowskiego patrona "jedynki"

W auli Szkoły Podstawowej nr 1 odbyła się uroczysta wieczornica podsumowująca Dni Patrona szkoły, którym od roku 1996 jest Julian Rydzkowski. Tradycją szkoły jest coroczne święto związane z tą barwną i ważną w historii miasta postacią.

W auli odbyła się "Wieczornica pamięci Juliana Rydzkowskiego" - patrona Szkoły Podstawowej nr 1.   |  fot. nad.

Dyrektor Ewa Modrzejewska  powitała licznie zgromadzonych nauczycieli, rodziców, uczniów i gości: Bogdana Kuffla – przewodniczącego Komisji Oświaty oraz Marka Szanka – przewodniczącego Komisji Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego. Artystyczną część otworzyła grupa taneczna przygotowana przez Mirosławę WęsierskąKarasiewicz, która zaprezentowała walc wiedeński. W ramach Dni Patrona, corocznie organizowany jest przez  Michała Leszczyńskiego ,,Koncert muzyki instrumentalnej‘‘  który na trwałe wpisał się w kalendarz imprez szkolnych.

Niektórzy z uczestników zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne, zdobywane w Szkole Muzycznej w Chojnicach oraz prywatnie. Na instrumentach klasycznych grali: Wiktor Lunitz z kl. V b, Oskar Karasiewicz z kl. V b, Milena Synak z kl. VII c, Hanna Karasiewicz z kl. VI a, Anna Karasiewicz z kl. V b, Eryk Kowalski z kl. IV c oraz Julia Windorpska z kl. VII d. Od lat nasza szkoła organizuje międzyszkolny konkurs "Chojnice - moje miasto" dla klas III, który koordynuje Urszula Michalik.

W tym roku I miejsce zdobyła nasza szkoła, II miejsce - SP 5, III miejsce - SP 3, a IV miejsce - SP 8. Co roku odbywa się też konkurs dla klas III o patronie szkoły. W tym roku zwyciężyła klasa III a w składzie: Bruno Karwat, Jakub Bielawa, Maja Włoch. Konkurs organizowała  Aleksandra Redzimska. W tym roku odbyła się kolejna edycja  konkursu multimedialnego. Tym razem uczniowie klas IV – VIII i gimnazjalnych przygotowali prezentację na temat ,,Śladami patrona naszej szkoły’’. Koordynatorem  konkursu był Wojciech Lewiński. W kategorii klas IV – VI I miejsce zdobyła Antonina Delikta z kl. V b, II miejsce – Kuba Kujawski z kl. VI b.

W kategorii klas VII – VIII  I miejsce zdobyła Dominika Barbarska z klasy VIII b. W kategorii III klas gimnazjalnych I miejsce zdobył Oskar Kucmann z III g. W tym roku odbył się III konkurs krasomówczy. Uczniowie klas IV - VI prezentowali legendy lokalne. Jury oceniało zasób słownictwa, elegancję wypowiedzi i charyzmę uczestników. I miejsce zdobyła Aleksandra Otta z kl. IV e, II miejsce – Oliwia Wosik z kl. VI c i Oliwier Królikowski z kl. V a, III miejsce – Jaromir Wódzik z kl. V e. Wyróżnienia otrzymali: Bartłomiej Kłodawski z Ve i Maksymilian Turzyński z V d. Koordynatorem tego konkursu była Anna Buchwald.

28 lutego odbył się konkurs wiedzy o Chojnicach i regionie dla klas IV- VI i klas VII-VIII oraz III klas gimnazjalnych, który przygotowali nauczyciele historii: Piotr Dyląg i Arkadiusz Gierszewski. Oto wyniki: w grupie klas IV – VI : I miejsce zdobyła kl. V e w składzie: Adam Knitter, Bartłomiej Kłodawski, Jaromir Wódzik, II miejsce kl. IV c: Eryk Kowalczyk, Hanna Słomska, Laura Stolarczyk, III miejsce kl. IV d: Franciszek Jarzembiński, Antoni Kamiśński, Laura Słomska. W kategorii klas VII - VIII i gimnazjalnych zwyciężyła  kl. VIII b w składzie: Maciej Ilnicki, Jakub Knitter, Bartosz Rakowski. II miejsce III f: Monika Belke, Liwia Borau, Kajetan Wódzik, III miejsce kl. III a: Julia Haratyk, Julia Lemanczyk, Julia Spichalska.

Nasi najmłodsi koledzy i koleżanki z klas I – III, zainspirowani postacią patrona, wykonali prace plastyczne pt. ,,Ławeczka pana Juliana’’. W tym konkursie I miejsce otrzymała Iga Fojut z kl. I c, II miejsce Martyna Kołsut z kl. I c, III miejsce Aleksander Cisewski z kl. I d. Wyróżnienia otrzymali: Iga Czezowska z kl. II c, Maksymilian Lemanczyk z kl. I d, Weronika Bohowicz z kl. II c. Koordynatorem konkursu była Jolanta Kołyszko.

Z okazji Dni Patrona w naszych klasach i na szkolnych korytarzach pojawiły się ciekawe gazetki dotyczące naszego patrona. Piękną ekspozycję historyczną przygotowała także Natalia Witkowska. Również w bibliotece szkolnej Joanna Stoltman i Marta Januszewska zorganizowały ciekawą wystawę prezentującą materiały archiwalne z życia i działalności Juliana Rydzkowskiego. Odbyliśmy wycieczki do muzeum, którego założycielem był nasz patron. Były one świetnym materiałem na sprawozdania.

Jednym z nich było sprawozdanie Mai Dykier z kl. V e. W koncercie wystąpiły także dwie uzdolnione wokalnie uczennice: Karolina Lewińska z  kl.VI c i Julia Kamińska z  III b  gimnazjalnej, które zaprezentowały piosenki patriotyczne. Obchodząc  Dni Patrona, nie zapominamy o naszych absolwentach, z których jesteśmy dumni. Tego wieczoru wystąpiła nasza absolwentka Celina Lesman, obecnie uczennica Katolickiego Liceum w Chojnicach. Na zakończenie wystąpił chór szkolny (przygotowany przez Michała Leszczyńskiego, a tego wieczoru pod opieką Magdaleny Czarnowskiej), który zaprosił zebranych do wspólnego zaśpiewania dwóch znanych i popularnych piosenek o Chojnicach.

Tegoroczny koncert prowadziły Maja Zychska i Wiktoria Reca z kl. VII c. Nagłośnieniem i stroną techniczną zajmował się uczeń  klasy III d  gimnazjum Angelo Wahl. Koordynatorem obchodów Dni Patrona w szkole była Beata Klunder.

Nad. (fot. M. Czarnowska, M. Leszczyński)

Zapisz