Wieczór poetycki

Wczoraj (9.02.) w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie ze znanym poetą, autorem tekstów, kompozytorem, a także architektem, Janem Sabiniarzem.

Publiczność podczas spotkania z autorem.

Licznie zebrana publiczność mogła wysłuchać, w wykonaniu autora, jego najnowsze wiersze. Powstały one od listopada 2009 do stycznia 2010. Część z nich podczas pobytu we Włoszech, część w kraju. Te włoskie z okazji wyjazdu rodzinnego nad jezioro Trazymeńskie na pograniczu Umbrii i Toskanii. Zauroczony tamtejszym krajobrazem, a także ludźmi tam mieszkającymi, napisał m.in. wiersz pt. „Piękno ciemnobrązowe”. Tytuł nawiązuje do koloru oczu mieszkanek tej krainy. Inne wiersze przedstawione na wieczorze poetyckim najczęściej związane były z losem człowieka, jego egzystencją. O tym właśnie mówiły wiersze „Cisza jak ta”, „Wolność” czy „Miłosierdzie”. Jeden z wierszy poświęcony był niedawno zmarłemu aktorowi Zbigniewowi Zapasiewiczowi, którego Jan Sabiniarz uważa za jednego z najwybitniejszych w historii.
Wiele czasu zajęła też swobodna dyskusja z miłośnikami poezji i odpowiedzi na ich pytania. Jedno z nich dotyczyło, kiedy ukaże się kolejny tomik z wierszami. Okazało się, że „licznik” jest aktualnie na pozycji 2800, trwa ich opracowywanie, szukanie wydawcy. A może choć część z nich umieści pan na swej stronie internetowej? Pytanie o wyjazdy do Włoch wywołało przywołanie ciekawej historii. W czasie ostatniego pobytu dostał w prezencie książkę, w której jest zdjęcie Jana Sabiniarza. Powstało przed dwoma laty, gdy zwiedzał Sienę. Rozmawiano nie tylko o poezji. Gość spotkania narzekał na zaśmiecanie krajobrazu domami, które zaimportowano z Kanady czy Niemiec. Uważa, że tradycyjny polski styl budowania idzie w zapomnienie. Czekamy teraz na kolejne spotkanie z Janem Sabiniarzem. Może z gitarą w roli głównej?
(je)

 1. 11 lutego 2010  00:00   Czy te byłe witacze Chojnic ...   anonim

  Czy te byłe witacze Chojnic to Jego dzieło?

  0
  0
 2. 10 lutego 2010  16:12   I będzie nagi...,nagi... ,na ...   anonim

  I będzie nagi...,nagi... ,na gitarze grał.

  0
  0
 3. 10 lutego 2010  15:34   Super, niech się autor nie ...   anonim

  Super, niech się autor nie wypowiada na temat projektowania domów bo się na tym kompletnie nie zna.Te jego checzki pasują do skansenu sztuki zbędnej lecz nie dla ludzi i zamieszkania.

  0
  0