Wicestarosta Mariusz Paluch chce kupić karnet na basen radnej Mirosławie Daleckiej

Dziś radni powiatu chojnickiego uchwalali budżet na 2019 rok. I jak zwykle nie zabrakło ciekawej wymiany zdań między zarządem powiatu a radnymi opozycji z PiS. W tle dyskusji o budżecie pojawił się basen i prezes Kaczyński.

Wicestarosta Mariusz Paluch będzie zarabiał więcej niż starosta Marek Szczepański, więc może pomyśleć o ... zafundowaniu rocznego karnetu na basen radnej Mirosławie Daleckiej.   |  fot. (olo)

- To jest budżet zrównoważony bez wielkich kredytów, ale też bez stagnacji, w którym przewidzieliśmy podwyżki 5 proc. dla pracowników starostwa i jednostek podległych – mówił starosta Marek Szczepański, który szczegółowo omówił planowany budżet powiatu na 2019 rok.
Najważniejsze liczby to: dochody budżetowe w kwocie 123,5 mln zł, z czego 116 mln zł to dochody bieżące, wydatki w wysokości 129,3 mln zł, z czego bieżące 112 mln zł. Deficyt wyniesie więc 5,8 mln zł, a zostanie pokryty z kredytu bankowego 3,5 mln zł oraz z wolnych środków 2,3 mln zł. Ze szczegółami budżetu można zapoznać się tutaj: https://bip.powiatchojnice.pl/Download/get/id,24176.html

Projekt budżetu skomentowali radni opozycji Wojciech Rolbiecki i Mirosława Dalecka. Ten pierwszy podkreślił, że jest to budżet na miarę możliwości, ale nie potrzeb, bo te są o wiele większe. - Mamy kontynuację rozpoczętych inwestycji, brakuje za to wielkich nowych inwestycji na najbliższe lata, co wynika z zaciągniętego rok temu wysokiego kredytu – mówił Rolbiecki. I dodał, że cieszy się z relatywnie niskiego deficytu i z podwyżek wynagrodzeń, ale jak dodał, że nie miał żadnego wpływu  na kształt tego budżetu i są rzeczy, które mu się nie podobają – chociażby zbyt liczny zarząd, zbyt wiele komisji czy dotowanie spółki Promocja Regionu Chojnickiego.

Rolbiecki zaproponował wręcz połączenie tej spółki z Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym, które jak przypomniał, mimo zapewnień byłego starosty Stanisława Skai samo się nie finansuje. - Nie będziemy przeciwni, dajemy wam kredyt zaufania, licząc, że w 2019 roku wnioski radnych PiS zostaną uwzględnione do budżetu na 2020 rok. Tym razem wstrzymamy się od głosu – mówił Rolbiecki. Radna Mirosława Dalecka sumowała kwoty zaciągniętych kredytów i przypominała zeszłoroczny wysoki deficyt, nazywając budżet na 2019 rok jako budżet na przetrwanie po zeszłorocznym budżecie wyborczym nastawionym na wielkie inwestycje. 

Radna wywołała też do tablicy wicestarostę Mariusza Palucha i przypomniała, że ten idąc do wyborów obiecał mieszkańcom powiatu darmowy wstęp na basen, a ona tej zapowiedzi w projekcie budżetu nie zauważyła. Starosta Marek Szczepański podkreślał, że ani Mariusz Paluch ani on sam nie są w pojedynkę twórcami budżetu i nie ma możliwości finansowania przez powiat pomysłów poszczególnych radnych czy członków zarządu. Głos zabrał też Mariusz Paluch.

- Dopiero rozpoczęliśmy swoje funkcjonowanie, więc mam jeszcze trochę czasu, by spowodować ze wszystkich swoich sił, żeby mieszkańcy powiatu mogli cieszyć się tym co jest i co ma służyć społeczności. Dążymy do tego, aby naszym mieszkańcom żyło się coraz lepiej, będziemy czerpać ze wzorców zachodnich, gdzie gminy zrzucają się np. na utrzymanie Parków Wodnych i mieszkańcy wchodzą za symboliczną opłatą – mówił Paluch.

Paluch zauważył, że w wyborach zagłosowało na niego 1070 osób i jakby co, to byłby w stanie pokryć wejście na basen przynajmniej dla swoich wyborców, którzy mu zaufali i oddali na niego głos. Paluch zapytał też radną Dalecką, czy na niego głosowała, a gdy ta zaprzeczyła powiedział, że i tak może zafundować jej... roczny karnet na basen.

Ostatecznie 16 radnych było za przyjęciem budżetu, a 5 wstrzymało się od głosu. Radni pochylili się też nad wynagrodzeniem starosty, choć to było formalnością, gdyż wynagrodzenie jest narzucone z góry. Jak się okazało po cięciach wynagrodzeń „zafundowanych” przez partię rządzącą, starosta będzie zarabiał mniej niż... wicestarosta Mariusz Paluch i etatowy członek zarządu Stanisław Skaja.  O to, czy ci panowie będą zarabiali więcej od starosty dociekała radna Mirosława Dalecka. - Tak, to prawda, pan wicestarosta i członek zarządu będą mieli wyższe wynagrodzenie niż to, które zaproponował mi prezes Jarosław Kaczyński – powiedział starosta Marek Szczepański.

- Muszę zapytać w centrali partii, bo jestem zaskoczony, że prezes Jarosław Kaczyński jest zainteresowany ustaleniem wynagrodzenia starosty Szczepańskiego – powiedział Wojciech Rolbiecki i dodał, że Marek Szczepański... nie musi być starostą. - Każdy z nas jest wolnym człowiekiem, może pracować gdzie chce i może szukać pracy, do której ma predyspozycje,  wykształcenie i która mu odpowiada. Co najmniej śmieszne jest obwinianie ustawodawcy, że ustalił taką a nie inną kwotę maksymalną wynagrodzenia – dodał Rolbiecki.

-  Błąd logiczny, nie mówiłem, że prezes Kaczyński ustalił wynagrodzenie mi jako Markowi Szczepańskiemu, bo pewnie nawet nie wie o moim istnieniu. Natomiast prezes Kaczyński zaproponował z mównicy parlamentu wynagrodzenia dla starostów, marszałków, burmistrzów, prezydentów. Ubolewam nad tym, że rada powiatu nie ma możliwości kształtowania wynagrodzeń osób, które zarządzają powiatami. Ja nie ubolewam i nie płaczę nad moim wynagrodzeniem, ale uważam, że radni powinni mieć możliwość wynagradzania za zaangażowanie, odpowiedzialność i prace, a nie daję zgody na to, żeby to ustalał ktoś z centrali – powiedział Szczepański.

Starosta będzie zarabiał  9660 zł brutto, ponadto staroście przysługuje dodatek za wieloletnią pracę, nagroda jubileuszowa lub dodatkowe wynagrodzenie roczne. 

Tekst i fot. (olo)

Zapisz

 1. 27 grudnia 2018  15:24   Do pracy   Mieszkaniec

  Weźcie się wszyscy do pracy to zrobicie na basen i nie tylko i nie trzeba nigdzie wyjeżdżać

  6
  5
  Odpowiedz
 2. 26 grudnia 2018  15:49   Pupil   Dak

  Jak Finster powiedział dał mu szanse "królik doświadczalny" może przed powierzeniem jemu stanowiska trzeba było go zbadać psychicznie i obserwować w zakładzie psychiatrycznym, przez dłuższy okres.

  18
  5
  Odpowiedz
 3. 25 grudnia 2018  19:02   Też poprosze karnet na basen ... (1)   anonim

  Też poprosze karnet na basen

  19
  7
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 4. 23 grudnia 2018  22:20   Panie Olku zdjęcie jest ...   anonim

  Panie Olku zdjęcie jest kapitalne!

  20
  9
  Odpowiedz
 5. 23 grudnia 2018  22:02   mieszkaniec   anonim

  To buta i chamstwo! Jak można pełnić w taki arogancki sposób funkcję wicestarosty? Przecież to ogromna pomyłka jak ten człowiek odnosi się do wyborców!

  35
  10
  Odpowiedz
 6. 23 grudnia 2018  21:15   Bch   anonim

  Widać przedwyborcze spotkanie w Wymysłowie spełnienia się

  13
  11
  Odpowiedz
 7. 23 grudnia 2018  20:42   Oto dwaj Showmeni   anonim

  Oto dwaj Showmeni

  25
  8
  Odpowiedz
 8. 23 grudnia 2018  15:13   postkomunistów? (2)   anonim

  ....możesz rozwinąć bo nie chce mi się wierzyć że akurat ci dwoje to komuchy.

  21
  9
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 9. 23 grudnia 2018  15:03   Widok tych dwóch ... (1)   mirko

  Widok tych dwóch postkomunistów powoduje u mnie odruchy wymiotne.

  28
  12
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 10. 23 grudnia 2018  11:43   Program wyborczy Mariusza Palucha (ulotka wyborcza) (2)   król Julian

  Moje zdania do wykonania: pkt. 4 "Bezpłatny wstęp do Parku Wodnego w Chojnicach dla WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW POWIATU.

  36
  9
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 24 grudnia 2018  09:05   Mnie nie interesuje taplanie ...   Foxi

   Mnie nie interesuje taplanie się w basenie, więc nie ma dla mnie znaczenia ta obietnica wyborcza. W ogóle się dziwię o co wy macie taki ból *****. Nie stać was na basen? Taka bida tu jest czy jak?

   3
   12
  • 23 grudnia 2018  15:21   PANIE PALUCH PAMIĘTAMY JAKIE ...   chojniczanin

   PANIE PALUCH PAMIĘTAMY JAKIE BYŁY OBIETNICE WYBORCZE W ZWIĄZKU Z PARKIEM WODNYM I CZEKAMY A GRA SŁÓW Z P.DALECKĄ NA TEN TEMAT NO CÓŻ _TO JEST CAŁY PALUCH

   16
   6
 11. 23 grudnia 2018  09:20   panie paluch (1)   wyborca

  na dalecką zagłosowało ponad 1800 wyborców i się tym nie chwali a pan się cieszy że znalazł naiwniaków

  45
  12
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 12. 23 grudnia 2018  09:06   Chojniczanin (1)   Kto na takiego głosował

  Taką samą arogancję i kłamstwa znamy doskonale z basenu, żałosne. Nic się nie zmieniło.

  39
  11
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 13. 23 grudnia 2018  07:57   Arogancja i kłamstwa   Szok

  I ktoś taki współrządzi powiatrm

  35
  9
  Odpowiedz
 14. 23 grudnia 2018  07:36   Z dodatkiem stażowym   To mało?

  Starosta będzie zarabiał ponad 10 tys. Zł miesięcznie

  28
  10
  Odpowiedz
 15. 23 grudnia 2018  07:20   Socjalni (1)   Jond

  Wiekszosc tu piszacych, jestem pewien zyje z socjalu albo bierze 500, ich haslo to brac.

  9
  35
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 16. 22 grudnia 2018  19:21   ...   Fugazi

  komentarz usunięty przez moderatora

  5
  11
  Odpowiedz
 17. 22 grudnia 2018  19:01   JAK OBIECAL TO NIECH SIE ...   CHCE OBIECANA WEJSCIOWKE

  JAK OBIECAL TO NIECH SIE WYWIAZE Z PRACY OBIETNICY ZA KTORA BIEZE WYNAGRODZENIE OD POCZATKU PRACY A NIE NA KONIEC KADENCJI PRACY I TYLKO DLA SWYCH WYBRANCOW CO DALI MU PRACE PENSJE ZAGLOSOWALI

  38
  9
  Odpowiedz
 18. 22 grudnia 2018  16:53   "będziemy czerpać ze wzorców zachodnich"   Henio

  Rządzący od 30 lat robią wszystko żeby Polacy spier..lali z tego kraju w podskokach. Polska ma być krajem emerytów, urzędników, nierobów na socjalu i ludzi z Ukrainy, Bangladeszu czy Indii, pracujących u Januszy biznesu za minimalne krajowe. Polacy mają być tylko tanią siłą roboczą dla zagranicznych korporacji i nie mogą być zbyt bogaci żeby zechcieli tam pracować. Tu ma być dwa razy mniej Polaków niż teraz „a że trzymają się i nie wyjeżdżają to ich wykończmy..........Przez to "czerpanie wzorców z zachodu" w każdych aspektach życia, społeczeństwo coraz liczniej choruje pomimo iż coraz bardziej oblega apteki pomnażając zysk zachodnich korporacji, to samo w marketach z „paszą” bo Polak i tak nie narzeka i nie potrafi powiązać tego ze zdrowiem. Polacy dali się ogłupić, PRL ludzi nauczył ze polskie gówniane a zachodnie to nie wiadomo co. Nasze województwo jest na szczycie zachorowań na raka i nowotwory w Polsce, 4 krotny przyrost na raka jelita grubego, 6 razy więcej zgonów, 5 krotny wzrost na raka piersi, cukrzycy ….TO SĄ PROBLEMY, A NIE JAKIEŚ TALONY NA BASEN….KUR..A!

  35
  12
  Odpowiedz
 19. 22 grudnia 2018  14:39   Ciagle brakuje miejsc do ... (2)   PRACA PENSJA PARKING

  Ciagle brakuje miejsc do zaparkowania przed szpitalem Chojnickim, Kiedy Za Podywki Swoich Pensji Weznieta Sie Do Pracy I Przybedzie Miejsc Parkingowych Tylko Straz Miejska ciagle blokady na kola klientom szpitala zaklada

  31
  9
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 22 grudnia 2018  15:03   Parkingi przy starostwie ...   Petent

   Parkingi przy starostwie blokują mieszkańcy okolicznych kamienic. Proszę teraz zobaczyć ile jest tam zapakowanych samochodów. One nie znikają w dniach pracujących.

   5
   13
  • 22 grudnia 2018  14:42   Przed Starostwem tez brakuje ...   anonim

   Przed Starostwem tez brakuje miejsc do zaparkowania dla petentow Starostwa Czy za taka prace dostajeta pensje

   7
   8
 20. 22 grudnia 2018  13:19   Chojniczanin (2)   Choj

  Ten człowiek nie ma hamulców. Obiecywał w kampanii darmowe wejścia na basen dla wszystkich z powiatu. Dalecka go pyta o ten postulat, a ten z pełną butą i chamstwem proponuje jej karnet. I ktos taki jest chojnickim wicestarostą? Ludzie! Czy my to wytrzymamy przez 5 lat?

  56
  15
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 2 stycznia 2019  14:17   no niestety..WSTYD   INA

   no niestety...po trupach do koryta!A ci co glosowali niech pukają sie w pierś....MAMY WŁADZE!!!WSTYD

   3
   0
  • 23 grudnia 2018  15:25   PALUSZKU PAMIĘTAMY TĄ ...   chojniczanin

   PALUSZKU PAMIĘTAMY TĄ OBIETNICĘ WYBORCZĄ. Jak będzie ten czas to prosimy o informację gdzie odbierać wejściówki.A od radnej p. Daleckiej to Paluch niech się uczy.

   7
   6
 21. 22 grudnia 2018  11:37   Kto głosował (3)   anonim

  Moje pytanie brzmi ; KTO GŁOSOWAŁ NA TAKIEGO CZŁOWIEKA JAK PALUCH ?

  49
  18
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 26 grudnia 2018  16:04   Paluch zawsze palcem kręcił   anonim

   Paluch zawsze palcem kręcił

   6
   1
  • 22 grudnia 2018  22:20   Takie same b... jak on sam.   anonim

   Takie same b... jak on sam.

   9
   6
  • 22 grudnia 2018  12:29   wielu   zoo

   ja głosowałem i wielu moich znajomych oraz rodzina. a dlaczego dopytujesz ?

   14
   18
 22. 22 grudnia 2018  11:32   MAM FIRME W ANGLI ZATRUDNIE ... (4)   Pensja czeka

  MAM FIRME W ANGLI ZATRUDNIE STAROSTE WICESTAROSTE CZLONKOW ZARZADU ZA DWUKROTNOSC ICH WYNAGRODZENIA W CHOJNICACH SPAKUJTA SIE I PRZYJEZDZAJTA CZEKAM W ANGLI

  26
  13
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 22 grudnia 2018  18:51   TO 12,5 DWANASCIE I POL FUNTA ...   anonim

   TO 12,5 DWANASCIE I POL FUNTA NA GODZINE TYLE SAMO 12,5 DWANASCIE I POL PLN ZAROBISZ ZA STOLARZA U SLOMY

   8
   4
  • 22 grudnia 2018  16:06   sory, noł spik inglisz   anonim

   sory, noł spik inglisz

   2
   8
  • 22 grudnia 2018  14:46   TO TYLKO STO FUNTOW DNIOWKI ...   BIEDUJA GLODUJA W CHOJNICACH

   TO TYLKO STO FUNTOW DNIOWKI PIECSET FUNTOW TYGODNIOWO DWADZISCIA DNI ROBOCZYCH MIESIECZNIE TO TYLKO DWATYSIACE FUNTOW W MIESIACU

   6
   5
  • 22 grudnia 2018  12:00   Ta jasne, masz firmę w ...   Hahaha

   Ta jasne, masz firmę w Anglii i ty jako Polak dajesz tak wysokie wynagrodzenie. Uśmiałem się jak norka. Oj bajkopisarzu wymyśl coś bardziej realnego, bo w te bajeczki to nikt ci nie uwierzy.

   2
   11
 23. 22 grudnia 2018  11:19   Wkoncu ukazali rzeczywistoc ... (6)   anonim

  Wkoncu ukazali rzeczywistoc po co pchali sie wyborach na stanowiska

  31
  12
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 22 grudnia 2018  14:35   NA BUDOWE HOSPICJUM W LASKU ...   Przelew Banku

   NA BUDOWE HOSPICJUM W LASKU MIEJSKIM

   5
   8
  • 22 grudnia 2018  12:59   Jedna osoba oddawała swoją ...   Obywatel

   Jedna osoba oddawała swoją dietę, a ilu jest łącznie radnych w mieście, powiecie i gminie? Każdy z nich, kto krytykuje kogoś za to, że jest na danym stanowisku dla kasy a sam ją chętnie i bez oporów bierze w formie diety jest dla mnie hipokrytą i tyle!

   2
   8
  • 22 grudnia 2018  12:33   w radzie miasta   zoo

   w radzie powiatu nie słyszałem o takiej osobie. ale poprzedni przewodniczący rm przekazywał swoje uposażenie na cele charytatywne.

   3
   6
  • 22 grudnia 2018  11:43   Która? Konkrety poproszę :-)   Ciekawski

   Która? Konkrety poproszę :-)

   3
   5
  • 22 grudnia 2018  11:30   Jedna radna z poprzedniej ...   anonim

   Jedna radna z poprzedniej kadencji przekazywala

   4
   7
  • 22 grudnia 2018  11:25   Wymień chociaż jednego ...   Ciekawski

   Wymień chociaż jednego polityka, który pracuje za darmo. Czekam :-) Radni nie muszą pobierać diet, prawda? Można je przeznaczać w całości na cele charytatywne. Ktoś tak robi?

   4
   5
 24. 22 grudnia 2018  11:13   To Nie Sluzba Dla Ludzi, ... (1)   LICZY SIE KASA NIE LUDZIE

  To Nie Sluzba Dla Ludzi, Mieszkancow To CHCIWOSC KASY

  30
  12
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 22 grudnia 2018  11:22   Jaka służba? Na łeb ci ...   Pracuję to zarabiam

   Jaka służba? Na łeb ci coś padło? To jest praca a nie jakieś pierdoły o służeniu. Niektórzy z was by chcieli żeby inni najlepiej pracowali za darmo. To skończ studia prawnicze, medycynę lub architekturę i służ ludziom za darmo. A do garnka na obiad włożysz misję. Ile ta ziemia nosi bałwanów!

   4
   11
 25. 22 grudnia 2018  11:06   ZA TE GLODOWE PENSJE NIE DA ... (2)   STOLEK

  ZA TE GLODOWE PENSJE NIE DA SIE WYZYC W CHOJNICACH CZEKA EMIGRACJA CIEKAWE CO ICH JESZCZE TU TRZYMA

  24
  7
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 22 grudnia 2018  20:20   Kpina   Obserwator

   Głodowa pensja wolne żarty niejeden zarabia 1200 i co taki ma powiedzieć

   9
   2
  • 22 grudnia 2018  11:14   Chojnice są specyficznym ...   Zagadka

   Chojnice są specyficznym miastem. Wielu narzeka na słabe zarobki ale budują domy, kupują mieszkania, zmieniają auta, płacą wysokie czynsze za najem.... Można wymieniać bez końca. Czyli dzieją się cuda, bo bieda buduje coraz więcej domów.

   4
   5
 26. 22 grudnia 2018  10:58   Obniżenie wynagrodzeń ... (2)   Realista

  Obniżenie wynagrodzeń włodarzom to jeden z glupszych pomysłów rządzącej partii. To jest dopiero motywacja do pracy. I jak w takiej sytuacji wójt czy burmistrz ma dobrze płacić swoim pracownikom? Kpina i tyle!!! W tym kraju już chyba nigdy nie będziemy normalnie zarabiać.

  15
  22
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 27 grudnia 2018  19:36   Na pomorzu rządzi PO i to ...   anonim

   Na pomorzu rządzi PO i to ich wina

   5
   0
  • 22 grudnia 2018  11:14   Włodarze powinni zarabiać ...   Rumcajs

   Włodarze powinni zarabiać tyle, na ile stać podatników. Czym bogatsze społeczeństwo, tym bogatsi włodarze. Nie jest dobrze, gdy 70 procent społeczeństwa marzy o średniej krajowej, a władza zarabia krocie.

   9
   7
 27. 22 grudnia 2018  10:45   ,,,,,,,,   przecinek

  farsa

  12
  6
  Odpowiedz
 28. 22 grudnia 2018  07:54   CZY KTOS MNIE ZAADOPTUJE ... (2)   BIEDULA

  CZY KTOS MNIE ZAADOPTUJE JESTEM BIEDNY MOGE JESC POZOSTALOSCI NIEZJEDZONE WYRZUCANE NA SMIETNIK SPAC W NOGACH U PANA PANI BEDE WIERNY PANI PANU DZIEKUJE ZA OFERTY

  13
  10
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 29. 22 grudnia 2018  06:52   KTORY RADNY ZAPROSI MNIE NA ...   BIEDNY

  KTORY RADNY ZAPROSI MNIE NA WIGILNIE A POTEM WSPOLNIE SPEDZI SWIETA W KARTNIE POD WIADUKTEM

  21
  8
  Odpowiedz
 30. 21 grudnia 2018  23:26   A mój "wspaniały" ... (1)   robol

  A mój "wspaniały" pracodawca oferuje mi 10 złotych netto za godzinę pracy i muszę z tym żyć ! Za nadgodziny też nie mam dodatkowych apanaży tylko ...10 złotych na godzinę ! Taki jest wyzysk pracowników u prywaciarzy :(

  35
  9
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 31. 21 grudnia 2018  23:24   Wyborca (3)   Wyborca

  Mariusz naobiecywał złote góry w kampanii, a teraz próbuje się wykpić. Taka prawda.

  56
  10
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 2 stycznia 2019  14:20   KASA   INA

   BO CI LUDZIE SĄ BEZ HONORU ..IDA NIE PO TO BY COŚ ZROBIC DOBREGO DLA MIASTA CZY POWIATU TYLKO DO KORYTA , BY IM BYŁO DOBRZE..MY ICH NIE OBCHODZIMY ...!!

   2
   0
  • 30 grudnia 2018  10:15   mieszkaniec   zaq

   "Dopiero rozpoczęliśmy swoje funkcjonowanie, więc mam jeszcze trochę czasu, by spowodować ze wszystkich swoich sił, żeby mieszkańcy powiatu mogli cieszyć się tym co jest i co ma służyć społeczności. Dążymy do tego, aby naszym mieszkańcom żyło się coraz lepiej, będziemy czerpać ze wzorców zachodnich, gdzie gminy zrzucają się np. na utrzymanie Parków Wodnych i mieszkańcy wchodzą za symboliczną opłatą " Piękna nowomowa, a efekty jak zwykle mizerne

   2
   1
  • 23 grudnia 2018  07:22   Mariusz zawsze pieknie gada, ...   Jons

   Mariusz zawsze pieknie gada, przecie w radiu robil

   11
   0