We wtorek wcześniej odwołana demonstracja

Mieszkańcy miasta zapraszają na demonstrację, która odbędzie się 14.01. o godzinie 17:00 na Starym Rynku przy fontannie w Chojnicach. Pierwotnie miał się odbyć 7 stycznia, jednak ze względu na ogłoszoną przez burmistrza żałobę termin uległ zmianie.

Myśliwi podczas odstrzału zwierząt będą mogli każdego obywatela wyprosić z lasu a nawet zawiadomić policję, co będzie wiązało się z konsekwencjami prawnymi.   |  fot. Ilustracyjne

Rząd pracuje nad wejściem w życie specustawy ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego dotyczącej ASF, czyli afrykańskiego pomory świń. Ustawa przewiduje między innymi kary więzienia za spacerowanie, bieganie czy wykonywanie innych aktywności w lesie, które rzekomo mają przeszkadzać myśliwym w wykonywaniu odstrzału dzików.

Dodatkowo myśliwi będą mogli używać broni z tłumikiem niepowodującej huków wystrzałów, co zwiększa niebezpieczeństwo dla osób postronnych, które znalazłyby się w obszarze polowania. Poza tym ma nastąpić nowy podział terenów na obwody łowieckie w związku z czym myśliwi będą mogli wkraczać na prywatne tereny bez zgody właściciela i polować.

Ponadto rząd dąży do tego, aby w Polsce zmniejszyła się populacja dzika do 0,1 os./km2 na terenie całego kraju. Z czym nie zgadzają się naukowcy z Instytutu Ochrony Przyrody PAN, piszący w styczniu 2019 roku tak: „Priorytetowymi działaniami mają być nie bezsensowne wybijanie dzików, tylko bioasekuracja i rzeczywisty nadzór weterynaryjny nad nią”. Apelowali oni w liście otwartym do Premiera „o uchronienie kraju od fatalnych konsekwencji gospodarczych i środowiskowych decyzji Ministra Środowiska o maksymalnym obniżeniu liczebności dzików w całej Polsce, jako głównej strategii walki z ASF”.

W ustawie pojawia się również zapis o tym, aby służby mundurowe z całego kraju pomagały w odstrzałach, a należy dodać, że głównym wektorem przenoszenia wirusa ASF jest człowiek. W takim wypadku wirus będzie rozprzestrzeniał się znacznie szybciej na całą Polskę przy braku skutecznej bioasekuracji.

Przede wszystkim jednak największy niepokój społeczeństwa budzi to, że ich prawo do swobodnego korzystania z lasów, pól i łąk zostanie ograniczone przez myśliwych, którzy podczas wykonywania odstrzału zwierząt będą mogli każdego obywatela wyprosić z lasu a nawet zawiadomić policję, co będzie wiązało się z konsekwencjami prawnymi. Taka działania są niedorzeczne, bo przecież każdy obywatel ma prawo do aktywnego odpoczynku w lesie.

Anita Smugała

Zapisz

 1. 12 stycznia 2020  23:25   To człowiek przenosi ASF na ...   przyrodnik amator

  To człowiek przenosi ASF na takie odległości ,nie zwierzyna.Naukowcy o tym mówią od lat ale rządządzy są jak zwykle mądrzejsi.Odstrzał spowoduję tylko migrację dzików w dalsze obszary przez co sie rozprzestrzeni na wiekszy obszar,zwierzyna stanie sie ostrozniejsza trudniejsza do wytropienia.Każdy kto ma choć trochę pojęcia w temacie ASF wie że tak jest.Myśliwi są potrzebni ale są wśród nich ludzie różni,jedni strzlają do matki z młodymi inni nigdy by tego nie zrobili,Są też tacy co nie odróżnią królika od człowieka.Napewno tacy ludzie bedą niebezpieczni dla nas ludzi którzy kochają lasy i korzystają z nich,Ostatnio opowiadał mi znajomy jak\'\'myśliwy\'\'zastrzelił perfidnie psa rolnikowi (blisko Chojnic) a póżniej przyszedł do niego w przeprosiny z flaszką wódki tłumacząc że myślał że to lis.To jaka jest gwarancja że taki palant nie pomyli dziecka z dzikiem jeżeli dostanie przyzwolenie do strzelania do wszystkiego co mu będzie przypominać dzika...W Czechach tam gdzie wykryto ASF władze tak zarządzili że las został odgrodzony,zostali \'\'wpuszczeni \'\'snajperzy i dziki z danego określonego rejonu zostały odstrzelone.Okazło się że ta metoda była skuteczna ponieważ nie wykryto dalszych ognisk ASF w rejonie tych działań...Pozdrawiam mądrych myśliwych a palantów żegnam.

  15
  3
  Odpowiedz
 2. 12 stycznia 2020  22:07   Po co komu ta demonstracja? (1)   Ania

  Kto stoi za tą demonstracją??jakieś ruchy ekologiczne??w Niemczech ograniczają ilość dzików i płacą za każdego zastrzelonego dzika więcej niż dawniej!!ASF nam grozi ale pseudoekolodzy demonstrują dopiero jak zobaczą jak straszna jest ta chorobą to może się opamiętają!!!oby!!!

  9
  13
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 12 stycznia 2020  23:10   Ty Ania już masz   Lechu

   chorobę, wścieklicę macicy, więc ASF ci nie grozi, spokojnie idź spać!

   9
   5
 3. 12 stycznia 2020  16:29   Gonić myśliwych z lasu !!! ...   chojniczanin

  Gonić myśliwych z lasu !!! Niech nie mordują bezbronnych zwierząt!!!

  22
  14
  Odpowiedz
 4. 12 stycznia 2020  14:30   Wymyślili skur****** jakieś "ASF"   Wilk

  Aby bezkarnie mordować bezbronne zwierzęta! Kim ku*** trzeba być żeby mieć takie skłonności! Życzę każdemu kto łazi po lesie, lub siedzi na tzw. ambonie w celu zabijania, aby się postrzelił z własnej broni!

  23
  16
  Odpowiedz
 5. 12 stycznia 2020  14:14   I znowu ktoś pisze w imieniu ...   anonim

  I znowu ktoś pisze w imieniu mieszkańców, którzy to naprawdę mają gdzieś, teraz jak widać to modne jest

  22
  14
  Odpowiedz