„Wcześniej tu były tylko betonowe płyty”

Dobiega końca modernizowana przez gminę Chojnice część tzw. starej berlinki czyli dawnej DK 22. W poniedziałek 5 lipca dokonano jej uroczystego otwarcia. W wydarzeniu, obok lokalnej społeczności, udział wziął m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Wojewoda, poseł, samorządowcy, radni i sołtysi przecięli wczoraj wstęgę na wyremontowanej danej starej berlince.   |  fot. A. Zajkowska

Zakres realizowanej przez gminę inwestycji obejmował remont i przebudowę drogi od wiaduktów kolejowych na rogatkach Chojnic do węzła Pawłowo. Powstała nowa nawierzchnia o szerokości 7 m, ciągi pieszo-rowerowe o bitumicznym wykończeniu, zatoki autobusowe wraz z peronami dla podróżnych, oświetlenie 3 km odcinka arterii. W miejscu przecina się dawnej DK nr 22 z Klawkowem i Lipienicami powstało czterowlotowe rondo.

- Berlinka otrzymała dofinansowanie z dwóch źródeł z budżetu państwa, był to Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, ponad 3 mln 836 tys. zł, oraz z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w ramach Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych, tj. ponad 1 mln 260 tys. zł. Kosztorys inwestorski wynosił 15 mln 500 tys. zł.  Po przetargu, do którego przystąpiło jak dobrze pamiętam, osiem firm wygrał Drogomex z Pruszkowa za kwotę 8 mln 100 tys. zł, czyli mieliśmy prawie połowę oszczędności.

- Wcześniej tu były tylko betonowe płyty. One jednak zostały skruszone i wykorzystane tu ponownie, taka nowa technologia. Bardzo chciałbym panu wojewodzie i panu posłowi Aleksandrowi Mrówczyńskiemu za dofinansowanie podziękować. To ważna inwestycja zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla przejezdnych - mówił wójt Zbigniew Szczepański.

Wojewoda Pomorski przyznał, że cieszy go ten pierwszy etap prac na dawnej drodze krajowej, ponieważ od posła Mrówczyńskiego wie, że jest to ona ważną łącznicą nie tylko gminy Chojnice z miastem, ale także drogą np. nad morze dla wielu turystów. - Pamiętajmy, że ten remont jest kompleksowy. Tu udało się zrobić 3 km odcinek, ale do tego dojdzie jeszcze jeden, od wiaduktów w stronę miasta (inwestycja miejska, również dofinansowana z budżetu państwa - przyp.red.).

- Niebawem zostanie remontowana też droga dojazdowa do tej starej berlinki od strony południowej (ul. Podmiejska, Lipienice - przyp. red.) oraz rozmawialiśmy już z panią sołtys, że jest projektowana droga w druga stronę, żeby połączać Klawkowo z tym pięknym nowym rondem - podkreślał Dariusz Drelich.

Anna Zajkowska