Wciąż opłaca się studiować finanse i rachunkowość

Finanse i rachunkowość to kierunek, który od wielu lat można studiować na uczelniach zarówno publicznych, jak i prywatnych. Cieszy się on co roku ogromną popularnością nie tylko wśród maturzystów.

Finanse i rachunkowość to nadal jeden z popularniejszych kierunków studiów wybieranych przez nie tylko maturzystów.   |  fot. mat. partnera

Ale również osób, które po latach decydują się przekwalifikować i chcą w związku z tym uzupełnić wiedzę o finansach. Dlaczego wciąż warto studiować finanse i rachunkowość?

Jak wyglądają studia?

Studia na kierunku finanse i rachunkowość obfitują w przedmioty matematyczne, związane z księgowością, bankowością czy ogólnie pojętymi finansami. Studenci mogą również zgłębić tajniki psychologii czy socjologii, które mają niemały wpływ na świat finansów. Studia trwają 3 lata (licencjat) oraz 2 lata (magister).

Czasami możliwe jest rozpoczęcie studiów dwuletnich uzupełniających bez posiadania dyplomu licencjata z finansów i rachunkowości, co jest atrakcyjne dla osób, które już ukończyły jakieś studia. Same przedmioty na finansach i rachunkowości określane są jako ciekawe, lecz wymagające. Jest to kierunek, który traktuje przede wszystkim i świecie współczesnym i ma charakter bardzo praktyczny — doskonale przygotowuje do podjęcia pracy w sektorze finansowym.

Kariera po studiach

Finanse i rachunkowość to bardzo szeroki kierunek, który daje absolwentom szereg możliwości. Mogą oni podjąć pracę w jednostkach sektora finansów publicznych (na przykład w urzędzie skarbowym) lub w prywatnych firmach.

Absolwenci bardzo często zatrudniani są na stanowiskach związanych z księgowością, lecz równie chętnie podejmują pracę w bankach czy dużych, międzynarodowych korporacjach. Tam właśnie najchętniej przyjmowani są absolwenci kierunków ekonomicznych oraz związanych z IT. Finanse i rachunkowość otwierają również drzwi do zdobywania kolejnych uprawnień.

Absolwenci mogą ubiegać się o tytuł doradcy podatkowego, biegłego rewidenta, doradcy kredytowego czy brokera giełdowego. Obszar, w jakim absolwent zdecyduje się podjąć pracę, zależy w głównie mierze od jego zainteresowań. W praktyce bowiem ofert pracy dla absolwentów finansów i rachunkowości nie brakuje i dotyczy to niemal każdego województwa.

Ile można zarobić?

Studenci mają zwykle możliwość podjęcia pierwszej pracy jeszcze przed zakończeniem studiów. Zwykle jednak nie jest ona dobrze płatna, lecz dotyczy to absolwentów niemal każdego kierunku. Większość bowiem zaczyna od najniższej krajowej.

W sektorze finansów i księgowości szybko można jednak awansować, co wiąże się z prawem do znacznie wyższego wynagrodzenia. Absolwenci finansów i rachunkowości już po kilku latach pracy zwykle zarabiają średnią krajową. Często nawet mogą liczyć na więcej, jeśli tylko w międzyczasie zdobywają dodatkową wiedzę oraz uprawnienia.

Warto mieć na uwadze, że praca w finansach czy księgowości wymaga stałego aktualizowania posiadanej wiedzy i bycia na bieżąco ze wszelkimi zmianami w świecie ekonomii. Nie jest to jednak obszar, w którym zarabia się mało. Co więcej, chętni mogą podjąć studia doktoranckie i zdobyć zatrudnienie w renomowanych ośrodkach związanych z ekonomią, co dodatkowo zwiększa ich szansę na dobrą pensję.

(mat. partnera)