Warto zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą

Policjanci ostrzegają przed złodziejami i apelują o zabezpieczenie swoich rowerów. Doświadczenie pokazuje, że w znacznym stopniu sami możemy ograniczyć ryzyko kradzieży, zachowując się po prostu rozsądnie.

Funkcjonariusze informują, w jaki sposób zabezpieczyć rower przed kradzieżą.   |  fot. KPP

Sezon wakacyjno- rowerowy w pełni. Zwiększona liczba rowerzystów pojawia się na drogach. Często pozostawiamy swoje jednoślady między innymi przed sklepem, domem czy urzędem i zapominamy o jego zabezpieczeniu. W ostatnim czasie na terenie powiatu doszło do kilkunastu kradzieży jednośladów. Policjanci, którzy pracowali nad tymi sprawami szybko ustalili sprawców tych kradzieży i dzięki temu miłośnicy „dwóch kółek” w większości przypadków odzyskali swoje rowery.

Jednak nie zapominajmy, że to często okazja czyni złodzieja i warto o tym zawsze pamiętać. Niestety, nie istnieje stuprocentowe zabezpieczenie roweru przed kradzieżą. Jednak doświadczenie pokazuje, że w znacznym stopniu sami możemy ograniczyć ryzyko kradzieży, zachowując się po prostu rozsądnie. Dlatego, aby nie stać się ofiarą kradzieży radzimy jakich zachowań powinniśmy się wystrzegać:

Pozostawiania roweru niezabezpieczonego i gotowego do drogi w miejscach publicznych np. przed sklepem, na ulicy itp.

Pozostawiania roweru na klatkach schodowych (nawet jeśli w bloku jest domofon)

Przechowywania roweru w miejscach ogólnodostępnych

Aby uchronić się przed kradzieżą warto:

Zabezpieczyć rower odpowiednim do tego zapięciem - Trzeba pamiętać, że nie ma zapięć nie do sforsowania. Rower należy zapiąć do obiektu, którego nie da się ukraść razem z rowerem np. budynek, solidny płot, specjalnie przygotowane do tego ramy itp.

gdy mamy taką możliwość możemy zabezpieczyć rower jednym zapięciem, ale można również wykorzystać do tego dwa zabezpieczenia – spinamy wówczas jednym zapięciem koła, a drugim ramę roweru.

z pozostawianego, zabezpieczonego roweru zdejmujmy liczniki, lampki, także siodełko (jeśli jest to możliwe). Rower bez siodełka jest mniej atrakcyjny i trudniej na nim uciec; warto sprawdzić, czy w pobliżu miejsca parkowania naszego roweru są kamery (znajdują się przeważnie w pobliżu banków, urzędów, bankomatów). Kamery odstraszają złodziei, a w przypadku kradzieży - jest szansa, że policjanci będą dysponować taśmą wideo z nagraniem zdarzenia.

Warto sfotografować swój rower - często sam właściciel nie jest w stanie podać szczegółowych informacji dotyczących jego wyglądu. W przypadku jego kradzieży fotografia czy oznakowanie go w miejscu tylko Tobie znanym ułatwi policjantom znalezienie jednośladu. Nie kupuj rowerów i części niewiadomego pochodzenia. Nie dawaj zarobić złodziejowi!                                                      

Poddając analizie lata ubiegłe, to można jednoznacznie stwierdzić, że najczęstsze przypadki kradzieży rowerów były spowodowane tym, że właściciele pozostawiali niezabezpieczone jednoślady na klatkach schodowych, przed sklepem lub na terenie niestrzeżonej posesji, co pozwoliło łatwiej złodziejowi bez żadnego problemu ukraść własność pokrzywdzonych. Policja zapowiada wzmożone kontrole jednośladów na terenie powiatu chojnickiego.

KPP