Warsztaty rękodzielnicze w gminnych placówkach kultury

W ośmiu placówkach Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach rozpoczęła się realizacja projektu pn. „Rękodzieło u nas żyje - dziadek plecie, babcia szyje!”.

Uczestnicy projektu podczas jednych z zajęć plastyki ludowej.   |  fot. nad.

Dzięki dotacji, jakie Stowarzyszenie Akolada pozyskało z Programu ASOS Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na terenie gminy Chojnice realizowany jest projekt popularyzujący kaszubskie rękodzieło. W zajęciach z twórcami ludowymi biorą udział osoby dysponujące wolnym czasem i pokładami cierpliwości – zasobami niezbędnymi do haftowania, szydełkowania, rzeźbienia czy plecionkarstwa.

Z różnymi formami twórczości ludowej Kaszub zapoznają się grupy z Charzyków, Racławek, Ogorzelin, Krojant, Kłodawy, Lotynia i Kruszki. Od maja placówki Gminnego Ośrodka Kultury  w tych miejscowościach odwiedzają rękodzielnicy  specjalizujący się w różnych rodzajach plastyki ludowej Kaszub.  Po zapoznaniu się z wszystkimi technikami, każda grupa zadecyduje w jakiej technice rękodzielniczej chce doskonalić swoje umiejętności.

Po wakacjach będą spotykać się tylko z jednym rękodzielnikiem a nabyte w wybranej technice umiejętności będą przekazywać innym – dzieciom i młodzieży ze swoich miejscowości. Dzięki temu unikatowe dziedzictwo kulturowe Kaszub nie zostanie zapomniane przez kolejne pokolenia  mieszkańców regionu.

Dorota Chmara