Warsztaty rękodzieła dla mieszkańców gminy

„Rękodzieło u nas żyje, dziadek plecie, babcia szyje” - taką nazwę nosi nowy projekt Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice Akolada, który skierowany jest do mieszkańców gminy Chojnice.

Akolada i GOK przygotowują bardzo dużo projektów dla seniorów i mieszkańców gminy. W zeszłym roku seniorzy m.in. z Silna mogli nauczyć się wyplatać ze słomy pod okiem Zygmunta Kędzierskiego.   |  fot. (olo)

- W swoim działaniu zwracamy uwagę i kładziemy nacisk na osoby, które kiedyś dbały o nas. Mam na myśli oczywiście seniorów – mówi nowy prezes Akolady Dominik Dykier. - Osoby w wieku powyżej 60 lat będą mogły uczyć się lub przypomnieć sobie dawne techniki rękodzielnicze. Projekt skierowany jest do mieszkańców kilku miejscowości w gminie Chojnice, z naciskiem na te miejscowości, które do tej pory nie uczestniczyły w różnych projektach lub robiły to rzadziej.

Warsztaty będą prowadzone w Angowicach, Nowym Dworze, Nowym Ostrowitem, Krojantach, Kruszce, Nowej Cerkwi, Powałkach czy Charzykowach. Już w kwietniu rusza rekrutacja – łącznie w zadaniu weźmie udział 80 osób. Oprócz warsztatów uczestnicy pojadą m.in. do Brus, aby zwiedzić chatę, do Swornegaci, by wypiekać chleb oraz do Wdzydz.

- Seniorzy nauczą się sześciu technik pod okiem twórców ludowych, a potem wiedzę przekażą kolejnemu pokoleniu – dodaje Dykier. Projekt realizowany jest wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Centrum Handlowym Brama Pomorza, gdzie odbędzie się wystawa prac. Akolada pozyskała na ten projekt z Ministerstwa Rodziny, Pracy, Polityki Społecznej 72 tys. zł, a całość ma kosztować ok. 80 tys. zł.

Szczegóły w materiale wideo – o projekcie mówią Dominik Dykier, prezes Akolady oraz Justyna Rząska, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury.

Tekst i fot. (olo)