Wakacyjny wyjazd i ubezpieczenie – EKUZ, czy polisa turystyczna?

Lato coraz bliżej i wiele osób planuje już swoje wakacyjne wyjazdy. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja związana z koronawirusem pozwoli na swobodne wyjazdy. Przygotowaliśmy dla Ciebie małe porównanie karty EKUZ oraz ubezpieczenia turystycznego.

Wybierasz się w podróż i zastanawiasz się nad wyborem ubezpieczenia? Dowiedz się, kiedy wystarczy Ci karta EKUZ, a kiedy lepiej skorzystać z polisy.   |  fot. mat. partnera

Karta EKUZ

Jak wyrobić?

Procedura przyłączenia do programu EKUZ jest bardzo łatwa i co najważniejsze szybka. Wystarczy tylko wydrukować wniosek i dostarczyć go do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Dla chętnych udostępnione zostały również metody zdalne. Dokumenty możesz dostarczyć pocztą elektroniczną lub tradycyjną, a również poprzez platformę ePUAP i Elektroniczną Skrzynkę Podawczą. Sprawdź, jak wyrobić kartę EKUZ w Koszalinie: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-koszalinie/. Warto również wspomnieć, że wyrobienie karty jest w pełni bezpłatne.

Co gwarantuje karta EKUZ?

Karta EKUZ gwarantuje swojemu posiadaczowi dostęp do publicznej opieki medycznej na terenie całej Europy. Jeśli Twój stan zdrowia ulegnie pogorszeniu, mając kartę, będziesz mógł leczyć się w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.

Jakie ograniczenia ma karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma pewne ograniczenia, które sprawiają, że nie oferuje tak szerokiego zakresu ochrony, jak tradycyjna polisa turystyczna. W ramach EKUZ nie zostaną sfinansowane:

zabiegi planowane,

zabiegi, które nie są koniecznością,

OC,

transport medyczny do kraju,

transport zwłok,

odszkodowania za opóźniony i odwołany lot.

Ubezpieczenie turystyczne

Jak kupić polisę turystyczną?

Najlepiej zrobić to przez Internet, korzystając z jednej z ogólnodostępnej porównywarki ubezpieczeniowej. Wystarczy tylko, że wpiszesz do specjalnego formularza dane, związane z Twoimi preferencji co do ubezpieczenia turystycznego, jakie Cię interesuje. Po chwili system nada Ci dostęp do listy ofert od renomowanych ubezpieczycieli.

Co gwarantuje ubezpieczenie turystyczne?

Zakres ochrony gwarantowany przez ubezpieczycieli jest bardzo płynny. Oznacza to, że w wielu przypadkach możliwe są negocjacje. Pamiętaj jednak, że każdy dodatkowy pakiet skutkuje podwyższeniem składki. Koszt ubezpieczenia nie jest jednak wysoki i nie przekracza kilkudziesięciu złotych za dzień ochrony. Standardowe polisy oferują najczęściej:

pokrycie kosztów leczenia,

OC,

NNW,

Assistance,

ochronę bagażu,

rekompensatę za opóźniany lub odwołany lot,

ratownictwo,

transport medyczny,

możliwość leczenia w prywatnych klinikach.

Jakie ograniczenia ma ubezpieczenie turystyczne?

Jak wspominaliśmy wyżej, ubezpieczyciele są bardzo elastyczni i często skorzy do negocjowania zakresu ochrony swoich produktów. Jest to najważniejsza różnica pomiędzy Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego a ubezpieczeniem turystycznym. Podobnie jest z zasięgiem. Zasadniczo polisa działa na całym świecie i to tylko od Ciebie zależy, jak szeroki będzie jej zasięg.

Co wybrać?

Jeśli naprawdę zależy Ci na kompleksowej ochronie nie tylko swojego zdrowia, ale i finansów, najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w ubezpieczenie turystyczne i kartę EKUZ (https://ekuz.com.pl/). Pamiętaj, że zapewnienie sobie odpowiedniej ochrony jest kluczowe dla spokojnego spędzenia wakacyjnego urlopu. Koszty wykupienia ubezpieczenia są niewielkie, a dołączenie do programu EKUZ darmowe, co sprawia, że nie ma żadnych powodów, byś nie skorzystał z łatwo dostępnej ochrony.

(mat partnera)